שתף קטע נבחר

להישאב פנימה: כל מה שצריך לדעת על חור שחור

תוהים מה זה חור שחור, מה הקשר שלו לסופרנובה ומה יקרה לנו אם נתקרב אליו יותר מדי? נעמה בן דוד, מפרויקט "מהנדסות העתיד" 2 מסבירה הכל לפרטי פרטים

בשיתוף תעשייה אווירית

 

 

חור שחור נוצר על ידי קריסת כוכב מאסיבי במיוחד בתהליך המתרחש בכמה שלבים: כאשר אוזל הדלק הגרעיני בכוכב ואין לו מספיק כוח ואנרגיה כדי לאזן את הכבידה העצמית העצומה שלו כלפי פנים הליבה קורס פנימה כמו בלון ששואבים ממנו את האוויר בבת אחת. כתוצאה מגל ההלם הכוכב מתפוצץ בפיצוץ עצום ופלזמה לוהטת בצבעים בהירים מתפזרת בחלל. הפיצוץ הזה נקרא סופרנובה.

 

הפיצוצים האלה כל כך בוהקים שאורם מאפיל על מיליוני שמשות ולכן הם גם מהווים מדד למרחקים של גלקסיות ביקום. ליבת הכוכב שנשארת אחרי הפיצוץ הופכת לחור שחור.

 

לכל גוף בעל מסה יש כוח כבידה. ככל שהמסה של הגוף גדולה יותר כך כוח הכבידה שלו גדול יותר. לתפוח שנופל מהעץ לעבר הארץ יש כוח כבידה, אך בגלל שלכדור הארץ יש מסה גדולה יותר, אז התפוח נמשך לכדור הארץ יותר מאשר כדור הארץ נמשך לתפוח, וכך גם את הירח שסב סביבנו. לשמש כוח כבידה השומר את כדור הארץ במסלול סביבה. כוח הכבידה של חור שחור כל כך אדיר שאין דבר היכול להימלט ממנו, אפילו לא האור

 

אלברט אינשטיין הבין שהזמן הוא מימד נוסף ושהמסה של עצמים שמימיים משנה את מרחב הזמן סביבם. חור שחור הוא בעל כוח כבידה כל כך עוצמתי כך שהוא מעוות את מרחב הזמן סביבו בצורה קיצונית. עד כדי כך שאם היינו יכולים להתקרב לחור שחור הזמן שלנו היה נע לאט יותר ככל שנתקרב אליו. מה שאומר שנזדקן בקרבתו לאט יותר.

 

אם היינו מגיעים ממש לגבול החור השחור הזמן היה עוצר מלכת. אנחנו בעצם לא מסוגלים לראות חור שחור, כי הוא שחור. אך ניתן לזהות אותו בעזרת הבלאגן שהוא מותיר סביבו. כאשר חור נופל על חורים שחורים סופר מאסיביים במרכזי הגלקסיות אל אזור המכונה דיסקת ספיחה, חלק ממנו מואץ למהירות המתקרבת למהירות האור שגורם לפליטת אנרגיה עוצמתיים שלעיתים ניתן לצפות בהם וכך למדוד את מסתו של החור השחור.

 

אגב, מסתו של החור השחור סופר מאסיבי במרכז הגלקסיה שלנו שקולה לכארבעה מיליון פעמים מסת השמש שלנו. כאשר כוכב ענקי מתפוצץ הוא מפזר את כל היסודות הכבדים שנוצרו בליבתו אל החלל. משאריות החומר הללו נוצרים לאורך מיליוני ומיליארדי שנים כוכבים חדשים ומערכות שמש. אגב, השמש וכדור הארץ שלנו נוצרו משאריות חומר, שרידים של כוכב שהתפוצץ לפני מיליארדי שנים. אפשר לומר שבזכות סופרנובות יש לנו תכשיטים מזהב ואפילו ברזל בדם.

 

בשיתוף תעשייה אווירית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים