שתף קטע נבחר

זיו נלחם להיות קרבי, נתנאל היה ילד מתנה: נרצחי הפיגוע

הותר לפרסום כי בפיגוע הדריסה נרצחו סרן זיו דאוס וסמל נתנאל קהלני. דאוס, החלל הראשון של חטיבת החילוץ בפיקוד העורף בפעילות מבצעית, נרצח בדיוק 3 שנים לאחר גיוסו. אביו של קהלני: "דורש עונש מוות למחבלים, אחרת זה לא ייפסק"

 

נתנאל קהלני וזיו דאוס נהרגו בפיגוע דריסה ()
הנרצחים בפיגוע

סרן זיו דאוס, בן 21 מהמועצה המקומית אזור, וסמל נתנאל קהלני, בן 20 מהמושב אליקים, הם שני החיילים שנרצחו בפיגוע הדריסה ביום שישי ליד מבוא דותן שבשומרון. כך הותר אמש (שבת) לפרסום. דאוס היה מפקד מחלקה בחטיבת החילוץ וקהלני נהג ביטחון שוטף מהחטיבה המרחבית "מנשה". הם הועלו בדרגה לאחר מותם. הלווייתו של סמל קהלני תתקיים הלילה ב-1:00 בבית העלמין במושב אליקים, הלווייתו של סרן דאוס תיערך היום בשעה 12:00 בבית העלמין הצבאי בחולון.

  

זיו דאוס, הבן הבכור במשפחתו, הותיר אחריו הורים ושתי אחיות. דודו יונתן סיפר כי הוא נרצח בדיוק שלוש שנים אחרי גיוסו, ב-16 במרץ 2015. "אחרי שהאמא שמעה שהיה פיגוע היא חששה וניסתה להתקשר אליו, אבל הוא לא ענה לה", הוסיף הדוד ותיאר את האחיין שנרצח: "זיו היה ילד שקט, אהב את האנשים והיה צנוע. עשה הכל כדי לתרום למדינה. זיו העלה פרופיל כדי להיות קרבי ולשרת את המדינה ולבנות אותה. יש אנשים שמונעים משנאה ואנחנו מונעים מאהבה. בסוף מי שבא מאהבה ינצח".
 
 
 
"לפני חצי שנה זיו אמר לאמא שלו - 'לכי תקני שעון לחייל שלי מכספי ולא מכספך'. הוא אמר שכל הזמן אותו חייל מקבל עונשים כי אין לו שעון והוא מאחר. אמא שלו סיפרה לי על זה לפני כמה חודשים וזה מלמד על הערכים שלו", אמר הדוד יונתן. דודו של אביו, ישראל דאוס, נהרג בחווה הסינית במלחמת יום כיפור.
 
"זיו נלחם להעלות פרופיל כדי להיות קרבי ולצאת קורס קצינים בגלל שהיה אסתמטי", סיפרה השכנה מיכל סגיב. "הוא רצה לשרת ולהיות קרבי ומאוד אהב את השירות שלו. האמא אמרה שהיא חוששת". אוריאל תנעמי, חבר מועצת אזור וחבר המשפחה: "אני מכיר את זיו מבית הכנסת כשהיה מגיע לשבת עם אבא וסבא. הוא היה מלח הארץ ונפל על הגנת המולדת". המשפחה קיבלה את ההודעה על נפילתו אחרי תפילת שבת, לפני הקידוש.
זיו דאוס נהרג בפיגוע דריסה ()
זיו דאוס. הועלה לדרגת סרן לאחר הרצח

זיו דאוס נהרג בפיגוע דריסה (באדיבות המשפחה)
דאוס. העלה פרופיל כדי להיות בקרבי(באדיבות המשפחה)

הקצין דאוס הוא החלל הראשון של חטיבת החילוץ בפיקוד העורף שנופל בפעילות מבצעית. החטיבה הסדירה של הפיקוד הוקמה לפני כחמש שנים, והיא כוללת את הגדודים המעורבים קדם (שלוחמיו נפגעו בפיגוע), רם, שחר ותבור. הם עושים תעסוקות מבצעיות ביהודה ושומרון ובגבול מצרים. בשנים האחרונות נפצעו לוחמים ולוחמות בחטיבה בפעילות מבצעית, בכלל זה פציעתו הקשה של קצין מגדוד רם, שנפצע בראשו ממטען חבלה ליד הכפר חיזמה הסמוך לירושלים. לוחמת מגדוד קדם נפצעה בעבר באורח אנוש מדקירה בכיכר אדם שבבנימין.

 

נתנאל קהלני הותיר אחריו הורים - נעמי ודני - וארבעה אחים. אחד מאחיו משרת בגדוד 12 בחטיבת גולני. "נתנאל היה ילד מתנה", אמרה האמא נעמי. "אני מודה לאלוהים שנתן לי את הילד הזה. הוא היה לב זהב, נשמה טהורה. בכל מקום אהבו אותו. כל כך אהבתי אותו. הוא יהיה בלב שלי לנצח". האם סיפרה כי בחודש שעבר חגג נתנאל יום הולדת 20 במסיבת קריוקי עם חבריו: "הוא כל כך אהב את זה. הם חגגו עד הבוקר. הוא היה אהוב וחברותי".

 

האב דני קהלני דורש עונש מוות למחבלים, "אחרת זה לא ייפסק. יש לי עוד בן בצבא ועוד אחד שעומד להתגייס. מי מבטיח לי שהוא יחזור בריא ושלם? גם ככה אני לא ישן בלילה". הוא הוסיף בכאב עמוק: "נתנאל היה ילד שלא הספיק לעשות שום דבר בחיים שלו. שלחנו אותו בצבא, קיבלנו אותו ככה. זו מכה לכל המשפחה. אני לא יודע איך להמשיך את החיים".

נתנאל קהלני נהרג בפיגוע דריסה (באדיבות המשפחה)
סמל נתנאל קהלני. הועלה בדרגה לאחר מותו(באדיבות המשפחה)

משפחת קהלני בשבעה (צילום: זהר שחר)
בני משפחת קהלני(צילום: זהר שחר)

"יש רק שנתיים וחצי בינינו, בגלל זה היינו כל כך קשורים", סיפר אחיו הצעיר אבישי. "הוא היה מעורב בכל חלק בחיים שלי, היינו פתוחים אחד לשני בהכול, ועצוב שהוא ככה הלך על שטות. אחד קם בבוקר והחליט שהוא גוזל חיים".

 

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו שבנו למד עם קהלני בשכבה, אמר כי "משפחת קהלני היא משפחה מפוארת במושב אליקים בפרט ובארץ בכלל. המועצה כולה מרכינה ראש לזכרו של חייל שהיה מוכשר, נבון ונעים הליכות. בן נפלא וחייל מצטיין". אחד מבני המשפחה סיפר כי גיבור ישראל תא"ל במיל אביגדור קהלני הוא קרוב רחוק של המשפחה. בית הספר התיכון מגידו, שבו למד נתנאל קהלני, פתח אתמול בצהריים את שעריו לבוגרים, חבריו של נתנאל, שהוזמנו לקבל תמיכה מהצוות החינוכי. קרוב ל-70 תלמידים ובוגרים הגיעו.  

 

בפיגוע נפצעו עוד שני חיילים - האחד באורח קשה מאוד והשני באורח בינוני. הם מאושפזים בבית החולים בילינסון. הרופאים ממשיכים להילחם על חייו של החייל שנפצע קשה מאוד, בראשו ובגפיו. הוא נותח כמה פעמים ומצבו התייצב מעט, אבל עדיין לא יצא מכלל סכנה. החייל שנפצע באורח בינוני בגפיו נותח אתמול בלילה.

 

מחקירתו בשב"כ של המחבל עלא כבהא, אסיר ביטחוני לשעבר שהשתחרר מהכלא הישראלי באפריל האחרון, עולה כי הדריסה בוצעה באופן מכוון ממניע לאומני. בתחילת חקירתו טען המחבל כי מדובר בתאונת דרכים, אולם לפי שב"כ בהמשך שינה את גרסתו והודה שהתכוון לדרוס במכוון כדי לרצוח חיילים. אחיו עדיין עצור ומידת מעורבותו נבדקת. בשב"כ ציינו כי בשלב זה של החקירה לא מזוהים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגוע. כבהא פעל לפיכך במתווה של מפגע בודד ללא שילוח או הכוונה של ארגון טרור.

זירת פיגוע הדריסה בשומרון (צילום: עידו ארז)
בזירת הפיגוע אמש(צילום: עידו ארז)

זירת פיגוע הדריסה בשומרון (צילום: עידו ארז)
המכונית של המחבל מרוסקת לאחר הדריסה(צילום: עידו ארז)

פעילות צה
הכוחות בברטעה(צילום: דובר צה"ל)

בעקבות הפיגוע יצאו בליל שישי כוחות צה"ל מהחטיבה המרחבית "מנשה" לפעילות במרחב הכפר ברטעה, שממנו יצא המחבל. במסגרת המבצע נעצר חשוד ובוצעו סריקות לאיתור אמל"ח. צה"ל המשיך גם לבדוק כלי רכב בכבישי האזור. לצורך הריסת ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע ערכו כוחות הביטחון מיפוי הנדסי של הבית.

 

בחקירה הראשונית של פיגוע הדריסה עלה כי הלוחמים עמדו סמוך לעמדת פילבוקס בין מטעי זיתים לכפר יעבד, סמוך להתנחלות מבוא דותן. הקצין והחייל שנרצחו עמדו בקדמת הרכב ושני החיילים האחרים שנפצעו בפיגוע עמדו מצדו השני, סמוך לכביש. המחבל זיהה את הלוחמים, סטה מהכביש תוך כדי שהוא מאיץ - ופגע במפקד הכוח ובחייל שהיה איתו.

 

שני החיילים שעמדו בחזית נהרגו במקום כתוצאה מעוצמת הפגיעה בהם. לאחר הפגיעה הראשונה האיץ המחבל לעבר שני הלוחמים האחרים ופצע אותם קשה מאוד ובינוני. תוך כדי הנסיעה והדריסה פגע בגדר התלתלית שהקיפה את מוצב הפילבוקס. בצה"ל מעריכים כי חלפו שניות בודדות בין הדריסה הראשונה לשנייה, ומהחקירה עולה כי הלוחמים לא הספיקו להגיב בירי לעבר המחבל. ג'יפ היונדאי של המחבל נותר בזירת הפיגוע כשהוא מעוך לחלוטין, וחלקיו התפזרו למרחק רב ממקום הדריסה, עדות לעוצמת הפגיעה.


פורסם לראשונה 17/03/2018 21:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים