שתף קטע נבחר

נתניהו כלוא בממשלתו

הקואליציה סגרה עליו מכל הכיוונים, וראש הממשלה איבד את הסיכוי האחרון לקחת בחירות בהליכה. המשברים הבאים מעבר לפינה

אם יש מסקנה אחת שעולה בתום המשבר הזה, הנה היא לפנינו: הפוליטיקאים החרדים הרבה פחות מפחידים משחשבנו. לאורך שנים הקפידו במפלגות החרדיות לספק הסבר כללי ועקבי להתנהלות כזאת או אחרת שלהם: "אנחנו עושים רק מה שהרבנים אומרים". ואז התפתח המשבר הנוכחי, שכמעט שלח את אזרחי ישראל לבחירות, ושם סוף לאגדה.

 

 

פתאום, כשמאוד רוצים, מתגלית גמישות מופלאה ויכולת לשנות החלטות של מועצת גדולי התורה מקצה לקצה, פעמיים באותה יממה. מהסלט הפוליטי של השבוע האחרון, החרדים הם הראשונים לצאת נפסדים. אף אחת מהדרישות הראשונות שלהם לא מולאה והם יצרו סביבתם אווירה ציבורית בעייתית ומצב שבו כל גורמי הקואליציה כבר אדישים לאיומים מכיוונם.

 

בצד המנצחים אחרי המשבר, נדמה שאלו שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון אביגדור ליברמן. כחלון עומד להעביר תקציב חמישי ברציפות, כנראה שיא; ליברמן קיבל מה שרצה - ולמרות איום ממשי בבחירות שהוא לא מעוניין בהן, לא מצמץ לרגע.

 

הערכת המצב של כחלון ברוב שעות המשבר הייתה שהוא פתיר, אבל גם כשהתעורר ספק שהפור נפל והולכים לבחירות הוא עמד על שלו ושמר על קור רוח. לא התראיין אחוז בהלה כפי שעשו אחרים, שנחשפו במהלך המשבר כמי שחוששים מבחירות, ולא זגזג כמו שזגזגו נתניהו והחרדים.

 

ממשלת מעבר

אז מה בעצם קרה פה? איך כמעט הלכו אזרחי ישראל לקלפיות? לנתניהו לא יהיה מועד טוב יותר לבחירות. את זה מבין כל טירון פוליטי ובוודאי ראש הממשלה. הסיבה פשוטה: מכאן ואילך מצבו המשפטי יילך ויורע, החומרים של עדי המדינה יודלפו טיפין טיפין, ומי יודע מה עוד צופן לו העתיד. זו הייתה ההזדמנות האחרונה לקחת בחירות בהליכה. גם הוא מבין את זה, אבל הפעם הוא קיבל שיעור במגבלות הכוח.

 

 (צילום: רויטרס, הלל מאיר/TPS, יאיר שגיא) (צילום: רויטרס, הלל מאיר/TPS, יאיר שגיא)
(צילום: רויטרס, הלל מאיר/TPS, יאיר שגיא)

 

בהובלת בנט ושקד, הקואליציה שלו סגרה עליו מכל הכיוונים. תחילה היא צופפה שורות בהתנגדותה לבחירות בחודש יוני, לאחר מכן היא צמצמה פערים במחלוקת שבין החרדים לליברמן. נתניהו הפך כלוא בממשלתו.

 

הלכה למעשה זו ממשלת מעבר – אין יוצא ואין בא. המשברים הפוליטיים לא ייעלמו. הם יחזרו אלינו לאחר פגרת החגים של הכנסת ביתר שאת, כאשר נתניהו יהיה במצב משפטי רע יותר. מצד שני, יש סביבו מי שטוענים כי ככל שמצבו המשפטי יחמיר, הוא יוכל לרכוב על גלי הטענות לרדיפה ולרכוש עוד ועוד אהדה בציבור.

 

כפי שזה נראה כרגע, נתראה בבחירות במרץ 2019. ועד אז יש לכל השחקנים אפשרות לשפר עמדות ולכמה מהם לתרגל גם סדנאות לעמידה בלחצים.

 

גמגום באופוזיציה

"חבריי באופוזיציה - זה היה מפחיד, אה? אני שמח שהצבע חזר ללחיים שלכם", אמר אתמול ראש הממשלה במליאת הכנסת אחרי שהסתיים המשבר. צודק או לא, אבי גבאי ואנשי המחנה הציוני יזדקקו חשבון נפש. גם במצב העגום שבו נמצאת המפלגה בסקרים, היא לא יכולה לגמגם באופן שמתפרש כבהלה.

 

גם יאיר לפיד צריך בדק בית. במהלך המשבר קשה היה לזהות אצלו את הנחישות שתידרש כדי לאתגר את נתניהו. אין פה מקום לנימוסים והליכות. ככה לא לוקחים בחירות. לא מול נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מורן אזולאי
צילום: ירון ברנר
מומלצים