שתף קטע נבחר

תיעוד מעזה: רגע ניסיון ההתנקשות ברה"מ הפלסטיני ובראש המודיעין

רשת אל-ג'זירה פרסמה תיעוד משניות פיצוץ מטען החבלה ליד שיירת ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'. פטריית עשן היתמרה ממקום הפיצוץ. בחמאס הדפו את הטענות של לשכת אבו מאזן לאחריות לאירוע. אחרי כשעתיים: השיירה יצאה מעזה

 

רשת אל-ג'זירה פרסמה לפני הצהריים (יום ג') תיעוד משניות פיצוץ מטען החבלה ליד שיירת ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'. פטריית עשן היתמרה ממקום הפיצוץ, ולאחריו חשו למקום כוחות ביטחון רבים. חמישה עד שבעה מאבטחים נפצעו ומצבם קל. נזק רב נגרם למכוניות. שעתיים אחרי שנכנס, יצאה שיירתו של חמדאללה מעזה בדרכה חזרה לרמאללה.

 

שניות הפיצוץ בעזה ()
שניות הפיצוץ בעזה

השיירה נכנסה ממעבר ארז בסביבות השעה 10:00 והפיצוץ אירע ברחוב סלאח א-דין - ציר ראשי מאוד ברצועת עזה באזור העיירה בית חאנון. ככל הנראה, מטען הנפץ המחובר לטיימר הושתל בתחתית עמוד תאורה בצד הדרך. כמו כן פורק מטען נפץ נוסף. מקור ברצועת עזה מסר ל-ynet: "המטען התפוצץ כאשר המכונית האחרונה בשיירה עברה, מדובר במכונית אבטחה. מיד כשזה קרה ירו המאבטחים באוויר, ורכבו של חמדאללה לא נעצר אלא המשיך במהירות מהמקום - על פי הנוהל".

 

חמאס הודיע באופן רשמי כי נעצרו כמה חשודים בהפעלת המטען וכי אנשיו פתחו בחקירה כדי לאתר את הגורמים שתכננו את הפיצוץ. לאחר מכן הופיע ראש הממשלה הפלסטיני בנאום מצולם, והבטיח לשוב לעזה - למרות התקרית. "מה שקרה לי היום בעזה רק יגרום לנו לדבוק במאמץ להשיג את אחדותנו. אשוב לכאן למרות מה שקרה", אמר חמדאללה.

 

לשכת אבו מאזן מסרה בתגובה לאירוע כי "חמאס נושא באחריות לפגיעה הפחדנית בשיירתו של ראש הממשלה בעזה". עוד אמרו: "התקיפה של השיירה הינה תקיפה נגד אחדות העם הפלסטיני". אבו מאזן אף קיצר את ביקורו בירדן בעקבות האירוע. בפתח קוראים לאנשי המודיעין המצריים ברצועה להכריז פומבית מי האחראי לעיכוב של הליך הפיוס בין פתח לחמאס.

 

ראש מנגנוני הביטחון של חמאס בעזה מסר כי אמש בדקו שלושה סיורים של מנגנוני חמאס את הציר שבו אירע פיצוץ המטען. "התקרית הזאת משרתת רק את ישראל", מסרו.

 (צילום: mct) (צילום: mct)
(צילום: mct)

מכתש נוצר במקום הפיצוץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכתש נוצר במקום הפיצוץ(צילום: רויטרס)
 
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חמדאללה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חמדאללה בעזה(צילום: רויטרס)

דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים (ברמאללה) תקף את ההתחייבות של חמאס לחקור את שאירע: "אנו משוכנעים שחמאס אינו יכול לחקור את פיצוץ המטען על השיירה. חמאס נמצא בין החשודים ועל הארגון לבודד את עצמו ממעגל החקירה". ואילו מאג'ד פרג' אמר: "מוקדם עדיין להצביע על האשם בפיצוץ".

 

בחמאס כינו את האירוע "פשע". "זה חלק מהניסיונות לפגוע בביטחון ברצועת עזה ולפגוע במאמצים להשגת אחדות ופיוס. במקביל, אנו דוחים את ההאשמות מכיוונה של הנשיאות הפלסטינית נגדנו", אמרו בארגון העזתי. מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה התקשר לראש הממשלה הפלסטיני בעקבות ניסיון ההתנקשות כדי לדרוש בשלומו.

 

מיד עם היוודע האירוע יצרו בכירי הרשות הפלסטינית קשר עם מתאם פעולות הממשלה השטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. הם ביקשו לוודא ולתאם יציאה מהרצועה. ישראל הציעה סיוע רפואי לפצועים במעבר ארז.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים