שתף קטע נבחר

שקד תוקפת את נתניהו: "הפלת ממשלה על כלום - טעות היסטורית"

בזמן שנתניהו וליברמן מתבצרים בעמדותיהם, שרת המשפטים תוקפת את רה"מ. השר ישראל כץ לאולפן ynet: "על ליברמן לגלות מנהיגות, אם לא יוסרו אולטימטומים נלך לבחירות". חוק הפטור מגיוס אמור להיות מובא לקריאה טרומית ולאחריו החוק לפיזור הכנסת שהגישה האופוזיציה

ממשלת ישראל ברגע ההכרעה: הבוקר (ג') נעשים ניסיונות אחרונים כדי למנוע בחירות מוקדמות שיביאו לסיום כהונתה של הכנסת ה-20. הבוקר יתייחסו חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית למשבר ויענו האם ישראל אכן הולכת לבחירות.

 

אלא שיש כבר מי שמפנה אצבע מאשימה באחריות למשבר. שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) תקפה הבוקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדובר במשבר מדומה", צייצה שקד בחשבון הטוויטר שלה. "ראש הממשלה, להפיל ממשלת ימין על כלום ושום דבר זו תהיה טעות היסטורית דומה בממדיה להפלת ממשלת שמיר ב-1992".

תוקפת את נתניהו. איילת שקד (צילום: אלכס קויפמן) (צילום: אלכס קויפמן)
תוקפת את נתניהו. איילת שקד(צילום: אלכס קויפמן)
 

היום צפוי להיות מובא החוק לפטור מגיוס להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת אחרי שיתקיים דיון בערר שהגישה השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) בוועדת השרים לענייני חקיקה. במקביל, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אישר להעלות להצבעה היום גם את החוק לפיזור הכנסת שהגישו חברי האופוזיציה. הצעת החוק קובעת כי הבחירות לכנסת ה-21 יתקיימו מרגע אישורה בתוך 90 יום.

 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ (הליכוד) הבהיר כי כל הצדדים שהציבו אולטימטום, עליהם להוריד אותם. "זה התחיל עם החרדים וחוק הגיוס והמשיך עם שר הביטחון ועם הבית היהודי. בסופו של דבר חלק מהאולטימטומים הוסרו. אם כולם יוסרו – הממשלה תמשיך בתפקודה", הבהיר כץ.

 

 

מצד שני אומרת הבוקר השרה שקד: טעות היסטורית, טעות דומה בממדיה להפלת ממשלת שמיר. אתם פה בעצם מפרקים ממשלת ימין.

"רה"מ לא מעוניין בבחירות. הליכוד לא מעוניין בבחירות וכדי שזה יקרה כל אחד צריך להסיר את האולטימטום. מה זו ההתעקשות הזאת שהשרה לנדבר תצביע נגד? זה מנוגד לסדרי הממשל התקינים, זה מנוגד לאופי עבודת הממשלה. אני חושב שבאמת אין שום סיבה מהותית למשבר הזה מלבד משיכה לקצוות שצריכה להסתיים ולהתכנס פנימה, והתנהגות האופוזיציה בכלל מוזרה".

 

כץ מבהיר כי לדעתו, נתניהו לא יזם את המשבר הזה. "אני חושב שליברמן עושה טעות בהתנהלות שלו, גם הוא מאמין בה, גם הוא מאמין בעקרון ואני מאמין אגב שהוא מאמין בעקרון הזה", אמר כץ.

עדיין לא נפגשו. ליברמן ונתניהו (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
עדיין לא נפגשו. ליברמן ונתניהו(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)

לשר התחבורה והמודיעין יש גם ביקורת כלפי הבית היהודי: "הם לא צריכים לאיים בהתמודדות מול ראש הממשלה. דברים שלא ריאליים, סיעדה של 8 מנדטים שמורכבת משתי מפלגות באה וקוראת תיגר. צריכים להרגיע. אני חושב שדווקא שרת המשפטים באמת עושה מאמץ כן ואמיתי לתרום".

 

בסופו של דבר מבהיר כץ כי מה שיכריע לגבי הבחירות הוא האולטימטומים של כל אחד מהצדדים: "אם לא יוסרו האולטימטומים נגיע למצב הזה, אבל אני מאמין שהציבור לא מעוניין בזה. אני חושב שגם רה"מ לא מעוניין בזה ואפשר למנוע את זה ולהמשיך את הוויכוחים הפוליטיים".

 

ח"כ אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, תקף את ליברמן במשדר ynet: "לאדון ליברמן יש כבר חזקה לפרק ממשלות. יש לו תיאבון לאבדון פוליטי כי אף אחד לא מבין על מה הוויכוח כאן. אנחנו בתיאום מלא עם משרד הביטחון אז אין את מי להאשים. הוא הביא עליו את הבעיה הזאת, אנחנו הגענו לפשרה".

 

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, הבהיר בריאיון לאולפן ynet כי מפלגתו מעוניינת בבחירות כמה שיותר מוקדם. "המצב הנוכחי בלתי נסבל. נתניהו הכניס את כל המערכת הפוליטית לסחרור אך ורק מהרצון שלו להתחמק מצרותיו. והדבר השני שאנחנו רואים הוא קואליציה מתפוררת. את השלטון הזה צריך להחליף כמה שיותר מהר", אמר שלח.

 

חבר הכנסת מיש עתיד מבהיר כי המפלגה תצביע בעד פיזור הכנסת: "יש עתיד היא האלטרנטיבה השלטונית במדינת ישראל. ראיתי את הסקרים של אורלי לוי-אבקסיס. נעשה כל מה שצריך כולל חיבורים פוליטיים אפשריים כדי לממש אותה".

 

 

מבוי סתום בציר נתניהו-ליברמן

אמש שוחחו נתניהו וליברמן בטלפון בשעה שבקואליציה עוד ניסו לחפש פתרונות. ליברמן למעשה הציב אתמול בצהריים שלוש דרישות שעל הליכוד הן לא מקובלות. האחת היא שיו"ר ישראל ביתנו מתעקש שהשרה לנדבר תצביע נגד חוק הפטור מגיוס ולא מסתפק בהיעדרות מהמליאה. ליברמן הבהיר גם כי אם לנדבר תפוטר בעקבות הצבעתה, כל חברי ישראל ביתנו יתפטרו מיידית. והדרישה השלישית - ישראל ביתנו תפרוש מהממשלה אם חוק הגיוס יעבור בקריאה שנייה ושלישית.

  

נכון לשעות הלילה המאוחרות, גם נתניהו דבק בעמדתו, שלפיה אם לנדבר תצביע נגד, היא תפוטר על אף שהצבעה נגד עמדת הקןאליציה בהצעת חוק פרטית (שאינה ממשלתית) היא בעייתית פחות.

 

נתניהו גם מתמיד בסירובו שלא לקיים ממשלה שבה חברים 61 חברים (בהמשך להצהרתו של ליברמן להתפטר אם לנדבר תפוטר). בנוסף, העובדה שנתניהו לא שומע מליברמן התחייבות לכך שלא יפרק את הממשלה בהמשך בעקבות החוק, מובילה למצב שהפער נראה כרגע בלתי ניתן לגישור.

 

בליכוד השקיעו אתמול מאמץ אחרון לשכנע את שר הביטחון להתיישר עם הקו של הקואליציה ולהסכים לחוק הגיוס של ח"כ בן צור, לצד עריכת תיקונים והתאמות שיתבססו על הערות נציג משרד הביטחון מטעמו של ליברמן. יש הטוענים בליכוד כי לליברמן הובהר כי הליכה לבחירות לא תבטיח לו את תיק הביטחון גם בממשלה הבאה. יחד עם זאת, בכירים בקואליציה אמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נרתם למציאת פתרון למשבר בכל כוחו.

   

ייתכן שהכנסת ה-20 תתפזר כבר השבוע וקיימת אפשרות אחרת שהמהלך של פיזור הכנסת ידחה לאחרי פגרת החגים. "כך או כך", אמר גורם בקואליציה, "זה נראה בלתי-נמנע". ברקע המשבר הגדול ביותר שידעה ממשלת נתניהו הרביעית הבהירו בליכוד: "זו יממה דרמטית מבחינת עתידה של הממשלה".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל מאיר/TPS
איילת שקד
צילום: הלל מאיר/TPS
מומלצים