שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צביקה שרף במשפט "ישראל ביתנו": "הסתירו מאיתנו דברים"
  היום נמשך המשפט עם תת-פרשה של איגוד הכדורסל, שבה מואשמת סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום בשוחד. מאמן הכדורסל צביקה שרף העיד כי גילה שיש לשלם עמלה של 98 אלף ש"ח על תקציב שסייעה להשיג קירשנבאום: "בכסף ציבורי לא צריך לשלם עמלה"

   

  צביקה שרף, מאמן הכדורסל והפרשן, הגיע היום (ב') למסור עדות במשפט בפרשת "ישראל ביתנו" בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שרף העיד במסגרת תת-פרשת "איגוד הכדורסל", שבה נאשמים סגנית שר הפנים לשעבר מ"ישראל ביתנו" פאינה קירשנבאום, ורמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר בשוחד. רעייתו של כהן, בתיה, מואשמת בפרשה הזו בשיבוש מהלכי משפט. 

   

  לפי האישום, משה קליסקי, חבר בהנהלת איגוד הכדורסל, פנה לכהן, שעסק בייעוץ לחברות במשק, וביקש סיוע בגיוס כספים עבור איגוד הכדורסל ב-2011. כהן עדכן אותו כי יוכל להשיג תקציב לאיגוד מכספים קואליציוניים של ישראל ביתנו ופנה לקירשנבאום בנושא.

  שרף בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  שרף בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
  הבעיה החוקית היא שהאיגוד אינו גוף, שיכול לקבל כספים כאלו. באישום נטען שנמצאה הדרך לעקוף, שלא כדין, את האיסור על העברת תקציב מדינה לאיגוד: הכסף יועבר למכון וינגייט, וישמש עבור תשלום למאמנים של האקדמיה לכדורסל במכון.

   

  קירשנבאום, באישור משרד האוצר, העבירה מיליון שקל למכון ואילו האיגוד משלם לחברה בבעלות אשתו של המתווך, רמי כהן - בתיה, 98 אלף שקלים (10% מהסכום). הפרקליטות סבורה שקירשנבאום פעלה להיטיב עם האיגוד כדי להיטיב עם כהן שלה יש מערכת יחסים כספית עמו. במקביל, קירשנבאום, לפי האישום, ביקשה מכהן שיעסיק את בנה טמיר בחברה של אשתו בתור אוסף חומר באינטרנט בשכר של יותר מ-27 אלף שקלים.  

   

  שרף, מאמן נבחרת ישראל לשעבר, ניהל את קורס המאמנים במכון וינגייט והיה חבר הנהלה וחבר נשיאות באיגוד. שרף נשאל על הקצאת הכסף לאיגוד והעמלה שניתנה בגינו: "באחת מישיבות ההנהלה, יו"ר האיגוד דאז אבנר קופל הודיע שהשיג תמיכה של מיליון שקלים מישראל ביתנו מהכספים הקואלציונים, לתמיכה באקדמיה בווינגיט. לא נתנו לי בהנהלה הרבה פרטים על גיוס הכספים. הייתי מרוצה שגייסו כספים לטובת האקדמיה", סיפר שרף.

  הנאשמת המרכזית פאינה קירשנבאום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הנאשמת המרכזית פאינה קירשנבאום(צילום: מוטי קמחי)

  לדבריו התגלו בעיות לאחר מכן: "אחרי 11 חודשים עמדה להתקיים אסיפה כללית ואישור מאזן. גילינו לפני, שיש עמלה (על הסכום) של 98 אלף שקלים. קופל כבר לא היה יו"ר. גורמים אחרים באיגוד אמרו שזה בסדר. אני וחבריי אמרנו שהאיגוד הוא עמותה ציבורית שמקבלת כסף ציבורי, שלא צריך לשלם עליו עמלות, כנ"ל גם על כסף מישראל ביתנו. אמרו לי 'לך למשטרה'. היועץ המשפטי לא רצה להיכנס לוויכוח. שבוע אחרי התנהל אותו ויכוח באסיפה הכללית. הלכתי למשטרה עם הרבה מאוד תלונות על האיגוד. לא ידענו למי הולכת העמלה. פנינו לבית הדין העליון באיגוד שיחשוף מסמכים".

   

  "הסתירו הרבה דברים מאיתנו", המשיך שרף בעדותו. "אחרי התפטרותו של קופל הובאה הצעה למתן חסות של נבחרת ישראל של חברה פרטית בתמורה למיליון שקל ומי שהביא את ההצעה ביקש עשרה אחוז עמלה. אמרנו שיש להביא זאת לישיבת הנהלה כדי לאשר בשקיפות מלאה".

   

  מאמן הכדורסל הוסיף ואמר כי "משה קליסקי היה איש הקשר לקשר בין העברת הכסף מישראל ביתנו לאיגוד. זה הוצג בישיבה. האקדמיה מקבלת תקציבים כחלק מהאיגוד וכמיליון שקלים הוא מעביר לאקדמיה. בזכות מיליון השקלים, האיגוד חסך בתשלום לאקדמיה. הוא העביר מיליון פחות ויכול היה להשתמש בצרכים אחרים. אני חושב שמי שמשיג חסויות מכספים פרטיים, מגיע להם כסף מהכסף של המדינה. לא מגיע לאף אחד עמלה".

   

  לאחר מכן נערכה החקירה הנגדית של עו"ד אבי חימי, המייצג את רמי כהן. במענה לשאלותיו, שרף אישר שלא פגש מעולם את כהן ואשתו, ולא נכח בישיבה באיגוד שבה נכח כהן. עו"ד חימי שאל: "אתה יודע מה בדיוק הוסכם בין כהן לאיגוד? שרף: "לא". "אתה יודע איזה עבודה החברה (של בתיה כהן) עשתה עבור האיגוד? "לא". כלומר הידיעה שלך שזו עמלה היא רק על פי דיון בוועדת הכספים?". שרף השיב: "באסיפה הכללית". חימי הטיח בו שחלק מתלונותיו היא על בסיס רכילות".

   

  בפרשת השחיתות מעורבים יותר מעשרה נאשמים, ובראשם קירשנבאום. מיוחסים לה סעיפים רבים של קבלת שוחד, היא והנאשמים הנוספים מכחישים את ההאשמות. קליסקי אינו נאשם בתת-הפרשה הזו, אך כן בפרשה אחרת בתיק. את האישום הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה בראשות עורכי הדין מאור אבן חן, יונתן קרמר, נטלי קוקוי ומשה עקירב. את הנאשמים מייצגים בין היתר עורכי הדין אבי חימי, לירן זילברמן ומאור ברדיצ'בסקי.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים