שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צרפת על פרשת הקונסוליה: "לפתוח בחקירה מיידית"
  שגרירות צרפת הגיבה לכתב האישום שהוגש נגד רומן פרנק, עובד הקונסוליה הצרפתית, שנאשם כי העביר כלי נשק מעזה דרך מעבר ארז לגדה המערבית בתמורה לעשרות אלפי שקלים: "שר החוץ דרש לפתוח בחקירה. אנו מייחסים לפרשה חשיבות רבה"

   

  רומן פרנק וסייען בבית משפט השלום באר שבע (צילום: הרצל יוסף)
  רומן פרנק (משמאל) בבית המשפט(צילום: הרצל יוסף)

  שגרירות צרפת בישראל פרסמה הערב (יום ב') תגובה רשמית לפרשה שבה נאשם רומן פרנק, עובד של הקונסוליה הצרפתית בירושלים, בכך שהעביר מזוודות נשק מעזה לגדה המערבית. "איש צוות טכני של הקונסוליה הצרפתית בירושלים נעצר על ידי הרשויות הישראליות בגין האשמות חמורות לחשד בסחר בנשק", מסרה השגרירות שהוסיפה: "אנחנו מייחסים לפרשה הזאת חשיבות רבה".

   

  בנוסף, הבהירו בשגרירות כי "שר החוץ דרש לפתוח בחקירה אדמיניסטרטיבית מיידית במקום שהופקדה בידי המפקח הכללי במשרד החוץ. החקירה תאגד את כלל המידע העומד לרשותנו הנוגע לפרשה הזאת. מדובר גם בהסקת מסקנות שתאפשר לצוות עובדי הקונסוליה הכללית להמשיך בעבודתם החשובה בתנאים הטובים ביותר ובנסיבות קשות".

   

  במקביל, הבהירו בשגרירות כי "היות שמדובר במקרה שנדון בבית משפט ישראלי, אין אנו מגיבים עליו ואנחנו משגיחים שכלל זכויותיו של בן-ארצנו יכובדו. בן-ארצנו זוכה להגנה קונסולרית מלאה ולביקורים מטעם שגרירותנו בתל אביב, גם של השגרירה עצמה. אנחנו עומדים בקשר רציף עם משפחתו של בן-ארצנו ועם הרשויות הישראליות".

   

  בכתב האישום שהוגש מוקדם יותר נגד פרנק, אזרח צרפתי בן 24 שעבד כנהג בקונסוליה של צרפת בירושלים, וחמישה נאשמים נוספים, נטען כי הוא קשר קשר עם חמשת הנאשמים האחרים והעביר בתמורה לתשלום אקדחים ורובים. פרנק ניצל את המעמד הקונסולרי שאיפשר לו להימנע מבידוק במעבר ארז.

   

  פרנק נאשם בעבירות נשק (ייבוא, סחר, נשיאה, הובלה והחזקת נשק) וכן בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כך לדוגמה, באחד המקרים קיבל פרנק 700 דולר תמורת העברת 5-6 אקדחים. במקרה אחר קיבל על עסקה נוספת כ-5,000 שקלים ובאירוע נוסף, שבו הועברו כ-17 אקדחים ורובה, קיבל עובד הקונסוליה סכום של כ-10,500 שקלים.

   

  מכתבי האישום, שהוגשו באמצעות עו"ד אירה ויימן קריקון מפרקליטות מחוז דרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עולה כי פרנק נהג ברכב קונסולרי מסוג טויוטה, שבו הסיע את נציגי הקונסוליה מישראל לעזה ובחזרה דרך מעבר ארז. אלא שלרשותו הועמד רכב נוסף מסוג סיטרואן - גם הוא בעל לוחית רישוי קונסולרית - שבו השתמש לצרכיו האישיים ונהג לנסוע בו מירושלים לרמאללה דרך מחסום קלנדיה. בשל לוחית הרישוי הדיפלומטית – הוא נהנה מהקלות משמעותיות בבדיקת הרכב במחסומים. על פי האישום, את כלי הנשק נהג פרנק להעביר מרכב הטויוטה לסיטרואן – ואיתו לעבור לגדה המערבית.

  תושב מזרח ירושלים החשוד בהברחת נשק לעזה ()
  רומן פרנק

  במסגרת הפרשה, ביקשו שניים מהנאשמים האחרים לסחור ולהעביר כלי נשק מהרצועה דרך מעבר ארז לישראל ולקבל עבורם כסף שיגיע בחזרה לעזה. בעקבות זאת, יצר אחד מהם קשר עם פרנק והציע לו להעביר את הנשק והכסף תמורת תשלום מסוים – והאחרון הסכים ואף הציע לעובד נוסף בקונסוליה, מחמד בן זכי סיאד, להצטרף אליו בחלק מנסיעותיו לגדה המערבית. לקשר הזה התווספו שלושה נאשמים נוספים, תושבי הגדה.

   

  עוד עולה כי בין פרנק לבין זוהיר, עובד מרכז התרבות הצרפתי בעזה, הייתה היכרות על רקע עבודתו של פרנק ונסיעותיו לעזה. בתקופה זו העביר פרנק לבקשת זוהיר דברי ערך שונים מעזה לישראל, תוך ניצול המעבר החופשי דרך מעבר ארז ברכב הקונסולרי בו נהג - בתמורה לתשלום כספי.

  הרכב בו השתמש תושב מזרח ירושלים החשוד בהברחת נשק לעזה (צילום:תקשורת שב
  רכב הטויוטה של הקונסוליה(צילום:תקשורת שב"כ)

  סמוך לנובמבר 2017 הציע זוהיר לפרנק להצטרף לקשר שקשר עם תושב עזה בשם מוחמד ג'מאל אל-חאלדי, לסחור בנשק ולהעביר כלי נשק מרצועת עזה, דרך מעבר ארז לישראל, ומשם להעבירם לאחרים בגדה המערבית, הכול תמורת תשלום כספי, ופרנק הסכים לכך.

   

  בהמשך הצטרפו לרשת הזו הנאשמים הנוספים: מופק אל-עג'לוני מיהודה ושומרון, אחמד מג'די עראביד, תושב עזה המתגורר ביהודה ושומרון, מוחמד כתות, תושב עזה שמתגורר בגדה, אנוואר ענאתי ונזאם מוהלווס, תושבי מזרח ירושלים. פלסטינים נוספים היו מעורבים ברשת. לאחר הצטרפותו לקשר, הציע פרנק למוחמד סיאד, עובד הקונסוליה ותושב ישראל, להצטרף לקשר, ולסייע לו בכך שיתלווה אליו בחלק מנסיעותיו לגדה המערבית עם הנשק, וסיאד הסכים לכך.

   

  כלי נשק עטופים בניילון בתוך מזוודות תמורת אלפי שקלים

  כתבי האישום מפרטים חמישה מקרים שבהם העבירו הנאשמים נשק מרצועת עזה לגדה המערבית תמורת סכומי כסף שונים, כאשר הדבר נעשה לרוב באופן הבא: פרנק נפגש עם זוהיר בעזה וקיבל ממנו כמות מסוימת של כלי נשק במזוודות, כשהם עטופים בניילון וקיבל אלפי שקלים תמורת חלקו בקשר.

   

  פרנק הכניס את החבילה לתיקו, הניח בתא המטען של הרכב הקונסולרי והגיע למעבר ארז עם הרכב הקונסולרי. פרנק עבר את הבידוק הביטחוני לאחר שהצהיר בכזב כי כל התיקים שאותם הוא מעביר ברכב הקונסולרי שייכים לו ולנוסע שאיתו, וכי אין לו נשק. כתוצאה מכך יצא פרנק מעזה ועבר את מעבר ארז ללא בדיקה פיזית בתוך הרכב הקונסולרי, והביא את החבילה לישראל.

   

  לאחר שהביא את החבילה ובה כלי הנשק לישראל, נפגש פרנק עם אחד הנאשמים, העביר לידיו את החבילה, שהועברה בהמשך לנאשמים הנוספים. הנאשמים הנוספים דאגו למכירת האקדחים וקיבלו תמורתם סכומי כסף שונים. במקביל להגשת כתבי האישום ביקשה הפרקליטות להורות על מעצרם של השישה עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

   

  גורמים מדיניים אמרו כי "מדובר באירוע קשה מאוד. אנחנו מתייחסים אליו בחומרה רבה". עוד ציינו כי הפרשה לא תשפיע על היחסים עם צרפת: "אנו מודים לשלטונות הצרפתיים על שיתוף הפעולה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים