שתף קטע נבחר

7 שנות מלחמה בסוריה: יותר מחצי מיליון נהרגו, 85% מהם אזרחים

ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם" טוען שרוב הקורבנות במלחמה נהרגו על ידי כוחות אסד ובעלי בריתו. מיליוני תושבים נעקרו מבתיהם

 

 

כ-511 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה מאז תחילתה לפני שבע שנים. כך טוען ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם" ממוקם בלונדון, והוא עוקב אחר מלחמת האזרחים בסוריה ונשען על דיווחים מהשטח של פעילים סורים. הארגון מסר שהוא זיהה יותר מ-350 אלף מההרוגים ושיש לו מידע על יתר מקרי ההרג, אולם לא את שמות הקורבנות.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
הסכסוך במדינה הערבית פרצה בעקבות הפגנות מחאה שהחלו נגדו משטרו של בשאר אסד ב-15 במרס 2011. בהמשך הפך הסכסוך למלחמת אזרחים עקובה מדם שבה מעורבות מעצמות על ומדינות באזור. השבר הסורי אילץ מיליוני בני אדם - יותר ממחצית האוכלוסייה שהייתה במדינה לפני המלחמה - לברוח מבתיהם.

 

רוסיה הצילה את אסד

ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם מסר ש-85 אחוזים מהמתים במלחמה הם אזרחים סורים שנהרגו על ידי כוחות ממשלת סוריה ובעלות בריתה, בהן חיזבאללה הלבנוני, משמרות המהפכה האיראניים ורוסיה. רוסיה התערבה צבאית במדינה הערבית ב-2015 וסייעה לאסד לשרוד בשלטון תוך כדי ביצוע תקיפות אוויריות רבות על אזורים שנשלטים על ידי מורדים.

 

רגע לפני שהמלחמה בסוריה נכנסה לשנתה השמינית, הלחימה העזה עדיין נמשכה בכמה אזורים, כולל במחוז מזרח רוטה שבפרברי הבירה דמשק ובעפרין שליד הגבול הטורקי.

 

כוח סורי במזרח רוטה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוח סורי במזרח רוטה(צילום: AFP)
היום עזבה קבוצה קטנה של אזרחים את מובלעת המורדים במזרח רוטה בזכות מסדרון הומניטרי שהוקם על ידי צבא סוריה בשעה שכוחותיו ממשיכים לרשום הישגים באזור ולבתר אותו לשלושה חלקים.

 

תעמולה סורית: "המורדים מונעים מאזרחים להתפנות"

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של סוריה פרסם תמונות שהראו קבוצה של גברים, נשים וילדים שלטענתו עזבו את העיר מדיארה לאחר שזו נכבשה אתמול על ידי הכוחות הסוריים. נשים נראו אוחזות בתינוקות בידיהן, מברכות את החיילים הסורים וטוענות שהמורדים מונעים מאזרחים לעזוב את מזרח רוטה.

 

כיבוש מחוז מזרח רוטה ייחשב לאחד ההישגים הגדולים ביותר של הנשיא הסורי אסד בשבע שנות מלחמת אזרחים. כיבוש המחוז גם יהווה מפלה גדולה למורדים הסורים מאז שהוברחו מהעיר חלב בסוף 2016 בעקבות קמפיין צבאי דומה שכלל הטלת מצור והפגזות מסיביות.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מזרח רוטה הוא מחוז גדול שמאוכלס בכ-400 אלף תושבים. במהלך השבועות האחרונים ספג המחוז הפצצות כבדות מצד משטר אסד ובעלי בריתו הרוסים ותושבים רבים ירדו למקלטים מחשש לחייהם והם חסרים מזון, שתייה ותרופות. יותר מאלף בני אדם נהרגו מאז החריף המשטר הסורי את התקפותיו במזרח רוטה ב-18 בפברואר.

 

במהלך סוף השבוע הצליחו כוחות המשטר הסורי לפצל את מזרח רוטה לשני חלקים - צפוני ודרומי ואז לנתק את ערי המפתח דומא וחרסטה משאר המובלעת של המורדים. דומא נחשבת לעיר הגדולה במזרח רוטה ועל פי דיווחים, תושבי העיר שוקלים להתפנות ממנה.

 

ארגון המורדים הגדול במזרח רוטה, "צבא האיסלאם", מסר היום שהוא הגיע להסכם עם רוסיה שלפיו כל הפצועים יוכלו להתפנות מהמובלעת של המורדים במחוז. עוד נמסר שההסכם הושג בתיווך האו"ם. ארגון "צבא האיסלאם" מסר שהפצועים יפונו בשלבים, אולם לא ציין אם מדובר במורדים או באזרחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ילד פצוע במזרח רוטה, סוריה
צילום: AFP
מומלצים