שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תוצאה ישירה של קמפיין ההסתה מעזה

  חמאס מנסה להתסיס את השטח גם ביהודה ושומרון מבלי להצית הסלמה בגבול עזה, והצעירים המובטלים מקשיבים לו. כך אפשר יהיה להתמודד עם נשק הדריסה

   

   

  קצין וחייל צה"ל נרצחו בפיגוע בכביש 585    (צילום: עידו ארז)

  קצין וחייל צה"ל נרצחו בפיגוע בכביש 585    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  פיגוע הדריסה אתמול (ו') בשומרון, שבו נרצחו קצין וחייל צה"ל, הוא תוצאה ישירה של קמפיין הסתה מעזה ושל תסיסה פוליטית, חברתית וכלכלית בקרב הפלסטינים ביהודה ושומרון. משלשום בערב מפרסמים חמאס והג'יהאד האיסלאמי ממפקדותיהם בעזה קריאה ליום זעם בעזה וביהודה ושומרון. כסיבה לקריאה הם ציינו את אתמול כיום שבו מלאו 100 ימים להכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרת ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל.

   

  חמאס מנסה כבר זמן רב למנף אירועים שונים בשטח כדי לעורר אלימות ולערער את היציבות גם בגבול עזה וגם ביהודה ושומרון, מתוך תקווה שכך יצליח להיחלץ מבידודו המדיני ומאי יכולתו להתגבר על המצוקה הכלכלית והחברתית של הפלסטינים ברצועת עזה, שבה הוא שולט.

   

  המחבל מפיגוע הדריסה בשומרון עלא כבהא מהכפר ברטעה ()
  המחבל מפיגוע הדריסה בשומרון עלא כבהא מהכפר ברטעה

   

  הגעת הפצועים לבית חולים בילינסון    (צילום: אורן אהרוני, עמית הובר)

  הגעת הפצועים לבית חולים בילינסון    (צילום: אורן אהרוני, עמית הובר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  באמצעות התססת השטח וקריאה להתפרעויות ולפיגועים מנסה חמאס לאיים הן על הרשות הפלסטינית והן על ישראל, כדי ללחוץ עליהן לשנות את היחס כלפיו ולהיענות לדרישותיו. זאת, מבלי לגרום להסלמה רבתי בגבול עזה, שתביא למבצע גדול של צה"ל נגדו. התססת השטח משמשת עבור חמאס כתחליף לפיגועים שהוא חושש שיציתו הסלמה.

   

  הצעירים הפלסטינים - טרף קל להסתה

  להסתה הזו קשובים הצעירים הפלסטינים, שלפחות 40% מהם מובטלים ורבים מהם איבדו כל תקווה לשינוי המצב שבו הם נמצאים, פוליטית וחברתית. אם נוסיף לזה את מאבקי הכוחות הפנימיים בתוך הרשות הפלסטינית, מתוך ציפייה למאבק ירושה אחרי שאבו מאזן יסתלק מהזירה, ואת כישלון הפיוס בין חמאס לפתח, אנחנו מקבלים אנשים צעירים, מבולבלים וממורמרים, שהם טרף קל להסתה ברשתות החברתיות ובמדיה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

   

  המחבל הרוצח מברטעה, שדרס למוות את הקצין והחייל ופצע שני חיילים נוספים, הוא המשך ישיר לשני פיגועי ירי שהיו בתחילת השבוע באזור בנימין והסתיימו ללא נפגעים, וקדמו להם התפרעויות של פלסטינים שהתעמתו עם תושבי יצהר. עד כה לא ברור מי פתח בעימותים שאירעו בסוף השבוע שעבר, אבל כתוצאה מהם נהרג פלסטיני ואנחנו מכירים היטב את השרשרת הנפיצה שכל מקרה מוות גורר אחריו.

   

   חשד לפיגוע דריסה בשומרון ()
  הדריסה - המשך ישיר לשורת ניסיונות פיגוע ועימותים

   

  צה"ל ושב"כ מצליחים לכבוש ולנטרל את התסיסה האלימה ביהודה ושומרון באמצעות שילוב בין מודיעין המופק מהרשתות החברתיות ומהאינטרנט בעיקר, ובאמצעות מדיניות נבונה המבדילה בין מחבלים ופעילי טרור לבין האוכלוסייה החיה את חייה, אבל בימים האחרונים התברר כי המצב הכלכלי ביהודה ושומרון הולך ומידרדר. הצמיחה הכלכלית שהייתה בשנים האחרונות פחתה וכעת שיעור אבטלת הצעירים ביהודה ושומרון דומה לזה שבעזה, כלומר כ-40%. זה מצב שמשפיע לרעה ושום מדיניות נבונה, ככל שתהיה, אינה יכולה למנוע בסופו של דבר מהצעירים מלצאת לרחוב, לפעמים בהשראת או בהוראת הרשות הפלסטינית שאינה עוצרת בעדם.

   

  המקום שבו החיילים הם החשופים ביותר

  כל הגורמים האלו פוגשים בסופו של דבר את חיילי צה"ל המבצעים את תפקידם בשטחים. בפיגוע הדריסה אתמול, שאפשר לכנותו פיגוע בהשראת ההסתה של חמאס, נפגעו חיילים שהיו בסיור הרתעה והפגנת נוכחות על הכבישים. כוח זה, כמו מאות חוליות אחרות המפטרלות בצירים הראשיים ביהודה ושומרון בעיקר באזורים הסמוכים ליישובים ישראליים, נועד להרתיע זורקי אבנים ומיידי בקבוקי תבערה ולהפגין נוכחות כדי לתת תחושת ביטחון למתיישבים היהודים. כוח הסיור צועד לאורך הכביש ובעצם נוכחותו יש כדי למזער את כמות הפגיעות בכלי רכב של מתיישבים יהודים על הצירים.

   

  אבל בצה"ל מכירים היטב גם את פיגועי הדריסה ואת הסכנה מהם. היו עשרות מקרים כאלו מאז 2015 ועד היום. נשק הדריסה הוא נשק לכל דבר וצריך להתייחס אליו כאל אמצעי צבאי המופעל בעיקר נגד לוחמי צה"ל. הצירים הם המקום שבו חיילי צה"ל הנעים לאורכם הם החשופים ביותר ופגיעים ביותר, ולכן בכל חוליה כזו צריך להיות לפחות אחד שמביט אחורה כדי להתריע לחבריו מפני פיגועים שעלולים להגיע מכיוונים בלתי צפויים, ובעיקר מפיגועי דריסה. כך, במקרה הצורך, לצופה לאחור תהיה אפשרות לנטרל את הסכנה לפני שהתממשה.

   

  במקרה הנוכחי המחבל לא נוטרל לפני שדרס ולכן יש לבדוק היטב את נסיבות האירוע, ואם צריך גם לחדד נהלי תנועה לאורך הצירים ולהוסיף אמצעים שיאפשרו לחיילים הנעים חשופים בשטח להתמודד בעתיד עם פיגועי דריסה.


  פורסם לראשונה 16/03/2018 19:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  פיגוע הדריסה ליד מבוא דותן
  צילום: יאיר שגיא
  מומלצים