שתף קטע נבחר

צה"ל נטרל מנהרה שחמאס ניסה לחדש; מנהרה נוספת הותקפה במרכז הרצועה

מנהרת טרור תת-קרקעית ברפיח הוצאה משימוש באמצעות הזרמת חומרים שלא מאפשרים לפעול בה. מנהרה שנייה הושמדה הלילה ע"י חיל האוויר במרכז הרצועה. נתניהו: "מחסלים בשיטתיות את תשתית מנהרות הטרור"

 

 

צה"ל השמיד הבוקר (יום א') מנהרת טרור מימי "צוק איתן", המובילה מאזור רפיח למועצת אשכול, שחמאס ניסה לחדש. המנהרה נוטרלה בשטח ישראל באמצעות הזרמת חומרים שמונעים את השימוש בה. מנהרה נוספת הושמדה הלילה בפעילות חיל האוויר במרכז הרצועה. 

 

מדובר צה"ל נמסר: "אין חשש לאירוע ביטחוני מתפתח בעוטף עזה והמחסומים הם חלק מהפעילות השגרתית. במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל נגד תשתית תת-קרקעית באיזור רפיח. זה מספר שבועות אנו מזהים פעילות של חמאס, שמנסה להשמיש מחדש תשתית תת-קרקעית שהייתה פעילה בצוק איתן. עקבנו אחר פעילות זו והחלטנו על פעולת סיכול זו בטרם חמאס התחבר לתשתית הישנה ולפני שהתשתית חצתה לשטחנו ולא היוותה איום". 

 

 

סיכול ניסיון לחידוש מנהרת טרור בכרם שלום (צילום: דובר צה
הפעולות לנטרול המנהרה בעוטף עזה(צילום: דובר צה"ל)

סיכול ניסיון לחידוש מנהרת טרור בכרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "צה"ל חיסל הלילה עוד שתי מנהרות טרור. המדיניות שלנו היא לפעול בנחישות נגד כל ניסיון פגיעה נגדנו ולחסל ‏בשיטתיות את תשתית מנהרות הטרור, וכך נמשיך". עוד אמר כי "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שכספי הסיוע לעזה קבורים מתחת לאדמה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להשמדת המנהרה ואמר: "באופן שיטתי, על בסיס מודיעין איכותי וטכנולוגיה פורצת דרך, ישראל משמידה לחמאס מנהרה אחר מנהרה. מי שחשב שיצליח לפגוע בנו מתחת לקרקע נתקל בחומת ברזל. אני ממליץ לחמאס להשקיע את הכסף ברווחת תושבי עזה כי עד סוף השנה פרויקט המנהרות שלו יושמד".

  

הפעולות לנטרול המנהרה:

סיכול ניסיון לחידוש מנהרת טרור בכרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

פעילות צה

מועצה אזורית אשכול, מעבר כרם שלום ()
משטרה צבאית באזור כרם שלום, הבוקר

מועצה אזורית אשכול, מעבר כרם שלום (צילום: רועי עידן)
מעבר כרם שלום, הבוקר(צילום: רועי עידן)

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס לנטרול המנהרות ברצועת עזה בידי צה"ל בעמוד הפייסבוק בערבית: "עם כל המלט, הברזל, החשמל והמשאבים שארגון הטרור חמאס השקיע במנהרות שצה"ל מחסל באפקטיביות פעם אחר פעם, היה אפשר לבנות פירמידה - פלא מפלאי עולם. לעומת זאת, מנהרות הטרור של חמאס הן פלא מסוג אחר - פלא הטפשות העיקשת של הנהגת חמאס".

 

בחצי השנה האחרונה חשף צה"ל ונטרל שלוש מנהרות טרור חוצות גבול שהתגלו בזכות הטכנולוגיה החדשה לזיהוי מנהרות. המנהרות נוטרלו בשטח ישראל; שתיים מהן במרחב כיסופים ועין השלושה ומנהרה נוספת מתחת למעבר כרם שלום, שהסתעפה לצד המצרי של משולש הגבולות. בנוסף, בחצי השנה האחרונה תקף חיל האוויר שתי מנהרות טרור בתוך שטח רצועת עזה; אחת מהן הותקפה לפני כחודש בשכונת זיתון בתגובה לתקרית המטען הקשה שבה נפצעו ארבעה לוחמים מול חאן יונס.

 

"אנו פועלים בחודשים האחרונים לפי יכולת שלהבנתנו לא מאפשרת השמשה מחדש של מנהרות ישנות שטופלו בצוק איתן", מוסיף דובר צה"ל. "חמאס מנסה להשתמש במה שיש לו להשמיש מנהרות ישנות כשיטה שהוא בוחן: התחברות לשאריות של תוואי ישן. חמאס שוב משקיע כספו בפרויקט התת-קרקע, שיורד לטמיון בגלל פעולתנו. לצד פעולה זו תקפנו הלילה תשתית תת-קרקעית במרכז רצועת לילה בתגובה לתקריות המטענים בגבול.

 

"אנחנו ביכולת אחיזה והיכרות לא רעה עם המקומות שבהם אפשרי להשמיש מנהרות מחדש. גם המנהרה שהותקפה בעומק רצועת עזה נבנתה על ידי חמאס".

 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, מסר: "שוב קיבלנו הוכחה ליעילות של צה”ל לסיכול איום המנהרות. אני מודה לכוחות הביטחון ולחיילים שעושים לילות כימים כדי להגן על תושבי אשכול, ואנו מודעים לכך שלא נחסכים משאבים כדי לספק לנו את מעטפת הביטחון הגבוהה ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעולות לסיכול המנהרה בסופ"ש
צילום: דובר צה"ל
מומלצים