שתף קטע נבחר

בלי זכויות: חקלאי ישלם 543 אלף ש' לעובדים תאילנדים

שלושה פועלים זרים הועסקו במשך שנים במשק במושב עמיעוז, אבל לא קיבלו שכר מינימום וזכויות סוציאליות. בית המשפט החליט לעשות סדר

בית הדין לעבודה בבאר שבע קיבל לאחרונה חלק גדול מתביעה שהגישו שלושה פועלי חקלאות זרים מתאילנד, שטענו שלא קיבלו את מלוא זכויותיהם מהמעסיק במושב עמיעוז שבדרום. השופט יוחנן כהן מצא כי השכר ששולם להם לא כלל זכויות סוציאליות והיה נמוך משכר המינימום, ובסך הכול ישלם החקלאי לשלושה כ-543 אלף שקל.

 

הוותיק מבין התובעים הועסק אצל החקלאי במשך כשמונה שנים, ואילו שני האחרים עבדו אצלו כחמש שנים. לטענת השלושה, באוגוסט 2015 הודיע להם המעסיק שעליהם לעזוב משום שאשרת השהייה שלהם פגה, וכעבור זמן מה אמר להם שזהו יום העבודה האחרון שלהם. הם ביקשו תשלום עבור זכויותיהם הסוציאליות ופיצויי פיטורים, אך לטענתם המעסיק התעלם וגם פנייה לעזרה משגרירות תאילנד לא הועילה.

 

חודש לאחר מכן הם הגישו את תביעותיהם. בין היתר הם טענו שלאורך כל תקופת העבודה הם קיבלו פחות משכר מינימום ולא שולמו להם זכויות סוציאליות כמו פנסיה, דמי הבראה וימי חופשה. על כן, הם ביקשו להורות למעסיק להשלים להם הפרשי שכר ולחייב אותו בפיצויי פיטורים וזכויות סוציאליות.

 

מנגד טען המעסיק שהתובעים קיבלו את מלוא השכר שהיו זכאים לו ואף מעבר לכך. לדבריו, במהלך השנים הוא שילם מכיסו את הוצאות המחייה של כל אחד מהם (מגורים, מזון, הוצאות רפואיות וכדומה), וב"גמר חשבון" העביר להם 75 אלף שקל שחולקו ביניהם.

 

בנוסף הוא הכחיש שהתובעים זכאים לפיצויי פיטורים כיוון שלטענתו הם נטשו את העבודה מרצונם החופשי לפני שהאשרה שלהם פקעה. בהקשר זה ציין שאם בכלל - התובעים הם אלה שצריכים לשלם לו דמי הודעה מוקדמת ולפצות על הנזקים שגרמו בכך שעזבו "מהרגע להרגע".

 

לא עמד בנטל

השופט יוחנן כהן הסביר תחילה כי החקלאי היה צריך להוכיח שאכן עמד בהתחייבויות הכספיות כלפי התובעים, אלא שבמהלך הדיונים הוא לא ידע להסביר כיצד הגיע לסכום של 75 אלף שקל בגמר החשבון או מה בדיוק שילם להם בתקופת העבודה, ואף לא הציג את תלושי השכר שלהם.

 

למעשה, התקבל הרושם שלאורך כל תקופת ההעסקה של השלושה החקלאי לא ערך רישום מסודר של שעות העבודה – התנהלות שהיא מנוגדת לחוק.

 

בנסיבות אלה הוא חויב להשלים את הפערים בין השכר ששולם לעובדים לבין שכר המינימום, וכן לשלם להם זכויות סוציאליות. מאחר שהשופט כהן מצא ששניים מהתובעים אכן עזבו במפתיע כחודש לפני שהאשרה פקעה, הוא חויב לשלם פיצויי פיטורים רק לתובע שעזב בעקבות פקיעתה.

 

כמו כן, כל אחד מהתובעים שעזבו בפתאומיות חויבו לשלם לחקלאי דמי הודעה מוקדמת בסך 4,650 שקל. בסופו של דבר חויב הנתבע לשלם לשלושת התובעים 543,393 שקל בתוספת הוצאות משפט בסך 20 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Human Rights Watch
ארכיון
צילום: Human Rights Watch
סיגל איילנד
עו"ד קובי חן
סיגל איילנד
מומלצים