שתף קטע נבחר

פרשת ישראל ביתנו: בכיר לשעבר במפלגה הורשע בלקיחת שוחד

דוד גודובסקי, יד ימינה לשעבר של פאינה קירשנבאום, שהיה גורם מרכזי במפלגה, הורשע במסגרת הסדר טיעון שבו הודה בכמה מסעיפי השוחד אך טען שלא לקח כסף לכיסו. גודובסקי כנראה לא יעיד נגד קירשנבאום

 


פרשת השחיתות בישראל ביתנו : דוד (דאוד) גודובסקי, אחד משני הנאשמים המרכזיים בפרשה, הורשע בכמה סעיפי לקיחת שוחד. גודובסקי, שהיה יד ימינה של סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום והיה גורם מרכזי במפלגה, הורשע במסגרת הסדר טיעון שהוצג היום (ב') בבית משפט המחוזי בתל אביב. ההסדר אושר על-ידי השופט ירון לוי.

 

גודובסקי היה מנהל אגף הארגון של המפלגה, ובאישום המקורי יוחסו לו עבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, סחיטה באיומים, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות מס. בעקבות מו"מ עם הפרקליטות הוא הגיע להסדר שלפיו יודה רק בחלק מעבירות השוחד. הצדדים לא הסכימו על העונש, שיוכרע על ידי בית המשפט.

דוד גודובסקי בבית משפט המחוזי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
דוד גודובסקי בבית משפט המחוזי בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

דוד גודובסקי ופאינה קירשנבאום בבית משפט מחוזי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
דוד גודובסקי ופאינה קירשנבאום בבית המשפט המחוזי בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

התשתית העובדתית מכתב האישום המקורי נותרה בעינה. הצדדים הסכימו שגם במסגרת הטיעונים לעונש יטען גודובסקי שלא נטל טובות הנאה לכיסו, וכי שימש כעוזרה של קירשנבאום ופעל לטובת המפלגה. המדינה לא תחלוק על הטיעונים הללו בבית המשפט.

 

גודובסקי כפי הנראה לא יידרש להעיד נגד קירשנבאום, שעדיין מנהלת את משפטה ונאשמת בשורה ארוכה של מקרים של קבלת שוחד לצד עבירות נוספות. היא מכחישה את המיוחס לה.

 (צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז) (צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז)
(צילום: מאיר אזולאי, עידו ארז)
 


פאינה קירשנבאום. עדיין מכחישה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
פאינה קירשנבאום. עדיין מכחישה(צילום: יריב כץ)

עו
עו"ד מאור ברדיצ'בסקי ועו"ד לירן זילברמן

עו"ד לירן זילברמן ומאור ברדיצ'בסקי, המייצגים את גודובסקי, מסרו בתגובה: "מרגע שקיבלנו לידינו את הייצוג ולמדנו את חומר הראיות, התגלתה לנו תמונה די ברורה. מר גודובסקי אמנם סטה מכללים של מינהל תקין והתנהלות תקינה בכספי ציבור, אך יחד עם זאת הוא לא לקח שקל לכיסו. מר גודובסקי לא מעל בכספים קואליציוניים ולא לקח לכיסו טובות הנאה.

 

"מהרגע שכך התברר, כל שעניין אותנו במשא ומתן מול הפרקליטות הוא לחדד את נקודה זו ואני שמח שלאחר משא ומתן קדחתני של שלושה חודשים, הגענו לכלל הסכמה שכל מה שעמד לנגד עיניו הוא להחזיר את הכספים הקואליציוניים לציבור בדרך של שירותים ציבוריים. ברור שעל האופן שבו הועברו הכספים מר גודובסקי יתן את הדין".

 

בין 2001 ל-2014 היה גודובסקי עובד ציבור. לפי האישום המקורי, הוא היה אמון בין היתר על קשר עם גורמי השטח של ישראל ביתנו, לרבות ראשי רשויות, חברי מועצות, מרכזי סניפים ופעילים. הוא עמד בקשר עם גופים שונים שביקשו שהמפלגה תפעל להעביר להם כספים מתקציב המדינה, ובין היתר, תעביר לשימושם כספים קואליציוניים. גודובסקי, נטען, היווה ערוץ להעברת בקשות מסוג זה אל קירשנבאום.

 

במקרים אחרים, נטען, דרשו הוא וקירשנבאום שוחד מגופים שונים שביקשו להעביר אליהם תקציבי מדינה. הם דרשו כי בעד העברת התקציבים יקצו אותם גופים לשליטתם או יעמידו לשימושם נתח משמעותי מהתקציבים שיתקבלו.

 

באישום המקורי נטען כי גודובסקי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק משמעותי מן המעשים הפליליים שבוצעו על ידי סגנית השר וביצע אותם יחד עמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דוד גודובסקי ופאינה קירשנבאום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים