שתף קטע נבחר

שלא תתפוצצו: מה לבדוק כשמחליפים צנרת

כמה תעלה החלפת צנרת מים, באילו מקרים תוחרג האחריות ומה חשוב לעשות לפני שמכסים את הצנרת החדשה בריצוף? אתר "המקצוענים" עם המדריך

לא בכל יום מחליפים צנרת. כדי שהיא תחזיק מעמד לאורך זמן, כדי שלא תצטרכו לפרק קטע גדול של ריצוף וכדי שתקבלו את התמורה המלאה בעבור הכסף שאתם משלמים, לפניכם המדריך – חלק ב'.

 

בפעם הקודמת סקרנו את ההבדלים בין שני סוגי הצנרת הנפוצים כיום בשוק. הפעם נתמקד בדברים שחשוב לוודא בשלב ההתקנה ולפני כיסוי הצנרת בריצוף, נברר מהי האחריות הניתנת, מתי היא מוחרגת וכמה תעלה ההתקנה.

 

למה כדאי לשים לב בזמן התקנת הצנרת?

"הבקרה והפיקוח על הצנרת המותקנת בביתכם תיעשה על ידי מספר פעולות שבתחום אחריותו של האינסטלטור", מסביר דוד טל, מנהל פרויקטים במרכז הבנייה הישראלי. להלן מספר כללים שכדאי לוודא עם קבלן האינסטלציה בתוכנית העבודה:

 

כלי העבודה: כדאי לוודא שכלי העבודה לחיבור הצנרת מגיעים מאותה חברה ממנה הגיעה הצנרת.

 

הכשרה: כדאי להבטיח שהקבלן שבחרתם הוא בעל הכשרה מתאימה ויודע לעבוד עם המערכת המותקנת.

 

זהירות, חיקויים: חשוב להבטיח שלא מדובר בחיקויים, אלא במוצרים מקוריים של החברה שנבחרה.

כאשר מחליפים צנרת בחדר אמבטיה מומלץ להחליף את הכל, כולל צנרת הביוב, כדי למנוע סיבוכים ותקלות.

 

נגישות לתפעול: אם בוחרים במערכת מקבילית, שהגישה לתיקונים במערכת זו היא דרך המרכזייה, חשוב למקם את המרכזייה במקום נגיש ונוח, שיהיה קל לתפעול.

 

הימנעו מאלכסון: אם בוחרים במערכת טורית, חשוב לשים לב שהצינורות עוברים בקווים ישרים ולא באלכסון. זאת, מכיוון שבמידה וישנה נזילה יש צורך לפתוח את הריצוף, והאלכסון יגרום לכך שיהיה צורך בפירוק יותר נרחב.

 

הגנה על מערכת האיטום: "בשיטה הטורית יש שימוש באביזרי פיצול כדי ליצור חיבורים בצורת T. כדי שלא לפגוע באיטום בחדרים הרטובים, ההתפצלויות חייבות להיות או על הקיר או על הריצוף מחוץ לחדר האמבטיה, כך שבמקרה של תקלה וחפירה לצורך חשיפת הצינור, לא תיפגע מערכת האיטום", מסביר טל. "בנוסף, חשוב להקפיד שהצינור מהמערכת הטורית לא יעבור מתחת לנקודות קבועות כמו אמבטיה או ארון קיר, או כל מה שבעייתי לפרק במקרה של תקלה".

 

עוד כתבות בנושא:

המדריך לשחרור סתימה בכיור

וונציה בבית: מה עושים כשיש סתימה באמבטיה?

ריח של ביוב בבית: כנראה שאתם לא לבד בבניין

 

לפני שמכסים את הצנרת בריצוף

צלמו: "כאשר המערכת מותקנת וכל הצינורות חשופים כדאי לצלם את מערכת האינסטלציה - בעיקר במקרה של התקנה טורית", ממליץ טל. "כך, אם ישנה נזילה ניתן יהיה לראות היכן נקודות הפיצול והחיבורים והיכן הנקודות הרלוונטיות".

 

בדיקות תקינות: "לאחר התקנת הצנרת מומלץ לבצע בדיקת אספקה, ולוודא כי מים חמים וקרים מגיעים בלחץ הנדרש לנקודות האספקה", מסביר טל ממרכז הבנייה הישראלי. "השלב הבא הוא ביצוע בדיקת לחץ על ידי משאבת לחץ, בלחץ של 15 בר למשך לפחות שעה. אם הנחת הצנרת הייתה חלקית וישנם חלקי מערכת ישנים שלחץ גבוה עשוי לפגוע בהם, יש לבודד את הצנרת החדשה ולבדוק בנפרד".

 

חיבור לרשת: אחרי ביצוע הבדיקה יש לחבר את הצנרת לרשת כדי שתהיה תמיד תחת לחץ. כך ניתן יהיה לגלות דליפות. יש לסגור היטב את התושבות להתקנת הברזים והסוללות בפקקים, עד להרכבת הכלים הסניטריים.

 

כמה מילים על אחריות

חשוב לדעת: החברות בתחום מאפשרות להזמין נציג מטעמן שיגיע לאתר, יבדוק את הצנרת וייתן אחריות לעשר שנים מטעם החברה. טל: "השלב בו יש להזמין את החברות הוא כשהצנרת הונחה ובוטנה חלקית. אם נעשה שיפוץ נקודתי של מוצרי החברה (למשל, רק בחדר האמבטיה), האחריות שתינתן תהיה חלקית - רק לחלקים החדשים. יש חברות בהן האחריות תינתן לעבודה של אינסטלטור שקיבל הכשרה של החברה להנחת צנרת, אם נציג החברה ביקר באתר בעת ההתקנה".

 

כמה זה עולה?

כמה תעלה החלפת צנרת? מוקד השירות של אתר "המקצוענים": "מחיר החלפת צנרת גלויה הוא 600-1,200 שקל למטר אורך. המחיר כולל פירוק צנרת ישנה והנחת צנרת פלסטיק חדשה. מחיר החלפת צנרת לא גלויה, הוא 1,200-1,400 שקל למטר אורך. המחיר כולל פירוק צנרת ישנה והנחת צנרת פלסטיק חדשה. הצנרת בת 20 שנה ויותר? הימנעו מהחלפת קטע מקומי או מעקף. נצלו את ההזדמנות והחליפו לצנרת חדשה".

 

כמה תעלה התקנת נקודת מים? "מחיר התקנת נקודת מים הוא 800-1,200 שקל", מציינים במוקד השירות. "המחיר מתייחס להתקנת נקודת מים בגישה קלה, לא כולל חציבה וחיבור לשפכים".

 

כמה תעלה התקנת מרכזיית מים (חנוכיית מים)? "המחיר הוא 1,400-1,700 שקל", אומרים במוקד השירות. "המחיר מתייחס להתקנת מרכזיית מים חמים וקרים, ושמונה נקודות יציאה (חצי צול, כולל ברזי ניתוק). בבתים משותפים מומלץ להתקין את מרכזיית המים במסתור הכביסה, עקב קרבתו של המסתור לנקודות הצריכה".

 

צריכים אינסטלטור? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים