שתף קטע נבחר

ארוחת שף ברכבת ישראל? לא עבור נכה בכיסא גלגלים

מהלך שיווקי הציע נסיעה ברכבת עם ארוחת גורמה. כנרת, שמתניידת בכיסא גלגלים, הזמינה שני מקומות וקיבלה אישור שהאירוע מותאם לבעלי מוגבלויות. כמה שעות לפני הנסיעה דווח לה שהשתתפותה "לא בטיחותית". כנרת זועמת: "ברכבת לא כולם שווים". רכבת ישראל: "מתנצלים על עוגמת הנפש"

 

כנרת וואלך (באדיבות המשפחה)
כנרת וואלך(באדיבות המשפחה)

זה היה רגע מיוחד במינו עבור כנרת וואלך (רובינזון). כמה ימים לפני האירוע, שבמהלכו בישל שף בכיר ארוחת גורמה בקרונות של רכבת ישראל, קיבלה כנרת אישור להשתתפותה בחוויה. אלא שלאחר מכן התברר לכנרת, נכה שמתניידת בכיסא גלגלים, כי הקרונות שהוקצו לפעילות אינם נגישים לבעלי מוגבלויות.

 

לפני כמה ימים הודיעה רכבת ישראל על מהלך שיווקי שמשלב את חוויית הנסיעה עם עונג קולינרי. הפרויקט כלל ארוחת ערב בניצוחו של השף שאול בן אדרת, שהוגשה בשני קרונות במהלך נסיעה מחיפה לתל אביב.

 

"אמרו לי שהקרונות נגישים" 

בשבוע שעבר התקשרה כנרת למשרדי הרכבת והזמינה לאירוע שני מקומות יחד עם בן זוגה ירון. מיד לאחר מכן היא שלחה מייל לרישום על מנת לוודא שהחוויה אכן מונגשת לבעלי מוגבלויות. נציגת שירות התקשרה אליה כדי לברר אם היא מעודכנת בפרטים, ואז הדגישה באוזניה כנרת את חשיבות הנגישות לנכים. במהלך השיחה קיבלה כנרת תשובה חיובית מנציגת הרכבת.

 

"נאמר לי שאין שום בעיה עם הכיסא", סיפרה כנרת. "שהקרונות של רכבת ישראל נגישים, והנציגה רק רושמת שיש כיסא גלגלים באותה הנסיעה. לאחר מכן קיבלתי מייל עם אישור נוסף לכך שקיימת נגישות לכיסא הגלגלים".

כנרת וואלך (באדיבות המשפחה)
עם בן הזוג ירון. "לא פספוס החוויה הפריע"(באדיבות המשפחה)

שלשום (יום ב') בצהריים, יום האירוע, קיבלה כנרת הודעת וואטסאפ מנציגת שירות של רכבת ישראל, שביקשה ממנה לדעת מי מגיע בכיסא גלגלים. נציגת השירות ציינה בפני כנרת שייצרו עמה קשר בהמשך היום לגבי הנסיעה.

 

"התקשר אליי עובד מחלקת השיווק והסביר לי שהקרונות שהוקצו לפעילות אינם נגישים לבעלי מוגבלויות וכי אסור להם לנעול את הקרון המונגש משום שמדובר בפעילות שיווקית-חווייתית", סיפרה כנרת. "הצעתי לעבור לשבת בקרון רגיל שאכן נגיש לכיסא שלי ולקבל ארוחה לשם. העובד שכנע אותי שלא אמורה להיות בעיה והוא רק צריך לבדוק אם אנשי הבטיחות. אחר כך קיבלתי תשובה שאינני יכולה לקחת חלק בפעילות כיוון ש'זה לא בטיחותי'".

ארוחת שף רכבת ישראל (צילום יוסי אלוני)
השף שאול בן אדרת במהלך הארוחה ברכבת(צילום יוסי אלוני)

כנרת, גרושה בת 44 ואם לשלושה, מתגוררת בכפר הרי"ף. היא מרותקת לכיסא גלגלים מגיל 16 לאחר שנפגעה קשות בתאונת דרכים ונשארה משותקת בפלג הגוף התחתון. זה לא מנע ממנה לנהל חיים אקטיביים ומלאים, להתחתן ולהביא ילדים, לשחק כדורעף נכים ואף לקחת חלק בריאליטי אקסטרים.

 

"מה שמרתיע אותי זה לא שפספסתי את החוויה", הסבירה כנרת, "אלא שגם ברכבת ישראל לא כל האזרחים שווים. איך יכול להיות שחברה ממשלתית לא מחויבת בחוק לשוויון מלא לכלל הציבור? איך אני אמורה להסביר לילדיי שאימא לא רק מוגבלת גופנית אלא שהיא גם לא יכולה להיות חלק מהפעילות הציבורית רק בגלל שמישהו החליט להשתמש בקרונות לא נגישים".

 

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "מתן שרות לאנשים עם מוגבלויות הוא ערך ברכבת ישראל ואנו משקיעים בכך תשומת לב רבה, משאבים ומאמצים. התוצאה באה לידי ביטוי בצמיחה המבורכת של תיאומי נסיעות וגם במושבי השירות של אנשים עם מוגבלויות. אנו מבינים את תחושתה של כנרת ומתנצלים מעומק לבנו על עוגמת הנפש. שוחחנו איתה ואף תיקבע פגישה ללימוד משותף. נסיעה זו הייתה פיילוט למהלך שנתי שיחזור על עצמו מעת לעת. אנחנו בוחנים את הפתרונות האפשריים כדי שמקרים כאלה לא ישובו".


פורסם לראשונה 20/03/2018 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
כנרת וואלך
באדיבות המשפחה
מומלצים