שתף קטע נבחר

תרגיל העורף הלאומי: שתי אזעקות נשמעו ברחבי הארץ

אזעקה נשמעה לפני הצהריים ונשמעה גם הערב במסגרת תרגיל "עמידה איתנה". כוחות פיקוד העורף יתרגלו חילוצים באתרי הרס ברחבי המדינה. במוסדות החינוך ובמשרדי הממשלה נכנסים למרחבים המוגנים

 

אזעקה נשמעה היום (ג') ברחבי הארץ בשעה 11:05 ונשמעה שוב בשעה 19:05 במסגרת תרגיל מטכ"לי רחב היקף לאימון הכשירות והמוכנות לחירום בכל המפקדות. חלק ממנו הוא תרגיל העורף הלאומי "עמידה איתנה". במקביל נערך התרגיל המשותף לצה"ל ולצבא ארצות-הברית - Juniper Cobra 2018, שמתמקד בהגנה מפני טילים ורקטות בתרחיש של אלפי טילים ביממה מכל הגזרות - איראן, סוריה, לבנון ורצועת עזה.

 

גם מוסדות חינוך ובהם גני ילדים ברחבי הארץ כלולים בתרגיל. התלמידים תרגלו כניסה למרחבים המוגנים. גם בסיסי צה"ל, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור תרגלו את הכניסה למרחבים המוגנים. בצה"ל ביקשו מכל הציבור להיכנס למרחב מוגן בזמן הישמע אזעקת התרגול, "בהתאם לזמן העומד לרשותם ולהנחיות פיקוד העורף".

מתרגלים בבית ספר בשדרות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מתרגלים בבית ספר בשדרות(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

הנחיות התגוננות בעת הישמע אזעקה ניתן למצוא באפליקציית פיקוד העורף ובאתר האינטרנט. "אם הכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות", נמסר מצה"ל. כל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשיכו כסדרם. כנסים ואירועים המוניים ימשיכו כסדרם.

לא מתרגשים מהאזעקה בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לא מתרגשים מהאזעקה בראשון לציון(צילום: מוטי קמחי)

הנשיא ריבלין משתתף בתרגיל (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום / לע
הנשיא ריבלין משתתף בתרגיל(צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)

ליברמן לצד הרמטכ"ל איזנקוט ואלוף פיקוד העורף תמיר ידעי (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ליברמן לצד הרמטכ"ל איזנקוט ואלוף פיקוד העורף תמיר ידעי(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

כוחות פיקוד העורף מתרגלים חילוץ מאתר הריסות. ארכיון  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כוחות פיקוד העורף מתרגלים חילוץ מאתר הריסות. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)
 

מטרת התרגיל המטכ"לי היא אימון המפקדות הראשיות במגוון תרחישי חירום ומלחמה והעמקת המוכנות והשיח המבצעי בין המפקדות השונות. במהלך השבוע יתקיימו תרגילים בכמה מוקדים ברחבי הארץ וייתכן כי תורגש תנועת כוחות במרחב. מטרת תרגיל העורף היא שיפור המוכנות של כל הגופים בארץ מהרמה הלאומית ועד רמת האזרח לחירום. כבכל שנה, ניתן דגש על תרגול כוחות פיקוד העורף בשיתוף הרשות הלאומית לחירום, הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכת החינוך וגופים ציבוריים ופרטיים.

 

מלחמה רב-זירתית

התרגיל מדמה תרחיש קיצוני של מלחמה רב-זירתית שבמהלכה משוגרות לעבר ישראל אלפי רקטות וטילים ביממה, מכל החזיתות. כוחות פיקוד העורף יתרגלו חילוצים בכמה אתרי הרס ברחבי המדינה. לטובת התרגיל יופעלו חלק מהגדודים הסדירים של חטיבת החילוץ וההצלה, בהם כאלה שיוקפצו מתעסוקות מבצעיות לזירות אזרחיות ש"ניזוקו" מפגיעת טילים. בנוסף יוקפצו חיילי מילואים של פיקוד העורף להשתתף במשימות שיוטלו על הפיקוד.

 

בניגוד לתרגילי עורף לאומיים קודמים, שהראשון שבהם היה ב-2008, הפעם רוב התרגיל הוא ברמת המפקדות ופחות ברמת השטח של הכוחות. המפקדות בוחנות את רמת התיאום באירוע אמת של מלחמה גדולה, בין פיקוד העורף, המשטרה, ארגוני החירום והרשויות. הגורמים מתאמנים בשיתוף מידע, יצירת תמונת מצב משותפת וניהול הכוחות. לצד אלה, בחלק קטן יחסית של התרגיל עסקו בתרחישי חילוץ לכודים בשטח.

 

האזעקות שנשמעות היום נועדות לתרגל את האוכלוסייה בבחירה מוקדמת או מוגדרת וידועה מראש של מרחבים מוגנים במקומות העבודה, במוסדות החינוך ובבתי המגורים, מפני האיום הקונבנציונלי של מטחי רקטות וטילים מסיביים מכלל הגזרות.

 

דובר צה"ל מדגיש כי התרגיל תוכנן מראש כחלק מתוכנית האימונים לשנת 2018 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות. האזעקה תישמע גם ברדיו, תופיע באתרי האינטרנט השונים ובביפרים לכבדי שמיעה, בטלוויזיה, באתר ובאפליקציית פיקוד העורף. במקרה של אזעקת אמת, תופץ הודעה באמצעי התקשורת.

 

בצה"ל אומרים כי מטרתן של אזעקות אלו היא לתרגל את כלל הציבור בכניסה למרחב המוגן שבחרו הן במקום עבודתם והן בביתם, וכן לבדוק את תקינות מערך הצופרים במדינה. "התרגיל מהווה הזדמנות נוספת להכנת כלל הציבור למצבי חירום, לבחינת המערכות השונות, התיאום הבין-ארגוני ושיפור ההיערכות והמענה להתגוננות העורף בחירום". 


פורסם לראשונה 13/03/2018 09:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים