שתף קטע נבחר

דיווח: גז העצבים הושתל במזוודה של בת המרגל בעודה ברוסיה

גורמי מודיעין בכירים אמרו ל"טלגרף" הבריטי כי כעת מאמינים שרוסיה לא שלחה צוות לאדמת בריטניה אלא דאגה להשתיל את גז הנוביצ'וק המסוכן במזוודתה של יוליה סקריפל לפני שהמריאה ממוסקבה. כעת אומרים ברשויות: יהיה קשה הרבה יותר לשים את היד על האחראים

 

המצוד אחר האחראים להרעלה מסתבך: גז העצבים שגרם להרעלתם של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו יוליה הושתל במזוודה שלה עוד על אדמת רוסיה. כך אמרו אמש (ו') גורמי מודיעין בכירים לעיתון הבריטי "טלגרף".

 

לפי הגורמים, גז הנוביצ'וק הוסתר ככל הנראה בין בגדיה, במוצרי האיפור או במתנה בתוך המזוודה של סקריפל עוד לפני שהמריאה ממוסקבה בדרכה לראות את אבא שלה ברח לבריטניה.

 

לוח הזמנים עבד כך. בתו של סקריפל המריאה ממוסקבה ונחתה בבריטניה ב-3 במרץ בשעה 14:40 שעון מקומי. יומיים מאוחר יותר היא ואביה התמוטטו בעת שישבו על ספסל בסולסברי. לפי הערכות גורמי המודיעין, לסוכנים רוסים לא הייתה בעיה לפרוץ לדירתה של סקריפל במוסקבה ולהשתיל את גז העצבים במזוודה שלה.

סרגיי סקריפל ויוליה סקריפל ()
סרגיי סקריפל ויוליה סקריפל
 

"אין ספק שעכשיו ברור שהרוסים רצו להגיע לסרגיי סקריפל דרך בתו", אמר אחד הגורמים ל"טלגרף". שלא לציטוט, הרשויות הבריטיות כעת בבעיה. לאחר שחשבו כי סוכנים רוסים דרכו על אדמת בריטניה כדי להרעיל את המרגל ואת בתו, כעת משוכנעים בממלכה שהפעולה נעשתה כאמור עוד במוסקבה ולכן יהיה קשה הרבה יותר לשים את היד על האחראים.

 

אתמול הודיע סגן מפקד המשטרה של מחוז ווילטשייר כי 131 בני אדם היו עשויים לבוא במגע עם גז העצבים והם נמצאים תחת מעקב רפואי וטלפוני על בסיס יומי. 46 בני אדם, לפי סגן המפקד פול מילס, הגיעו לקבלת טיפול בבית חולים מחשש שנחשפו לגז העצבים הרעיל.

אחד המקומות שבהם שהה סקריפל לפני שהורעל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחד המקומות שבהם שהה סקריפל לפני שהורעל(צילום: EPA)

 

אתמול בצהריים ובצעד חריג פרסמו בריטניה, ארה"ב, צרפת וגרמניה הצהרה משותפת שבה הטילו כולן על רוסיה את האחריות להתקפה הכימית שבה הורעלו סקריפל ובתו. "אנו המומים מההתקפה ומביעים שאט נפש ממנה", כתבו המעצמות בהודעה – והדגישו כי ההתקפה מאיימת על הביטחון של ארבעתן. בהטילן את האחריות על רוסיה קבעו: "אנו מסכימים פה אחד כי להתקפה הזו אין שום הסבר המניח את הדעת מלבד שרוסיה אחראית לה".

 

בהודעה כתבו הארבע כי מדובר בהתקפה על הריבונות של בריטניה, וכי מדובר בהתקפה הראשונה בגז עצבים באירופה מאז מלחמת העולם השנייה. "הפעולה הזו פוגעת בהסכמים הנוגעים לשימוש בנשק כימי ובחוק הבינלאומי, ורוסיה צריכה לספק מידע מלא על תוכנית הנוביצ'וק לארגון למניעת הפצה של נשק כימי", נכתב בה.

 

בימיו כסוכן כפול מסר סקריפל לסוכנות הביון הבריטית MI6 פרטים על עשרות מרגלים רוסים. לפי הערכות גרם סקריפל, בן 66 כיום, נזק כבד לרשתות הריגול של רוסיה בבריטניה ובאירופה. בשנת 2004 עצרו אותו כוחות הביטחון הרוסיים, וב-2006 הוא נידון ברוסיה ל-13 שנות מאסר. בשנת 2010, בעקבות עסקת חילופי מרגלים בין רוסיה למדינות במערב, קיבל סקריפל מקלט בבריטניה, ומאז הוא חי שם.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים