שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לטראמפ יש חבר טוב במזה"ת, ולא קוראים לו נתניהו
  דו"חות מודיעין אמריקניים קבעו כי מדובר בצעיר פוחז, אבל טראמפ מכין לו בשבוע הבא קבלת פנים ברוב הדר וכבוד בבית הלבן. המטרה: הקשר החם עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן עשוי ליצור חזית משותפת עם ישראל נגד איראן וסיוע בהשגת שלום בין ירושלים לרמאללה

   

  נשיא ארה"ב טראמפ ויורש העצר הסעודי בן סלמאן (צילום: AP) (צילום: AP)
  נשיא ארה"ב טראמפ ויורש העצר הסעודי בן סלמאן(צילום: AP)

  דונלד טראמפ חובב בתי מלוכה ומעריץ מלכים, הוא עצמו אומר זאת. אולי משום שבסתר לבו הוא חושב על עצמו שהוא כזה. אין זה פלא שאת ביקורו הראשון במזרח התיכון הוא פתח דווקא בריאד: הייתה זו הזדמנות טובה עבורו לקבל מעט אבק מלכים, להתבונן בברזי הזהב בשירותים של הארמון בבירה הסעודית - ברזים הדומים אגב להפליא לאלו שהותקנו בפנטהאוז המוזהב של טראמפ בשדרה החמישית בניו יורק.

   

  החיבה הזו הולידה ידידות מופלאה בין הנשיא לבין יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, המכונה בחיבה בוושינגטון MBS ובשבוע הבא הוא יתקבל בכבוד הראוי בבית הלבן, כיאה לאיש שהממשל חפץ ביקרו. הוא גם הפך להיות חבר אישי של ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא ויועצו לענייני המזרח התיכון. קושנר עצמו סיפר כי כאשר ביקר בסעודיה - הוא והיורש ישבו ביחד לשיחה מלב אל לב עד השעות הקטנות של הלילה.

   

  לא רק ביזנס של נשק 

  לארצות הברית יש אינטרס כלכלי בסעודיה: היא קניינית נשק המעשירה את התעשייה האמריקנית במיליארדי דולרים. כאן זה מתחיל אבל כן זה לא נגמר. בבואו להציע לעולם את "העסקה האולטימטיבית" - הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים - הוא רואה בסעודיה בת ברית מרכזית ושחקנית משפיעה.

   

  לא שלסעודיה אכפת כל כך מהעם הפלסטיני החי תחת כיבוש, אלא שהיא רוצה לבסס את מעמדה כמעצמה אזורית מול איראן המתחזקת. המפגש בין טראמפ ליורש העצר הסעודי, ב-20 במרץ, זמן קצר לאחר שטראמפ פגש לשיחה ממושכת את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראויה לבחינה מדוקדקת בעיקר בשל הנקודה האיראנית: בחודש מאי יצטרך הנשיא טראמפ להכריע אם הוא פורש מהסכם הגרעין, כפי שהוא נוטה לעשות ומכנה אותו הסכם נורא, או אם הוא מסוגל להכניס בו תיקונים, דבר שמדינות אירופה האחרות החתומות על ההסכם לא יקבלו.

   

  חודש מאי הוא חודש הכרעה כיוון שזה גם המועד שבו אמור טראמפ להודיע לקונגרס אם הוא ממשיך במהלך של הסרת הסנקציות כפי שקובע ההסכם, או שהוא מוציא את ארצות הברית מהמשחק הזה. עכשיו, כאשר הוא מינה את ראש ה-CIA לשר החוץ שלו במקום רקס טילרסון, יהיה לו גיבוי לכך: גם מייק פומפאו תומך בפרישה אמריקנית מההסכם עם איראן.

  טראמפ וראש הממשלה נתניהו. סעודיה תצטרף לברית מול איראן? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  טראמפ וראש הממשלה נתניהו. סעודיה תצטרף לברית מול איראן? (צילום: רויטרס)

  מה האלטרנטיבה? טראמפ משוכנע שהוא יוכל לעצור את הגרעין האיראני בשיטות אחרות. למשל, ועל כך הוא דיבר גם עם נתניהו, יצירת חזית ארצות הברית-סעודיה-ישראל, שתעצור את האיום האיראני במגוון דרכים - כאשר כל האופציות על השולחן, כולל הצבאית. טראמפ גם רואה בסעודיה מדינה שתסייע לו בהשגת שלום בין ישראל והפלסטינים. כפי שהוא עצמו רמז, הוא רוצה שלום כולל, כזה שיאפשר לישראל לפתח יחסים דיפלומטיים עם מדינות ערב, ובראשן סעודיה.

   

  זוהי מחשבה יפה שכבר בעבר נדונה במסגרת היזמה הסעודית לשלום, אבל אז, כמו עכשיו, סעודיה לא תהיה מוכנה לקבל אפילו סוג של יחסים דיפלומטיים עם ישראל ללא הקמתה של מדינה פלסטינית ולכך לא יסכים נתניהו בנסיבות הנוכחיות.

  יורש העצר בן סלמאן. קבלת פנים חגיגית בבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  יורש העצר בן סלמאן. קבלת פנים חגיגית בבית הלבן(צילום: רויטרס)

  יורש העצר יתקבל בכבוד ובהדר בשבוע הבא בבית הלבן, ולקראת בואו הוא העניק ראיון טלוויזיוני ראשון לרשת CBS. הראיון במלואו ישודר ביום ראשון הקרוב במסגרת תוכנית היוקרה "60 דקות", אבל מקטעים שהופצו במטרה לקדם אותו עולה התמונה הבאה: יורש העצר אומר בקולו כי אם לאיראן תהיה פצצה גרעינית יחל מרוץ חימוש חדש במזרח התיכון: "אנחנו לא רוצים נשק גרעיני, אבל בלי ספק אם איראן תפתח פצצה גרעינית אנחנו נפתח גם מהר ככל הניתן".

   

  יורש העצר, שמתכוון להפוך למלך של המדינה הסונית, רוחש איבה, כמו מרבית בני עמו, לאיראן השיעית. על המנהיג הרוחני שלה עלי חמינאי הוא אמר בראיון כי הוא "כמו היטלר בימי עליית הנאצים בגרמניה". אין ספק, ליורש העצר כמו לטראמפ יש אינטרס ברור לעצור את איראן, לגמד אותה, למנוע ממנה נשק גרעיני ויותר מכך לחסום את שאיפותיה להפוך למעצמה אזורית. השאלה הגדולה היא האם האיש בן ה-32 יצליח לספק את הסחורה. דו"חות מודיעין שחוברו לקראת ביקורו בשבוע הבא בוושינגטון מעלים תמונה של איש צעיר פוחז, שרק לפני כמה חודשים השליך לכלא כ-200 אנשי עסקים וגם נסיכים.

  המנהיג העליון של איראן חמינאי. "כמו היטלר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המנהיג העליון של איראן חמינאי. "כמו היטלר"(צילום: AFP)
   

  טראמפ לא חשב שיש בכך משהו פסול, הוא הצדיק את המהלך בדיעבד וציין שיורש העצר, חביבו, נלחם בשחיתות. יורש העצר נתן לנשים זכויות שלא היו להן קודם: הוא אפשר להן לנהוג ולהשתתף באירועי ספורט שהיו אסורים עליהן בעבר. אלא שדווקא האישה שהייתה אמורה ליהנות יותר מכול מזכויות, אמו שלו, הושלכה למעצר בית כדי לשרת את שאיפות הכוח של היורש.

   

  לפי דיווח ב-NBC, שמסתמך על 14 ראיונות עם אנשי ממשל בעבר ובהווה, היורש הרחיק את אמו דכי שלא תספק לאביו, המלך סלמאן בן ה-82, שאיננו צלול במיוחד, על כך שהוא נטל את סמכויות השלטון. המידע הגיע לארצות הברית ממקורות של מודיעין ומדיווחים של ארגוני ריגול בעולם. לפי אותם דיווחים, המלך אמר כמה פעמים שהוא מתגעגע לאשתו, הנסיכה פאידה, אולם יורש העצר השאפתן הודיע לו שהיא נמצאת בטיפול רפואי מחוץ לגבולות הממלכה.

   

  לפי הפרסומים, כבר שנתיים מוחזקת אמו של היורש במעצר בית כי בן סלמאן חשש מההשפעה הגדולה שיש לה על אביו: היא התנגדה לכך שבנה ייקח את השלטון כי זה יביא לקרע בממלכה ועל כן בדרכו שלו הוא מנע ממנה לספר למלך כדי שלא יעצור אותו. דוברי שגרירות סעודיה בוושינגטון הכחישו כי האם במעצר בית, אבל סירבו לאפשר לכלי התקשורת המערביים ליצור עמה קשר.

   

  יורש העצר עשה הכול מהר מדי, פוחז מדי, והצליח להרגיז את צמרת בית המלוכה, מה שהעלה בחוגי מודיעין ברחבי העולם, כמו בסעודיה עצמה, את ההערכה כי מעלליו יסתיימו בהתנקשות. הוא חסר ניסיון ומדבר באופן רהוט ומשכנע, אך אין לו בסיס של כוח הגנה פנימי נדרש ולכן הוא עלולה לשלם ביוקר בגין הסופה שהביא על סעודיה. בינתיים הוא יהנה מכבוד מלכים בבית הלבן. בחדר הסגלגל יש לו מעריץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים