שתף קטע נבחר

חנין זועבי כינתה חיילים "רוצחים" ותורחק לשבוע ממליאת הכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להרחיק את ח"כ זועבי בעקבות קובלנה שהגיש ח"כ אורן חזן על התבטאות שלה בוועדת החינוך. ח"כ זועבי בתגובה: "לאיש אין זכות לסתום פיות"

 

ח"כ זועבי (צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש) (צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש)
ח"כ זועבי(צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש)

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ד') להרחיק לשבוע את ח"כ חנין זועבי מישיבות מליאת הכנסת ומוועדות הכנסת לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים". ח"כ אורן חזן הגיש קובלנה נגד ח"כ זועבי בעקבות ההתבטאות שלה בוועדת החינוך בדיון שעסק במניעת פעילות במוסדות חינוך של גורמים הפועלים נגד צה"ל.

 

ועדת האתיקה צפתה בקטע הווידאו מישיבת ועדת החינוך שבו תועדה ח"כ זועבי אומרת: "קוראים רוצח לבן אדם שרוצח גם פעם אחת בחיים או שרוצח מישהו כל יום בחייו, לכן גם הצבא שמדי פעם רוצח, לא כל יום... לא שמעת על נערים פלסטינים שנרצחו? איך האמת מפחידה אנשים פה. מספיק שרוצחים כל ארבעה ימים. מי רוצח את הפלסטינים בשטחים הכבושים?". הדיון בוועדה עסק בהצעת חוק למניעת כניסה של גורמים חיצוניים הפועלים נגד צה"ל, למוסדות החינוך.

 

ועדת האתיקה קבעה כי שימוש בביטוי "רוצחים" כלפי חיילי צה"ל הפועלים בשם המדינה, אינו ראוי להגנה הרחבה שהוועדה פורשת על חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת, ויש בו משום הפרה של כלל האתיקה הקובע כי "חבר הכנסת ינהג בדרך ההולמת את מעמדו כחבר הכנסת ויעשה לטיפוח אמון הציבור בכנסת". עוד צוין כי זו אינה הפעם הראשונה שבה מפרה חברת הכנסת זועבי את כללי האתיקה.

 

"מפציצים שכונות שלמות"

ח"כ זועבי אמרה בתגובה: "אכן אמרתי שבין חיילי צה"ל יש שרצחו פלסטינים. אמת דיברתי ואשמח לנהל דיון בנושא. התבטאות זו היא חלק מחופש הביטוי הכי בסיסי, ולאיש אין זכות לסתום פיות בשל דעות שלא נוחות לו. אשמח לשלוח לכם מידע מפורט על אודות מספר רב של מקרי רצח של פלסטינים בידי חיילים".

 

עוד הוסיפה: "ועדת האתיקה הפכה ל'וועדת צנזורה'. לא ידעתי שאני צריכה אישור באיזו טרמינולוגיה להשתמש, מה להגיד ומה לא להגיד, על איזה ערכים מותר או אסור להגן והאם זכות החיים היא זכות קדושה, או שאפשר לבטלה. 

 

"כאשר מפציצים שכונות שלמות מתוך מודעות שיש בהן ילדים ונשים ותינוקות, גברים ונוער, האם זה הרג או רצח? כאשר יורים בגבם של מפגינים - האם זה הרג או רצח? כאשר יורים במכוון בנוער מטווח קצר זה הרג או רצח? ועדת האתיקה מאלצת אותנו לשקר ולכסות על פשעים. יותר טוב בלי אתיקה כזו". 

 

בזמן הרחקתה מהכנסת תהיה זועבי רשאית להיכנס לישיבות לצורך הצבעה בלבד. ההרחקה תחל בשבוע הראשון של מושב הקיץ הקרוב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש
ח"כ חנין זועבי
צילום: דוברות הכנסת – הדס פרוש
מומלצים