שתף קטע נבחר

תיעוד: רגע מעצר המחבל שרצח את הרב איתמר בן גל

כוחות שב"כ, ימ"מ וצה"ל עצרו את המחבל עבד אל-חכים עאסי שרצח את הרב איתמר בן גל בחודש שעבר ליד צומת אריאל. עמו נעצרו פלסטינים שסייעו לו להסתתר. האלמנה, מרים בן גל: "הדבר היחיד שימנע עוד רצח כזה הוא בנייה". כך נראה מבצע המעצרים בתום פעילות מודיעינית רחבת היקף

 

 

הלילה (יום א') נעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי שרצח בחודש שעבר את הרב איתמר בן גל ז"ל בפיגוע ליד צומת אריאל. בפעילות בשכם השתתפו כוחות שב"כ, ימ"מ והחטיבה המרחבית שומרון של צה"ל. עם המחבל נעצרו פלסטינים שסייעו לו להסתתר. בסרטון בפתח הכתבה: רגעי המעצר תועדו.

 

רס"ן אריאל ברבי, קצין אג"ם בחטמ"ר שומרון, סיפר על המבצע ללכידת המחבל: "במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל מחטמ"ר שומרון, כוחות ימ"מ ושב"כ על מנת לתפוס את המחבל שרצח את הרב איתמר בן-גל זכרו לברכה בצומת אריאל. במהלך הפעילות נכנסו כוחות הביטחון וכוח מגדוד 90 וביצעו את המעצר, לאחר פעילויות רבות ומאמץ מודיעיני גלוי וסמוי. כוחות הביטחון פעלו מאז הפיגוע באופן בלתי פוסק על מנת להניח את ידיהם על המחבל, משימה שהושגה הלילה. כוחות צה"ל ימשיכו לפעול ללא הרף על מנת לשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל".

 

 

האלמנה מרים בן גל עם שרה נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
האלמנה מרים בן גל עם שרה נתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

עאסי נתפס בבית צפונית לקסבה של שכם שבו שהו גם ילדים, נפצע קל מאוד במהלך המעצר, קיבל טיפול רפואי על ידי כוחות הביטחון והועבר לחקירת שב"כ.  בחקירה התברר כי המחבל החליף כמה מקומות מסתור במהלך מנוסתו.

 

המבצע התקיים כחלק מהמאמץ המשותף של כוחות הביטחון שהחל מיד לאחר הפיגוע. במסגרת הפעילויות שבוצעו בחודש האחרון תוגברו כוחות, בוצעו סריקות נרחבות ונעצרו סייענים, כל זאת במקביל לפעילות מודיעינית גלויה וסמויה של שב"כ וצה"ל שהתקיימה במרחב. "צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול לשמירה על ביטחון התושבים ויפעלו לסיכול פעילויות טרור כנגד אזרחי ישראל", מסר דובר צה"ל.

 

מרים בן גל, אלמנתו של איתמר, אמרה בתגובה ללכידתו של רוצח בעלה הלילה: "האמת היא שאני לא מרגישה כלום. זה לא יחזיר לי אותו הביתה. ולא ימנע ממחבל אחר לקום ולרצוח שוב ולהרוס משפחה אחרת. הנחמה היחידה שלנו, הדבר היחיד שימנע עוד רצח כזה הוא בנייה. הקמת עיר כתשובה לרצח. אני לא מבינה למה ראש הממשלה מחכה. אני מבקשת ממנו הבוקר. מתחננת. תודיע הבוקר על אישור בניית 800 יחידות הדיור בהר ברכה ובכך תהפוך אותה לעיר. זו הנחמה שלנו ושל כל עם ישראל, זו תהיה התשובה האמיתית לרצח של איתמר".

 

דקר, נדרס וברח

הפיגוע שבו נרצח בן גל אירע בטרמפיאדה של צומת אריאל - מקום שבדרך כלל מאובטח על ידי כוחות הביטחון. לאחר שנדקר, רץ בן גל לכיוון אוטובוס שעמד באזור, דפק על שמשת הדלת - והתמוטט במקום. הוא פונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, תוך כדי פעולות החייאה, אולם הרופאים נאלצו לקבוע את מותו כעבור זמן קצר. בן גל, תושב הר ברכה שבשומרון שעבד כמחנך בישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים.

המחבל, עבד אל חכים עאסי. נפצע במהלך לכידתו ()
המחבל, עבד אל חכים עאסי. נפצע במהלך לכידתו

 

מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי אשר רצח בפיגוע דקירה את הרב איתמר בן גל (צילום: דובר צה
מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי (צילום: דובר צה"ל)

מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי אשר רצח בפיגוע דקירה את הרב איתמר בן גל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי אשר רצח בפיגוע דקירה את הרב איתמר בן גל (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל במהלך המבצע לתפיסת המחבל(צילום: דובר צה"ל)

מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי אשר רצח בפיגוע דקירה את הרב איתמר בן גל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעצר המחבל עבד אל-חכים עאסי אשר רצח בפיגוע דקירה את הרב איתמר בן גל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

המחבל, עבד אל-חכים עאסי (19) הוא ערבי-ישראלי בעל תעודת זהות כחולה, בן לישראלית ולאב פלסטיני משכם. עאסי שהתגורר בעבר ביפו ואף שהה ב"בית השנטי" - עמותה שמטרתה לסייע לנוער בסיכון.

 

מיד לאחר שדקר את בן גל למוות, עאסי נמלט מהמקום והשליך את הסכין מידו. קצין צה"ל בחופשה שזיהה את הסיטואציה רדף אחריו ופגע בו עם רכבו. המחבל הצליח לקום ונמלט בעזרת רכב שאסף אותו לאחד הכפרים הפלסטיניים באזור.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בעקבות המעצר של עאסי: "המעגל נסגר. יידע כל מחבל רוצח שנשים עליו את היד ונבוא איתו חשבון. אני מברך את כוחות הביטחון על פעולה מודיעינית מוצלחת". נשיא המדינה רובי ריבלין: "בוקר של גאווה בכוחות הביטחון שלנו, שתפסו את רוצחו השפל של הרב איתמר בן גל ז"ל. ידעו היטב כל המבקשים להרים עלינו יד: אנחנו נרדוף, נשיג ונביא אתכם לדין".

 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "בירכתי בשם כל עם ישראל את מח"ט שומרון, אל"מ גלעד עמית, על הפעולה הנחושה. כולנו יחד עם כלל אזרחי המדינה שמחים שהמחבל המתועב נלכד, אולם חשוב להדגיש שתפיסת המחבל היא לא הנחמה שלנו - בבניין הארץ ננוחם. אנחנו, יחד עם המשפחה האבלה, דורשים מראש הממשלה לאשר בניית 800 יח"ד בהר ברכה ובכך להפוך אותה לעיר. זו תהיה התשובה הציונית והנכונה לרצח הנפשע הזה שגזל מארבעה ילדים את אביהם. האמירה של משפחת בן-גל היא ערכית, מוסרית ונכונה מאין כמוה. אני קורא לראש הממשלה להודיע עוד היום בישיבת הממשלה על אישור הבנייה בהר ברכה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המחבל נתפס
צילום: דובר צה"ל
מומלצים