שתף קטע נבחר

סטיב באנון בכנס הימין הקיצוני בצרפת: שיקראו לכם גזענים, זה כבוד

האיש שהיה האסטרטג לשעבר של טראמפ ויו"ר אתר החדשות הקיצוני "ברייטברט" במסע אירופי שנועד לחזק תנועות פופוליסטיות ביבשת עם המסר שהביא לניצחון טראמפ בבחירות בארה"ב - סגירת גבולות והתנגדות להגירה. "ההיסטוריה בצד שלנו", אמר באנון בקונגרס של "החזית הלאומית"

 

 

סטיב באנון, האסטרטג הבכיר לשעבר של דונלד טראמפ, שלהב אתמול (יום שבת) את חברי מפלגת הימין הקיצוני בצרפת כשאמר ללאומנים הצרפתים: "ההיסטוריה נמצאת בצד שלנו".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הופעתו של באנון בקונגרס של מפלגת "החזית הלאומית" בעיר ליל, לצד מנהיגת המפלגה מרין לה פן, היא חלק מהמסע שעורך איש הימין הקיצוני האמריקני באירופה שנועד להשיג תמיכה בינלאומית במסרים שהובילו את טראמפ לנצח בבחירות לנשיאות ארה"ב: סגירת גבולות והתנגדות להגירה.

 

מעריץ ותיק של מפלגת "החזית הלאומית". באנון ולה פן בעיר ליל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מעריץ ותיק של מפלגת "החזית הלאומית". באנון ולה פן בעיר ליל(צילום: MCT)
יושב הראש לשעבר של אתר החדשות האולטרה-שמרן "ברייטברט" הוא מעריץ ותיק של מפלגת "החזית הלאומית", שלפני שנים רבות הביאה לעולם את הסיסמה "צרפת תחילה" - הרבה לפני קמפיין "אמריקה תחילה" של טראמפ.

 

"תנו להם לקרוא לכם שונאי זרים"

"תנו להם לקרוא לכם גזענים. תנו להם לקרוא לכם קסנופוביה (שונאי זרים). שאו זאת כאות כבוד", אמר באנון לחברי המפלגה הלאומנית בקונגרס השנתי של המפלגה בעיר ליל.

 

מפלגת "החזית הלאומית" מעולם לא זכתה בנשיאות צרפת, וקונגרס המפלגה שנערך בליל נועד לשקם את תדמיתה לאחר הפסדה הגדול של לה פן בשנה שעברה במרוץ לנשיאות צרפת למועמד העצמאי תומך הגלובליזציה עמנואל מקרון. אבל ייתכן שנאומו של באנון לא ממש תרם לשינוי פניה של מפלגת הימין הקיצוני עם מילים שהביעו תמיכה בגרסה הקיצונית של "החזית הלאומית" וחלקו שבחים לאחייניתה של לה פן, שנודעה בעמדות שמרניות יותר ממנה ונחשבת ליריבתה בתוך מפלגת הימין הקיצונית.

 

"אתם חלק מתנועה כלל עולמית שהיא גדולה יותר מצרפת, גדולה יותר מאיטליה", אמר באנון לתומכי "החזית הלאומית" ותקף את הבנקים המרכזיים, הממשלות המרכזיות ו"חברים של בעלי הון".

 

מסעו האירופי של באנון התמקד בבחירות הכלליות באיטליה שנערכו בשבוע שעבר, שאותם כינה איש הימין האמריקני "רעידת אדמה" לאחר שמפלגות פופוליסטיות ואנטי-מהגרים השיגו תוצאות טובות יותר מאלה של המפלגות הגדולות המסורתיות מימין ומשמאל. תוצאת הבחירות באיטליה גרמה להתלהבות רבה בקרב מפלגות ימין קיצוני ברחבי אירופה, והיא נתפשה כניצחון לכוחות שבחרו בטראמפ לנשיא ארה"ב ושהצביעו בעד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

 

כינה את תוצאות הבחירות באיטליה "רעידת אדמה" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
כינה את תוצאות הבחירות באיטליה "רעידת אדמה"(צילום: MCT)

"ההיסטוריה נמצאת בצד שלנו", אמר באנון לקול תשואות הלאומנים הצרפתים.

 

באנון חלק שבחים לחזון הפוליטי של לה פן, שלא מדבר עוד על ימין נגד שמאל, אלא על לאומנים נגד גלובליסטים. הוא נשא את נאומו הראשון באירופה בציריך בשבוע שעבר, ואמר אמש בצרפת שהוא נוסע בעולם כדי ללמוד.

 

כינה את אחייניתה של לה פן "אחד האנשים החשובים בעולם"

מסעו האירופי של באנון נערך בשעה שתפקידו בפוליטיקה האמריקנית איננו ברור. בשנה שעברה הוא הודח מהבית הלבן על ידי טראמפ ובינואר 2018 התפטר מתפקיד יו"ר אתר החדשות "ברייטברט" בעקבות עימות פומבי עם הנשיא הרפובליקני.

 

בצרפת היו מי שהזהירו שתמיכתו של באנון במפלגת "החזית הלאומית" עלולה לגרום נזק לניסיונות של לה פן לטהר את מפלגת הימין מהדימוי ארוך השנים שלה כמפלגה גזענית. לה פן הגנה על הזמנתו של באנון לקונגרס המפלגה ואמרה שחשוב להקשיב לאיש שהיה "אדריכל הניצחון של דונלד טראמפ" ושכתב על גלובליזציה, על פרוטקציוניזם (מדיניות כלכלית של כפיית מגבלות וחסמים על סחר בין מדינות) ועל לתת לאנשים הפשוטים את הכוח ש"נכבש למעשה בצורה לא חוקית על ידי האליטה".

 

באנון גם ניצל את ביקורו בצרפת כדי לכנות את אחייניתה של לה פן, מריון מרשל-לה פן, אחד האנשים החשובים ביותר בעולם. בעבר חלק באנון שבחים למרשל-לה פן, ולא מזמן היא שלהבה את ההמונים במהלך ועידה של שמרנים אמריקנים. היא פרשה מהפוליטיקה הצרפתית לאחר הפסדה של דודתה בבחירות לנשיאות, אולם צפויה לעשות קאמבק בתפקיד חדש.

 

פרשה מהפוליטיקה, אבל תעשה קאמבק בתפקיד אחר. מריון מרשל-לה פן, אחייניתה של מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני (צילום: MCT) (צילום: MCT)
פרשה מהפוליטיקה, אבל תעשה קאמבק בתפקיד אחר. מריון מרשל-לה פן, אחייניתה של מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני(צילום: MCT)

מרין לה פן נבחר היום מחדש למנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" והיא רוצה לשנות את מזלה של המפלגה שנוסדה על ידי אביה ב-1972, בין היתר על ידי שינוי שמה של "החזית הלאומית". שמה החדש של המפלגה, מבנה ההנהגה החדשה שלה והתקנון החדש שלה נחשפים במהלך היומיים שבהם מתכנסת המפלגה בעיר ליל בתקווה שהיא תהפוך שוב לרלבנטית בפוליטיקה הצרפתית.

 

לה פן על השינויים במפלגתה: "מהפכה תרבותית"

לה פן אמרה שהשינויים במפלגה הם לא פחות מ"מהפכה תרבותית" שיאפשרו ל"חזית הלאומית" בצורתה החדשה "להקים בריתות ולמשול". "אנחנו בנקודת מפנה, אל תקברו אותנו", אמרה לה פן בראיון לעיתון הצרפתי "לה פיגארו" שהתפרסם ביום שישי.

 

השינויים במפלגת הימין הקיצוני סוללים את הדרך לפיתוח של הנהגה צעירה יותר, גם אם הבסיס האידיאולוגי שלה לא ישתנה: לאומני, עם דגש על הזהות הצרפתית ונגד האיחוד האירופי. כך לפי ז'אן-איב קאמי, מומחה לימין הקיצוני בצרפת.

 

אישור השינויים השונים במפלגת הימין הקיצוני משמעותו התנתקות אולטימטיבית מאביו של לה פן, ז'אן-מארי, שאמר שמדובר בבגידה. לה פן האב הודח ממפלגתו ואיבד את תואר נשיא הכבוד של המפלגה לכל החיים בעקבות הסכסוך בינו לבין בתו בנוגע לדרכה של "החזית הלאומית".

 

מאז שהשתלטה על מפלגת "החזית הלאומית" ב-2011 פעלה לה פן להרחיב את קהל התומכים במפלגה על ידי מחיקת טביעות האצבע של אביה, שהורשע לא פעם בגזענות ובאנטישמיות.

 

הבחירות בשנה הבאה לזרוע המחוקקת של האיחוד האירופי יהיו הפעם הראשון שבה "החזית הלאומית" בוחנת את המיתוג שלה מחדש. בבחירות שנערכו ב-2014 זכתה במפלגה ביותר מושבים בפרלמנט האירופי מכל מפלגה צרפתית אחרת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים