שתף קטע נבחר

"תשמע, ראש אמ"ן, יש לנו השערה מטורפת"

האלוף עמוס ידלין היה חדש יחסית בתפקיד כשהגיעו אליו גורמים באגף המודיעין ואמרו לו שאולי, רק אולי, סוריה בונה כור גרעיני סודי. כעת - חצי שנה אחרי מלחמת לבנון השנייה - היה עליו לספר לאולמרט ולפרץ שייתכן שצריך לצאת למלחמה נוספת. צפו בריאיון המלא

 

 

תקיפת הכור הסורי בדיר א-זור ב-2007 הייתה השלב האחרון במבצע מודיעיני, דיפלומטי וצבאי שהחל שנה קודם לכן. חוקרים מענף גרעין בזירה הטכנית של אגף מודיעין הגיעו לראש אמ"ן דאז, האלוף עמוס ידלין, ובחיל ורעדה ביקשו לספר לו משהו. אותו ידלין היה אחד הטייסים שהשתתפו בתקיפת הכור העיראקי ב-1981, והנה הקריאה לשנות את ההיסטוריה שוב נקשה על דלתו. צפו בריאיון המלא.

 


 

"זה היה כבר בקיץ 2006 ובסתיו 2006, מיד אחרי מלחמת לבנון", אומר ידלין, כיום ראש המחקר לביטחון לאומי, בריאיון לקראת הפרסום שישראל עומדת מאחורי מבצע השמדת המתקן. "הם אומרים לי: 'ראש אמ"ן, יש לנו השערה שנראית מטורפת, אבל בסוריה אולי יש תוכנית גרעינית'. אני מבקש את ההוכחות, והם אומרים לי: 'אתה חדש בתפקידך. במודיעין יש לפעמים תמונה שמורכבת מאלף חלקים של פאזל, לנו יש 25 חלקים. אבל אם ה-25 האלה נכונים, יכול להיות שיש תוכנית גרעינית בסוריה'".

עמוס ידלין. "נהגה פה רעיון מבריק" (צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי) (צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי)
עמוס ידלין. "נהגה פה רעיון מבריק"(צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי)

 

 

תקיפת הכור הסורי - ציר הזמן ()
תקיפת הכור הסורי - ציר הזמן

ההחלטה להפציץ את הכור הסורי ()
ההחלטה להפציץ את הכור הסורי

אתה מציג את המידע לרמטכ"ל אשכנזי, אחר כך לשר הביטחון פרץ ואז לראש הממשלה. אתה זוכר את התגובות?

"כשבאתי לרמטכ"ל הוא היה מוקדם בקדנציה שלו, והוא קיבל צבא במשבר. ועכשיו אני אומר לו שבמקום לטפל בשיקום הצבא - יש לו אתגר שיכול להביא עליו מלחמה בחודשים הקרובים. לא היה לו קל עם זה, אבל הוא אסף את עצמו והיה מוכן לאתגר.

 

"עמיר פרץ קיבל את זה בצורה מאוד מקצועית והבין מה המשמעות - גם הוא וגם ראש הממשלה. הנושא של מלחמה נוספת חצי שנה אחרי המלחמה הקודמת, כשווינוגרד מרחף בחדרים, זה לא היה פשוט. אבל אני חייב להגיד לזכותם שמהדקה הראשונה היה ברור להם שהכור הזה לא יכול להישאר".

 

היה חשש אמיתי למלחמה?

"בוודאי. אסד איים עלינו בשיגור טילים ובמלחמה על דברים הרבה פחות משמעותיים מתקיפת כור. ולכן נהגה פה רעיון מבריק, שאמר ככה: בואו נתקוף את הכור הזה בחתימה הכי נמוכה האפשרית. נתקוף רק אותו, אם אפשר במטוס אחד, בשני מטוסים, במינימום של המינימום, וגם נשכנע את המדינאים שלנו לא לדבר על זה ולא לקחת את הקרדיט. ככה אסד לא יושפל ולא יהיה חייב להגיב. אנחנו קראנו לזה: הכנסת אסד למרחב ההכחשה".

 


 

ריאיון: אטילה שומפלבי. עריכת תוכן: נעם גיל ותמר אברהם. צילום: ירון שרון. תסריט ועריכת וידאו: שי קנפו. הפקה: עדי ברמן. ניהול תוכן: נועה גליקשטיין-קרן.


פורסם לראשונה 20/03/2018 22:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
ראש אמ"ן בזמן המבצע, עמוס ידלין
צילום: חיים צח
מומלצים