שתף קטע נבחר

בעקבות רצח העיתונאי: ר"מ סלובקיה מוכן להתפטר

חיסולו של התחקירן שחשף קשר בין בכירים בממשל לבין המאפיה האיטלקית עורר מחאה ציבורית ומשבר פוליטי. שר הפנים כבר עזב את תפקידו וכעת הודיע ראש הממשלה פיקו: "אם הנשיא יקבל זאת - אתפטר מחר"

 

פינת זיכרון אחרי הרצח של קוצ'יאק ובת זוגו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינת זיכרון אחרי הרצח של קוצ'יאק ובת זוגו(צילום: AFP)
 

מחריף המשבר הפוליטי בסלובקיה על רקע רצח העיתונאי בחודש שעבר: ראש הממשלה רוברט פיקו הודיע אתמול (ד') כי הוא מוכן להתפטר אם נשיא המדינה יאשר לקואליציה להמשיך עד סוף הכהונה ללא בחירות מוקדמות. העיתונאי שנורה למוות בחודש שעבר, יאן קוצ'יאק, עמד לפרסם תחקיר על קשרים של איש מאפיה איטלקי עם גורמי ממשל בסלובקיה, כמה מהם מקורבים לראש הממשלה.

 

פיקו הציע לנשיא שחבר אחר ממפלגת הסוציאל-דמוקרטים ימונה במקומו לתפקיד, אולם הוא תלוי בהסכמת שתי שותפותיו לקואליציה - המפלגה הסלובקית הלאומית ומפלגת "הגשר". "הצעתי לנשיא את התפטרותי", הכריז פיקו. "אם הוא יקבל את אותה - אני מוכן להתפטר מחר". 

 

לאחר הרצח פרסם אתר Aktuality.sk שבו עבד קוצ'יאק את התחקיר הלא-גמור, ובו מתוארת פעילותם של חברים בארגון הפשיעה האיטלקי "נדרנגטה" במזרח סלובקיה, שכללה בין השאר מעילה בכספי האיחוד האירופי. כמו כן תוארו הקשרים העסקיים של אחד מהם עם מקורבים לראש הממשלה פיקו ועם בכירים בממשל.

 

 

פיקו לאחר הרצח: הציע פרס כספי למי שיציע מידע על ההתנקשות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פיקו לאחר הרצח: הציע פרס כספי למי שיציע מידע על ההתנקשות(צילום: AFP)

הרצח של קוצ'יאק וארוסתו מרטינה קוסנירובה בוצע בסוף פברואר ומאז התעוררה בסלובקיה מחאה אזרחית שכללה קריאה לפתיחת בחקירה של הממצאים שהעלה התחקיר. ביום שישי האחרון התקיימה בבירה ברטיסלאבה הפגנת ענק שנחשבה לגדולה ביותר מאז נפילת הקומוניזם בסוף שנות ה-80.

 

בשבוע שעבר קרא נשיא סלובקיה אנדריי קישאק ל"שיקום רדיקלי" של הממשלה או להקדמת הבחירות. השבוע החריף המשבר הפוליטי וביום שני התפטר שר הפנים רוברט קאלינק בעקבות לחץ של חברות הקואליציה.

 

עוד קודם לכן התפטרו היועצת של פיקו, מריה טרוסקובה, ומזכיר המועצה לביטחון לאומי וויליאם יאסאן, על רקע ההאשמות שייחסו להם קשר עם אותו חבר ארגון פשע איטלקי. שניהם הכחישו את ההאשמות וטענו שהתפטרו כדי למנוע שימוש בשמות שלהם לניגוח פוליטי של פיקו.

 

לאחרונה נעצרו שבעה חשודים במעורבות ברצח - בהם האזרחי האיטלקי שלכאורה ניהל קשר עם טרוסקובה ויאסאן - אולם הם שוחררו.

פורסם לראשונה 14/03/2018 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נרות זיכרון ותמונת העיתונאי יאן קוצ'אק שנרצח
צילום: AFP
מומלצים