שתף קטע נבחר

נתניהו וליצמן נועדו, גורמים בליכוד: "מקדמים פשרה עם החרדים"

לאחר שמועצת גדולי התורה דחתה את פשרת חוק הגיוס, התקיימה פגישה בין ראש הממשלה לסגן שר הבריאות בניסיון להגיע לפתרון. גורמים בליכוד: "דרושה גם הסכמה של ליברמן". בישראל-ביתנו הבהירו: "לא שמענו דבר, צריך להבין מה המחיר". יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני צפוי לקדם מחר את הדיונים על התקציב


 

 

מתקרבים לפשרה? אחרי שמועצת גדולי התורה הורתה לחברי הכנסת של יהדות התורה להמשיך ולהתעקש על העברת חוק הפטור מגיוס בשלוש קריאות כתנאי להצבעה על התקציב, נועד הערב (יום א') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בניסיון להגיע לפתרון שיימנע הליכה לבחירות. "אנחנו מנסים לקדם פשרה עם החרדים, אך דרושה גם הסכמתו של ליברמן", אמרו גורמים בליכוד בתום הפגישה. "לא שמענו שום דבר קונקרטי, צריך להבין מה המחיר", השיבו בישראל ביתנו.

 

ליצמן בצאתו מהפגישה עם ראש הממשלה (צילום: הלל מאיר / TPS) (צילום: הלל מאיר / TPS)
ליצמן בצאתו מהפגישה עם ראש הממשלה(צילום: הלל מאיר / TPS)

במקביל, וללא קשר לפיתרון לסוגיה שטרם הושג, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני צפוי מחר לקדם בוועדה את המשך הדיונים על תקציב 2019.

 

במכתב שהעביר הערב מזכיר מועצת גדולי התורה מרדכי שטרן לח"כים החרדים נכתב: "נתבקשתי להודיעכם כי בהחלטת רבותינו חברי מועצת גדולי התורה להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב לא חל כל שינוי ועליכם לפעול לפי החלטה זו".

 

המכתב ממועצת גדולי התורה ()
המכתב ממועצת גדולי התורה
גורמים ביהדות התורה אמרו ל-ynet: "המכתב של מועצת גדולי התורה לא מדבר על הצעה כלשהי ולא על פתרונות משפטיים שעלו במשך היום, אלא חוזר על דרישת חוק גיוס לפני תקציב - ואין בכך חידוש". לדברי אותם גורמים, נבדק אם הצעת חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) תעלה עם שינויים קלים שעליהם דנים כעת. "יש מצב שנתקדם לשם", אמרו.
 
שרת המשפטים איילת שקד אמרה הערב ל-ynet: "יש פתרונות. צריך פשוט לרצות אותם. יש למשבר הזה שלושה מתווים. לא אחד. לפתרונות האלה גם החרדים וגם ליברמן יסכימו. השאלה אם רוצים לפתור את המשבר או לדרדר את המדינה לבחירות מיותרות ולהפיל ממשלת ימין".

 

השרה שקד התייחסה להתפתחויות מוקדם יותר בכנס 70 שנות דמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמרה: "עוד לא אבדה תקוותנו ואני חושבת שהמשבר הזה הוא באמת פתיר. כשמדברים עם כל סיעות הקואליציה, כולם רוצים אותו דבר. אני מדברת עם ראשי המפלגות שחושבים שבחירות זה דבר מיותר. זה לא שאם נלך לבחירות נקבל ממשלה טובה יותר באיזושהי צורה".

 

"אני חושבת שלפרק כזו ממשלה יהיה מעשה שהוא באמת לא אחראי מצד כל מי שיוביל את הפירוק", הוסיפה שקד והתייחסה להצהרת יו"ר הבית היהודי נפתלי

בנט לפיה ישקול להתמודד על ראשות הממשלה מול נתניהו: "תמיד אמרנו את אותה אמרה - שאין בכוונת אף אחד להתמודד מול ראש הממשלה". עם זאת, הבהירה שרת המשפטים: "אני בהחלט לא פוחדת מאופוזיציה ולא נורא אם ננוח כמה שנים".

 

מוקדם יותר היום זימן נתניהו את ראשי מפלגות הקואליציה לישיבה שבה דנו במשבר. הישיבה פוזרה תוך זמן קצר כי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא הגיע, והשר יעקב ליצמן מיהדות התורה איחר. לאחר פיזור הישיבה נכנסו ליצמן ויו"ר כולנו לישיבה בלשכתו של ראש הממשלה. בקואליציה טוענים כי יש שלושה פתרונות למשבר הגיוס וכי ניתן לפתור אותו עוד היום, אך תהו אם נתניהו מעוניין בפתרון.

 

מלשכת נתניהו נמסר כי "ישיבת ראשי הקואליציה התקיימה ברוח טובה. אין עדיין נוסח שמוסכם בין המפלגות החרדיות. ראשי הקואליציה ממתינים לנוסח שלהם ולאחריו ימשיכו את הדיונים במטרה לפתור את המשבר".

 

כאמור בהמשך היום התקבל המכתב ממועצת גדולי התורה שהורה למפלגה החרדית להמשיך ולהתעקש על העברת חוק הפטור מגיוס כתנאי להצבעה על התקציב. 


פורסם לראשונה 11/03/2018 19:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר / TPS
ליצמן בצאתו מהפגישה עם נתניהו
צילום: הלל מאיר / TPS
מומלצים