שתף קטע נבחר

בעל שהודה באלימות קשה לא יישלח למאסר

תושב הדרום הודה בכמה אירועים שבהם תקף את אשתו ובתו. אבל ביהמ"ש התרשם שהוא נמצא בהליך שיקום, ולכן נגזרו עליו רק שעות לתועלת הציבור

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שגבר שהודה והורשע באלימות קשה כלפי אשתו ובתו לא ירצה מאסר בפועל או עבודות שירות, אלא שעות לתועלת הציבור בלבד. השופטת גילת שלו התרשמה שמאז ביצוע המעשים עבר הנאשם כברת דרך ונמצא כעת בטיפול אינטנסיבי בגמילה מסמים ומאלימות.

 

על פי כתב האישום, בספטמבר 2016 התעורר ויכוח בין האב לבין בתו בת ה-14. כשאשתו ביקשה ממנו להקשיב לדבריה הוא אמר לה לסתום את פיה, סטר לה ובעט בירכה. בהמשך לקח שתי כריות והיכה באמצעותן את אשתו ובתו בפניהן ובעט בילדה. בהמשך הוא דחף את אשתו והיא מעדה לאחור ונפלה במדרגות הבית. כשהכאבים לא חלפו הסכים הבעל לקחת אותה למיון שם אובחן שבר מרוסק של שורש כף היד.

 

במקרה נוסף שהתרחש חמישה חודשים לאחר מכן הנאשם השתולל, זרק חפצים ותקף את אשתו באמצעות מכת אגרוף בראשה. כשהגיעו שוטרים לבית הוא התנגד למעצר והם הצליחו להשתלט עליו רק לאחר שהתיזו עליו גז פלפל.

 

הבעל הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון והורשע. המדינה וההגנה עתרו במשותף להטיל עליו שעות לתועלת הציבור ולהימנע ממאסר, לנוכח המלצת שירות המבחן בנוגע להליך הטיפולי הארוך שעבר. המחלוקת שנותרה בין הצדדים הייתה בקשר לצו המבחן ולפיצויים לאשתו. המדינה, באמצעות עו"ד גיורא חזן, עתרה לצו מבחן של שנתיים ולפיצוי משמעותי שישקף את הכאב והסבל שנגרמו למתלוננת.

 

מנגד עתר הסנגור עו"ד אושרי בן ישי לצו מבחן של שנה ולפיצוי סמלי בלבד לנוכח מצבו הכלכלי הקשה של הבעל. הוא הדגיש שהנאשם אינו אותו אדם שהיה בתחילת הדרך וכיום הוא קיבל כלים להתמודדות ומכיר בחולשותיו.

 

צמצום הסיכון

השופטת גילת שלו ציינה שעל פי תסקירי שירות המבחן, הנאשם השתלב מיוזמתו בטיפול אינטנסיבי ביחידה לשיקום נפגעי סמים בבאר שבע. גורמי הטיפול התרשמו מהמוטיבציה שלו ומיכולתו לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות. בנוסף, האב השתלב במרכז למניעת אלימות בעיר וממתין להשתתפות בקבוצה טיפולית נוספת בתחום.

 

בפסק הדין הדגישה השופטת שעל פי התסקירים, המשך הקשר הטיפולי יסייע לנאשם לרכוש כלים להתמודדות ומדובר בנדבך משמעותי לצמצם את הסיכון הנשקף ממנו. לדבריה, עונש מאסר, גם בצורה של עבודות שירות, עלול לחבל בהליך הטיפולי ולכן על אף שחומרת העבירות מצדיקה מאסר בפועל, יש להקל עמו מטעמי שיקום.

 

השופטת שלו הדגישה שהנאשם ככל הנראה ביצע את המעשים האלימים בהיותו תחת השפעת חומרים פסיכו-אקטיביים, אך זה תקופה ארוכה הוא עובר טיפול הן בהתמכרות והן באלימות ויש להיזהר מלגדוע את התהליך.

 

היא קיבלה את עמדת הסנגור וכתבה שמאחר שבני הזוג נמצאים בהליכי גירושים, ומצבו הכלכלי של הנאשם ישפיע גם על התא המשפחתי של האישה, יש להטיל עליו פיצוי סמלי. לפיכך נגזרו עליו 220 שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי לשמונה חודשים ופיצוי בסך 2,500 שקל לאשתו. עוד נקבע שהנאשם יהיה בפיקוח שירות המבחן למשך שנתיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים