שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרעלת המרגל: בריטניה דרשה, אך ישראל לא גינתה את רוסיה
  שעות אחרי שמעצמות המערב האשימו את רוסיה בניסיון הרצח של סרגיי סקריפל ובתו, פרסם משרד החוץ תגובה ראשונה לפרשה. למרות ששגרירות בריטניה ציפתה להתייחסות לרוסיה, משרד החוץ לא עשה זאת

  משרד החוץ הגיב לראשונה לפרשת הרעלת המרגל הרוסי בבריטניה, גינה אך ההרעלה - אך נמנע מלהאשים את רוסיה. "ישראל רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בבריטניה ומגנה אותו בתוקף", נמסר בהודעת המשרד. "אנו מקווים שהקהילה הבינלאומית תדע לשלב זרועות כדי למנוע הישנותם של אירועים כאלה".

   

  בישראל בחרו שלא לגנות את רוסיה, למרות שבריטניה דרשה מבעלות בריתה לעשות זאת. שגרירות בריטניה בישראל מסרה הערב: "בימים האחרונים נפגשו אנשי השגרירות עם כמה בכירים, לשיחות שבהן עלה הנושא. אנחנו מצפים להבעת תמיכה חזקה מכל השותפות שלנו, בהתחשב בחומרת האתגר שמעשיה של רוסיה מהווים למערכת החוק הבינלאומית".

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
  בצעד חריג בצהריים פרסמו בריטניה, ארה"ב, צרפת וגרמניה הצהרה משותפת שבה הטילו כולן על רוסיה את האחריות להתקפה הכימית שבה הורעלו בשבוע שעבר בדרום אנגליה הסוכן הכפול הרוסי סרגיי סקריפל ובתו יוליה.

   

  "אנו המומים מההתקפה ומביעים שאט נפש ממנה", כתבו המעצמות בהודעה – והדגישו כי ההתקפה מאיימת על הביטחון של ארבעתן. בהטילן את האחריות על רוסיה קבעו: "אנו מסכימים פה אחד כי להתקפה הזו אין שום הסבר המניח את הדעת מלבד שרוסיה אחראית לה".

  תרזה מיי ראש ממשלת בריטניה ולידמיר פוטין ראש ממשלת רוסיה (צילום: AFP, רויטרס)
  פוטין ותרזה מיי, שמגרשת 23 דיפלומטים רוסים(צילום: AFP, רויטרס)
    

  בהודעה כתבו הארבע כי מדובר בהתקפה על הריבונות של בריטניה, וכי מדובר בהתקפה הראשונה בגז עצבים באירופה מאז מלחמת העולם השנייה. "הפעולה הזו פוגעת בהסכמים הנוגעים לשימוש בנשק כימי ובחוק הבינלאומי, ורוסיה צריכה לספק מידע מלא על תוכנית הנוביצ'וק (שמו של החומר הכימי שבו הותקף סקריפל) לארגון למניעת הפצה של נשק כימי", נכתב בה.

   

  ממש בשעה שמעצמות המערב פרסמו את הודעתן דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ריה" כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינס את המועצה לביטחון לאומי של ארצו ודן עמה בין השאר ביחסים עם בריטניה. קודם לכן היום הודיעה רוסיה כי בכוונתה לגרש דיפלומטים בריטים – בעקבות הודעתה של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כי תגרש 23 דיפלומטים רוסים במחאה על השימוש שעשתה לכאורה רוסיה בנשק כימי על אדמת בריטניה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים