שתף קטע נבחר

נאבקים בגירוש מבקשי המקלט: "בכל הארץ מוכנים להסתירם"

ד"ר אבי עופר, ממובילי היוזמות לקלוט מבקשי מקלט בבתי משפחות בקיבוצים וביישובים, הודה באולפן ynet "לכל מי שמציע להסתיר פליטים", והבהיר: "לא אעמוד מנגד כשיגרשו אנשים לשוד, עינויים, אונס ומוות"

 

 

לא פחות מ-2,250 משפחות נרשמו ליוזמות לשיכון מבקשי מקלט בבתי משפחות בקיבוצים ויישובים, במטרה להסתירם ולמנוע את גירושם מהארץ. "אני מודה לכל אותם אנשים שמציעים להסתיר פליטים", אמר ד"ר אבי עופר, ממובילי היוזמות, לאולפן ynet. "אנשים פרטיים בכל רחבי הארץ אכן מוכנים לעשות זאת", הוסיף.

 

עופר, תושב קיבוץ מענית, פועל כפרויקטור של התנועה הקיבוצית, שמובילה שלוש מאותן יוזמות, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. "כמובן שהקיבוצים לא יכולים לפתור את זה, אבל התנועה מוכנה לתרום את חלקה ולהיות החלוץ לפני המחנה".

 

"מספר המתגייסים מדהים", מבהיר ד"ר עופר. "יש הרבה אנשים שמעורבים בזה והקיבוצים איכשהו קיבלו עמדת הובלה בכך - והחתימו אנשים. אם הזדעזעת כמוני וכמו רבים, שולחים לך טופס ואומרים: כמה אתה מוכן לארח אצלך בבית? כחוק, או שלא כחוק. זה לא טריוויאלי שתשיב בחיוב ולא פחות מ-2,250 משפחות חתמו על כך".  

 

ד"ר אבי עופר (במרכז): "להחזיק פליטים בבית? לא בטוח שזה מנוגד לחוק" (צילום: רמי בן ארי) (צילום: רמי בן ארי)
ד"ר אבי עופר (במרכז): "להחזיק פליטים בבית? לא בטוח שזה מנוגד לחוק"(צילום: רמי בן ארי)

עם זאת, ד"ר עופר מציין: "לא מדובר על הסתרה, ברוב המקרים. מדובר על מבקשי מקלט ששוהים כארץ כחוק, כמו רוב מבקשי המקלט, עם ויזה מטעם מדינת ישראל שאפילו מאפשרת להם לעבוד. יש 35 אלף מבקשי מקלט ולרוב המוחלט שלהם, למעט אלה שקיבלו צווי גירוש, שהם לא רבים בינתיים, יש ויזות. הם חוקיים בארץ, הם נמצאים במצוקה ולכן בקיבוצים וברחבי הארץ מוכנים לארח אותם לתקופת זמן ואולי אפילו לקלוט לתקופה ארוכה יותר ולעזור להם למצוא עבודה".

 

"אין בקשה של מבקש מקלט שהגיעה אלינו ולא נענתה. הגיעו כמה עשרות ואת כולם מארחים. בכל יום נוספים אחרים", טוען עופר ומוסיף: "כשיצאו צווי הגירוש הרבה ישראלים חשו בושה, אבל בשבועות האחרונים חזרתי להיות גאה בכך שאני ישראלי".

 

ומה באשר מבקשי מקלט שקיבלו צווי גירוש? עופר טוען: "ישנם חוקים שהם בלתי חוקיים בעליל. גם החוק הזה לא אושר בבג"ץ, למרות מה שאומרים. להחזיק אנשים כאלה בבית? אני בכלל לא בטוח שזה מנוגד לחוק".

 

האם תעודדו אנשים לעבור על החוק?

"בואו נבדיל. אני כאן גם כנציג התנועה הקיבוצית וגם כאבי. אז הקיבוצים לא יעברו על החוק, אבל אני כאבי לא אעמוד מנגד כשיגרשו אנשים לשוד, עינויים, אונס ומוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי בן ארי
ד"ר אבי עופר
צילום: רמי בן ארי
מומלצים