שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיונל ג'אוגרפיק בהתנצלות היסטורית: "היינו גזענים"
  המגזין היוקרתי מודה כי במשך עשרות שנים חיזק תפישות גזעניות כשהתעלם מאמריקנים לא-לבנים והציג מיעוטים אתניים או ילידי מדינות נידחות כבני אדם אקזוטיים וברבריים

  המגזין האמריקני היוקרתי "נשיונל ג'אוגרפיק" פרסם היום (ג') התנצלות היסטורית על האופן שבו סיקר בעבר בני אדם ברחבי העולם, והודה כי סיקורו היה לא פעם גזעני.

   

  בטור תחת הכותרת "במשך עשרות שנים היה הסיקור שלנו גזעני" כתבה העורכת הראשית של המגזין סוזן גולדברג כי בעבר התעלם המגזין מאמריקנים שאינם לבנים והציג קבוצות אתניות שונות כאקזוטיות או ברבריות.

  גיליון של "נשיונל ג'אוגרפיק". גם העורכת נדהמה ()
  גיליון של "נשיונל ג'אוגרפיק". גם העורכת נדהמה

  הגיליון של המגזין שיראה אור בחודש הבא יוקדש לגזע, ולרגל הגיליון הזה ביקשו אנשי "נשיונל ג'אוגרפיק" מפרופסור ג'ון אדווין מייסון, היסטוריון מאוניברסיטת וירג'יניה, לבחון את מהדורות העבר שלו. החוקר קבע כי אף שהמגזין פקח את עיני קוראיו לגבי המתרחש באזורים שונים בעולם, הוא גם ניצל את כוחו הרב כדי לחזק גישות גזעניות.

   

  העורכת גולדברג כתבה: "בואו נתמודד עם השימוש המביש בגזענות בימינו כאסטרטגיה פוליטית ונוכיח שאנחנו טובים מזה". לדבריה כמה מהחומרים שהתגלו בארכיון המגזין הותירו אותה "ללא מילים".

  שבט מבודד באמזונס, ברזיל. מצילומי "נשיונל ג'אוגרפיק" (צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק) (צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק)
  שבט מבודד באמזונס, ברזיל. מצילומי "נשיונל ג'אוגרפיק"(צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק)

  כדוגמה הזכירה גולדברג תמונה מ-1961 שבה נראים אבוריג'ינים אוסטרלים. התמונה נושאת את הכיתוב: "אבוריג'ינים בדרום אוסטרליה: הפראים האלה מדורגים במקום הנמוך ביותר מבין כל בני האדם במדד האינטליגנציה".

   

  ההיסטוריון מייסון גילה שעד לשנות ה-70 של המאה הקודמת הציג "נשיונל ג'אוגרפיק" את האמריקנים הלא לבנים רק כפועלים קשי יום או כעובדי בית. עוד הדגיש כי לעיתון הייתה חיבה לתמונות של ילידים מדינות נידחות במגעם עם טכנולוגיה מערבית, תמונות שלדבריו יצרו גישה שבמרכזה חציצה: "אנחנו לעומתם, מתורבתים מול בלתי מתורבתים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים