שתף קטע נבחר

מכר חיקוי של "צמיד אייל גולן" – וישלם 40 אלף שקל

משווק התכשיטים טל סמל הציג באתר שלו "גורמט יהלומים" הדומה לצמיד שעיצב צורי מסיקה לזמר המפורסם. זה נגמר בתביעה על פגיעה במוניטין

בית משפט השלום בתל אביב חייב לאחרונה את משווק התכשיטים טל סמל לשלם 40 אלף שקל למעצב צורי מסיקה, משום שהציג חיקוי של צמיד יהלומים יוקרתי שמכר מסיקה לאיילן גולן, והציגו כאתו תכשיט. השופט אהוד שוורץ קבע שסמל פגע במוניטין של מסיקה והטעה את הצרכנים.

 

התביעה הוגשה ב-2012 על סכום של מיליון שקל, לאחר שהתגלה לו שסמל משווק באתר האינטרנט ובדף הפייסבוק שלו את צמיד ומציג אותו כזה של הזמר. מסיקה טען שסמל ניצל את ההצלחה המסחרית של הצמיד על גב המוניטין שלו ובחוסר תום לב, תוך שגרם לו לאובדן משמעותי של לקוחות והכנסות.

 

מנגד, סמל טען שמדובר ב"גורמט" בעיצוב מוכר וידוע, שיש לו דוגמאות רבות ברחבי העולם, כך שמסיקה לא זכאי ליהנות מהגנה של זכויות יוצרים. הוא הוסיף שהצמיד מופיע בשם "גורמט יהלומים" והוא לא קרא למוצר "צמיד אייל גולן", כפי שניסה מסיקה לטעון, אלא רק פרסם שמדובר בתכשיט הדומה לזה של הזמר. מכל מקום, ברגע שקיבל ממסיקה מכתב, הוסיף באתר הבהרה שלא מדובר באותו צמיד.

 

סמל הוסיף שבסך הכול שיווק צמיד שרכש ולא ייצר אותו בעצמו. לטענתו, מסיקה לא סבל מאובדן של לקוחות כי קהל היעד שלו – המורכב בעיקר מ"ידוענים ועשירים" – שונה לחלוטין משל "סמל תכשיטים". לסיום ציין הנתבע שמדובר בעצם בתביעה שנועדה לעשות יחסי ציבור לתכשיטיו של מסיקה.

 

אבל השופט אהוד שוורץ קבע שהדמיון הרב בין שני הצמידים המדוברים לא מותיר מקום לספק שסמל פגע במוניטין המוכח של מסיקה, והטעה את הצרכנים בכך שקישר בין התכשיט ששיווק לבין זה שנמכר לאייל גולן.

 

נקבע כי השימוש שנעשה בשמו של הזמר לצורך שיווק תכשיט שמזוהה עמו, וכמעט זהה לזה שעיצב מסיקה, גרם ללקוחות לטעות ולחשוב שמדובר באותו צמיד. בפסק הדין צוין שהעובדה שסמל לא ייצר את הצמיד אלא רק שיווק אותו, לא מסירה ממנו את האחריות להפרת החוק.

 

בהמשך ציין השופט שוורץ שאמנם סמל פרסם באתרו הבהרה מסוימת לאחר שמסיקה התריע בפניו על גניבת העין, אך היא לא הייתה מספקת משום שלא הסיר את שמו של הזמר מתיאור הצמיד.

 

עם זאת נקבע כי מסיקה לא זכאי לסכום הפיצוי העצום שתבע, בין היתר משום שלא הוכיח שאכן הפסיד הכנסות.

 

לפיכך נקבע שסמל יפצה את מסיקה ב-40 אלף שקל על גניבת עין ופגיעה במוניטין, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל. כמו כן, השופט הוציא צו מניעה כנגד פרסום הצמיד עם קישור לאייל גולן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי חסון
אייל גולן
צילום: דודי חסון
עו"ד איתי הפלר
מומלצים