שתף קטע נבחר

להחליט שלא להחליט: קלף ארבע חרבות

מעגל החיים תמיד מעניק לנו עליות, ירידות, עיכובים והאצות. קלף הטארוט ארבע חרבות מתאר את אותם רגעים בחיינו בהם אנחנו זקוקים להאטה ולצבירת כוחות

קלפי הטארוט אולי מוכרים לנו בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך, למעשה, הם "הפסיכולוגים" וה"קואצ'רים" של העת העתיקה. אלו מקורות ידע שנוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

מנוחה היא נחלה

הקלף ארבע חרבות מהווה חלק מסיפור התבגרות רווי מהמורות של בחור צעיר, אמיץ וישר (בחור של פעם) בשם אורסטס שנקלע למצב בלתי אפשרי. אמו, המלכה, רצחה את אביו, המלך בכבודו ובעצמו. כעת אורטס מצוּוה להרוג את אמו כנקמה וכעונש הוגן על מעשיה, אך הוא אינו מסוגל לעשות זאת. הוא עומד בפני דילמה בלתי אפשרית ומחליט שלא להחליט ולהמתין.

 

הקלף הוא גם שיעור חשוב עבורנו בכל הנוגע להמתנה. מישהו פעם אמר ש"המתנה היא מתנה", ויש דברים בגו. ההמתנה היא זכות וחובה וערך. היא מאפשרת עצירה של תהליך לצורך ארגון מחדש ומחשבה מעמיקה, ואנחנו צריכים ללמוד כיצד להתכנס ולשאוב כוחות על מנת לייצר שינוי פנימי וחיצוני גם יחד.

 

הסיפור המיתולוגי – להחליט שלא להחליט

יום אחד המלכה התבקשה להביא במהירות את איפיגניה, בתה האהובה, באמתלה שהבת עומדת להתחתן עם אכילס (תפקיד שבראד פיט גילם באחד מסרטיו, מי לא הייתה ממהרת?) אך כשהגיעה, בתה נלקחת ממנה בכוח והוקרבה לאלה ארטמיס.

 

המלכה לא הייתה מסוגלת לעמוד מנגד כשמעשה אכזרי שכזה מתבצע והתעמתה עם בעלה, אגממנון המלך. אך הוא פתר אותה בתירוץ זה או אחר ונסע אל שדה הקרב למלחמה. בשלב מסוים המלכה החליטה להרוג את בעלה. "רק מותו של רוצח בתי ישקיט את נפשי המתייסרת", חשב, והיא חיכתה לשובו של אגממנון.

 

לפני תום המלחמה גמלה בלבה של המלכה החלטה מצמררת: "לא רק במלך רוצה אני לנקום, אלא גם באלים שאפשרו את רצח בתי, אבל איך נוקמים באלים?" שאלה את עצמה. "מלכות אתונה חשובה לזאוס יותר מכול", חשבה, "אם אגדע את השושלת שהחלה בזאוס, הנקמה תהיה שלמה, גם אם משמעות הדבר היא שעליי להרוג את בני, אורסטס".

 

כשנאמני השלטון שמעו על תכנית המלכה, הם שלחו את אורסטס לממלכה אחרת וחיכו לסיום המלחמה ולחזרתו של המלך. בטוחים היו שהוא יחזור וישליט סדר, אבל מה רבה הייתה אכזבתם כשגילו כי אגממנון נרצח בידי המלכה, וכי היא שולחת מרצחים להרוג גם את בנה.

 

כך עמד אורסטס מול הדילמה הקשה מכול: מצד אחד, על פי חוקי האולימפוס, מצווה עליו להרוג את אמו. הוא חייב לנקום את דם אביו, ותפקידו כמלך מחייב זאת. בנוסף מובן שחייו בסכנה, ועליו להגן על עצמו. מצד שני, זוהי אמו, בשר מבשרו. כיצד יוכל להרוג אותה? כך התלבט אורסטס המסכן ימים רבים עד שהחליט – שלא להחליט. הוא הבין שכרגע הוא אינו מסוגל להגיע להכרעה, וכי עליו תחילה לנוח מעט, לבחון את המצב, ורק לאחר מכן לחזור ולהתמודד עם ההחלטה הגורלית.

קלף הטארוט 4 חרבות
קלף הטארוט 4 חרבות
 

למה קשה לנו כל כך להתאפק?

זאת אמנם שאלה רטורית, אבל יש הרבה תשובות אפשריות: חרדה, פחד מאובדן, חוסר יכולת לדחות סיפוקים, התמכרות למהיר והמיידי, רצון לרקוד

על כל החתונות, ועוד ועוד. השורה התחתונה היא שהיכולת להמתין היא סגולה שיכולה להציל אותנו מהחלטות שגויות ולתת לנו שקט נפשי ויכולת להתארגן.

 

דני יצא לדייט עם רונית, ו"עף עליה" לגמרי. היה חיבור, הייתה משיכה, הייתה שיחה מדהימה והם גילו שהם אשכרה גדלו באותה שכונה בחיפה. הוא ממש הרגיש שזו האחת, והוא כבר רוצה להזמין אותה לבלות איתו את הסופ"ש מחוץ לעיר. הקלף ארבע חרבות, מתרה בו להאט את הקצה, לחכות כמה ימים ולא לרתום את כל הסוסים לעגלה של רונית באופן מיידי. ארבע חרבות הוא השלב שבו צריך לתת לדברים להתבשל, ולזמן לעשות את שלו. צעדים מהירים של התקדמות אינם רצויים בכל שלב בקשר, והמנוחה מאפשרת בחירה רגועה וטובה יותר.

 

לאחר שיחה מסתבר שדני ממהר כל כך מפני שבקשר האחרון הוא לא דחף את הדברים קדימה בקצב הנכון, והקשר עם האקסית התפוגג משום שהוא לא יזם מספיק. העובדה שהוא למד לקח היא נהדרת, אבל אל לו להגזים לצד השני ולדחוק בהתקדמות. כשדברים הם נכונים לשני הצדדים, ההתקדמות תחול גם אם קיימות הפוגות פה ושם.

 

האטה לצורך האצה

מעגל החיים תמיד מעניק לנו עליות, ירידות, עיכובים והאצות. ארבע חרבות מתאר את אותם רגעים בחיינו בהם אנחנו זקוקים להאטה ולצבירת כוחות. לפעמים קשרים עומדים על בלימה וצעד לא נכון עלול להטות אותם לצד הלא נכון. לא פעם הקלף ארבע חרבות מייצג את הפתרון הנכון עבורנו כשאנחנו עומדים לעשות מעשה נמהר. דווקא אז אנחנו צריכים להתכנס, לשקול את הדברים בכובד ראש, להתבונן על ההתרחשויות בפרופורציות הנכונות ולוודא שכשאנו יוצאים חזרה אל העולם, לבנו במקום הנכון ומעשינו מדויקים.

 

מריבות עם בני הזוג הם בדיוק המקרים בהם מישהו עלול להגיד את הדברים הלא נכונים ולפגוע כליל בקשר. דווקא אז נכון לקחת נשימה, להתרחק, להתארגן מחדש ולחזור רגועים אל המערכה. הטריק הידוע של "לנשום ולספור על עשר, הוא כלל זהב שיכול מאוד לעזור כשהרוחות סוערות. גם ההחלטה "לצאת לסיבוב" כשנקלעים למריבה, היא החלטה מצוינת ברוח ארבע חרבות.

 

מסר שבועי ברוח ארבע חרבות

ארבע חרבות מציע לכם לקחת השבוע זמן למחשבה ולבירורים. אם אתם נמצאים בקשר, נסו לראות היכן הקלף נוגע לכם. אולי אתם זקוקים להפוגה מהעיסוקים הרבים שהקשר מייצר עבורכם, אולי ישנם לבטים מתישים שדורשים הקפאה ובחינה מחודשת בעוד כמה ימים? אולי כדאי לתרגל יותר השהיה לפני תגובה נמהרת על-ידי הרגלים נכונים של נשימה ו"יציאה לסיבוב" לפני שמגיבים.

 

אם אתם מחפשים קשר, אולי זה הזמן לנוח מעט מהחיפוש, להתארגן מחדש, לחשוב קצת על עניינים אחרים שדורשים טיפול ולחזור בכוחות מחודשים. השבוע כדאי להשהות החלטות שסובלות דיחוי, וליהנות מאי הוודאות הזמנית.

 

שבוע רגוע וטוב.

 

שגיא מנדלבוים - מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט" 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קלפי טארוט
צילום: shutterstock
צילום: סיגלוב ואדים
שגיא מנדלבוים
צילום: סיגלוב ואדים
מומלצים