שתף קטע נבחר

687 טבעו מטורפדו: אותרה אוניית המלחמה ג'ונו

טורפדו יפני הטביע את הספינה שעליה שירתו חמשת האחים סאליבן, שהפכו לגיבורים אמריקנים. אחרי 75 שנה במצולות, אותרו שרידיה

 

 

הטרגדיה שלהם נגעה ללבם של האמריקנים. בסוף השבוע, אחרי 75 שנה במעמקי הים, אותרה שרידי הספינה שבה הם שירתו. צוות מחקר במימונו של המיליארדר פול אלן גילה את שרידי אוניית המלחמה האמריקנית ג'ונו, שהוטבעה במלחמת העולם השנייה. 687 מתו באסון, בהם חמשת האחים סאליבן. צפו באיתור שרידי הספינה.

 

ג'ונו טבעה מפגיעת טורפדו יפני ב-13 בנובמבר 1942, בזמן קרב גוודלקנל - אחד מהאיים שמרכיבים את איי שלמה. שרידיה נמצאו באותו אזור שבדרום האוקיינוס השקט, ביום פטריק הקדוש, חג נוצרי-אירי.

 

האחים סאליבן היו אמריקנים ממוצא אירי מהעיר ווטרלו שבאיווה. "ברור שלא תכננו למצוא את ג'ונו ביום פטריק הקדוש", אמר רוברט קראפט, האחראי מטעם אלן על הפעולות התת-ימיות - אבל הבהיר עד כמה זה מרגש.

 

אוניית המלחמה ג'ונו נמצאה (צילום: AP)
אוניית המלחמה ג'ונו נמצאה בקרקעית האוקיינוס השקט(צילום: AP)

אוניית המלחמה ג'ונו נמצאה (צילום: AP)
שרידי ג'ונו(צילום: AP)

אוניית המלחמה ג'ונו נמצאה (צילום: AP)
687 נהרגו, בהם חמשת האחים סאליבן(צילום: AP)

 

המדיניות בצי היא לא לאפשר לקרובי משפחה לשרת באותה יחידה צבאית. אבל האחים ג'ורג', פרנסיס, ג'וזף, מדיסון ואלברט סאליבן סירבו לשרת בצי, אלא אם יוצבו כולם באותה יחידה - וכך היה. לאחר מותם האחים הפכו לגיבורים אמריקנים ומשחתת נקראה על שמם.

 

אוניית המלחמה ג'ונו, סיירת קלה למעשה, התגלתה 4,000 מטר מתחת לפני הים, על קרקעית האוקיינוס. "אנחנו פועלים בעומק של אלפי מטרים, בתנאים קשים מאוד ובלתי צפויים. אנחנו מכניסים מכשירים אלקטרוניים למעמקי הים, למקום שהם לא שייכים אליו, וזה תמיד מציב אתגרים", הרחיב קראפט על החיפושים. רכב אוטונומי תת-ימי ששוגר על ידי הצוות של אלן מהספינה פטרל אישר כי השרידים אכן שייכים לג'ונו, לאחר שמומחים ניתחו את הסרטון שצולם.

 

טבעה תוך 30 שניות

"כמפקד החמישי של הסליבאנס, ספינה שנקראה על שם חמישה אחים, אני נרגש לשמוע שאלן וצוותו הצליחו לאתר את מיקום ג'ונו שטבעה בקרב על גוודלקנל", צוטט ב"גרדיאן" סגן אדמירל ריץ' בראון. סיפורם של האחים סאליבן היה ההשראה לסרט מ-1944 "הסאליבנים הלוחמים".

 

 

ג'ונו הייתה פעילה במשך שנה אחת בלבד עד שהוטבעה. הקרב בנובמבר 1942 היה קצר וקטלני, והספינה נחצתה לשניים בעקבות פגיעת הטורפדו. רוב המלחים על הסיפון מתו באופן מיידי.

 

ג'ונו טבעה מהר מאוד, לפי ההערכות תוך כ-30 שניות. אף ש-115 הצליחו לשרוד את הטביעה, עקב החשש ממתקפות יפניות נוספות לא התקיימה פעולת חילוץ משמעותית בימים הראשונים שלאחר הטביעה. בעקבות זאת, רק 10 גברים שרדו את האסון.

 

משלחות חיפוש במימון אלן הובילו לאיתור אוניות מלחמה אמריקניות רבות – בהן לקסינגטון, אינדיאנפוליס, וורד ואסטוריה. בנוסף הן איתרו את ספינת הקרב היפנית מוסשי ואת המשחתת האיטלקית ארטילייר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים