שתף קטע נבחר

גרפיטי רוסס על שריד ארכיאולוגי מהמאה ה-4

אלמונים ריססו כתובת גדולה על אחד מקירות מצד בוקק - מצודה ביזנטית על גדת נחל בוקק שהגנה על הדרכים העתיקות לאדום ולדרום מואב. רשות הטבע והגנים: "השחתה חמורה של שריד ארכיאולוגי מרשים, כואב הלב"

 

 

המצודה שהושחתה (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים) (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)
המצודה שהושחתה(צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)

סיור שגרתי של פקח רשות הטבע והגנים באזור נחל בוקק גילה בימים האחרונים כתובת גרפיטי שריססו אלמונים על אחד מקירות מצד בוקק - מצודה ביזנטית עתיקה מהמאה הרביעית לספירה, ששוכנת מערבה לעין בוקק, על גדתו הצפונית של נחל בוקק, בשמורת הטבע מדבר יהודה. בכתובת שרוססה נרשם WEOS ומתחתיה נחתם Moscow 2018.

 

 

"מדובר בהשחתה חמורה של שריד ארכיאולוגי מרשים, שמהווה מוקד משיכה ועניין למטיילים באזור, עם תצפית נוף יפהפייה", אמר הראל בן שחר, מנהל מרחב ערבה ברשות הטבע והגנים. "כואב הלב ומצער לראות השחתה כזו, שטרם ידוע לנו מי ביצע אותה ופוגעת בערכי המורשת והנוף של כולנו", הוסיף.

 

 (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים) (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)
(צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)

"בשלב זה אנו פועלים למחוק את כתובת הגרפיטי מהמבנה ככל שניתן. במקביל ננסה למצוא את האחראים על כך ולמצות עימם את הדין. אנו קוראים לכל מי שיש לו מידע כלשהו על האחראים על כך לפנות אלינו ולדווח על כך בהקדם".

 

בן שחר ציין כי רק בשנה שעברה השקיעה רשות הטבע והגנים בשימור המיצג יחד עם צוות מומחים לשימור. "זה אחד האתרים המטוילים באזור. כואב הלב לראות כזו השחתה מיותרת, שתדרוש משאבים, זמן וכוח אדם לשקם. אנחנו קוראים לציבור לפנות אלינו אם יש מידע בנוגע לאחראים על ההשחתה".

 

 (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים) (צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)
(צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים)

 

 

מצד בוקק הוא מצודה ששימשה כחלק מ"לימֶס פלשתינה" - קו הביצורים הביזנטי במדבר. המצודה הגנה על הדרכים העתיקות לאדום ולדרום מואב. לפי ממצאים באתר, המצודה קמה במאה הרביעית לספירה.

 

במצודה ניתן למצוא ארבע שכבות ארכיאולוגיות המשקפות ארבעה שלבים לאורך התקופה הביזנטית שבהם הייתה המצודה בשימוש, עד שננטשה לבסוף בתקופה האיסלאמית הקדומה בארץ ישראל. בשנתיים האחרונות עשתה רשות הטבע והגנים עבודות שיקום ושחזור באתר כדי להנגישו למטיילים ולאפשר להם ליהנות ולהתרשם מיופיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים
המצודה שהושחתה
צילום: הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים
מומלצים