שתף קטע נבחר

סופית: יוגבל השימוש במזומן החל מ-2019

אחרי שלל דחיות ולאחר שסורס לא מעט, אושר אמש במליאת הכנסת החוק לצמצום השימוש במזומן, שייכנס לתוקף בתחילת השנה הבאה. על פי החוק, יוגבל השימוש במזומן בעסקאות שסכומן עולה על 11,000 שקל

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') את החוק להגבלת השימוש במזומן בקריאה שנייה ושלישית והוא ייכנס לתוקפו החל משנת 2019.

 

 

הסעיף המרכזי בחוק קובע הגבלת תשלום במזומן בעסקאות שסכומן עולה על 11,000 שקל, כולל תשלום שכר עבודה. בסכומים אלו ניתן יהיה לשלם רק 10% מהסך הכולל במזומן ולכל היותר עד 11,000 שקל. במקרה שמדובר בתשלום למי שאינו מוגדר כעוסק, כגון במכירת רכב בין שני אנשים פרטיים, יוגבל השימוש במזומן מסכום של 50 אלף שקל.

 

מקור הצעת החוק הוא במסקנות ועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן ומלחמה בהון השחור. הוועדה הגישה את מסקנותיה כבר בשנת 2014 ושנה לאחר מכן משרד המשפטים גיבש את תזכיר חוק שקיבל את אישור הממשלה ואמור היה לעלות לדיון בוועדת החוקה של הכנסת בראשותו של ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי).

 

ואולם, לקח שנתיים מאז גובש תזכיר החוק ועד שהחלו הדיונים בוועדה - לפני שבועות ספורים. לחוק היו מתנגדים רבים במתכונתו המקורית ובעקבות שלל לחצים, מלבד העיכוב, חלו בו שינויים רבים.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

כך למשל הוצע תחילה להגביל את השימוש במזומן ל-8,000 שקל אולם בסופו של דבר הוחלט שהסכום יעמוד על 11,000 אלף שקל.

 

כך גם עלה הסכום למי שאינו עוסק מ-25 אלף שקל ל-50 אלף שקל. שינויים נוספים חלו בהקלות בכל הקשור לענישה.

 

החששות בציבור החרדי והערבי

מי שפעל במיוחד להחלת שינויים בחוק הוא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שעוד טרם החלו הדיונים בוועדת החוקה של הכנסת, התנגד לקיומם שם ודרש להיות מעורב באמצעות הקמת ועדה משותפת ביחד עם ועדת הכספים כדי "להשגיח מקרוב" על ההחלטות. לא סוד הוא שבקרב המגזר החרדי והערבי השימוש במזומן נפוץ במיוחד, מה שהעלה חששות כבדים בנוגע להחלטות שיתקבלו.

 

גפני הצליח, בין היתר, להחריג מהחוק את פעילות הגמ"חים כך שיוכלו להתנהל במזומן ללא כל הגבלה. החוק קובע עוד כי תשלום בין בני משפחה יוחרג גם הוא מהכללים למעט כאשר מדובר בשכר עבודה.

 

עוד נקבע כיי לא ניתן יהיה לתת בכלל "צ'ק פתוח" למי שמוגדר כעוסק, ולגבי מי שאינו מוגד ככזה, המגבלה תחול בסכום העולה על 5,000 שקל.

 

הפרת האיסור על ביצוע עסקאות במזומן מעל לסף שהוגדר, תיקבע כעבירה פלילית שבגינה יוטל קנס מנהלי או עיצום כספי לעוסק. כל עסקה מעל לסכום המגבלה תבוצע באמצעות צ'קים, העברה בנקאית, כרטיסי אשראי, כרטיסי חיוב מיידים וכרטיסים נטענים.

 

יו"ר הוועדה המשותפת לועדת החוקה וועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר אמש בעקבות אישור החוק: "יש חשיבות גבוהה להיאבק בהון השחור שנאמד בכ-130 מיליארד שקל מתחת לרדאר והוא הדוחף את ארגוני הפשיעה והטרור. נתנו זמן רב לגופי הממשלה ולבנקים להיערך לאמצעים חלופיים ווידאנו כי יעמוד לרשות הציבור והרשויות מספיק זמן לצורך ההסתגלות לחוק שהוא משנה דפוסי יסוד ויתרום לחלוקה שוויונית יותר של נטל המס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים