שתף קטע נבחר

בן הנרצח בפיגוע הטיח בוועדת האו"ם: "מה אם הייתי משלם עבור טבח האבות שלכם?"

שנתיים וחצי אחרי שריצ'רד לייקין ז"ל נרצח בארמון הנציב, ממשיך בנו מיכה להעלות לסדר היום את הדיון בסוגיית ההסתה ברשתות החברתיות. אמש הוא נאם בפני חברי ועדת האו"ם לזכויות אדם, ואמר להם: "כספי מדינותיכם משמשים כצינור דרכו הרשות הפלסטינית משלמת לרוצחי חפים מפשע"

 

 

מיכה לייקין-אבני, בנו של ריצ'רד לייקין ז"ל שנרצח לפני שנתיים וחצי בפיגוע בארמון הנציב בירושלים, הדהים אמש (יום ב') את חברי ועדת האו"ם לזכויות אדם בז'נבה עם נאום נוקב. הוא הטיח בפני חברי הוועדה: "מה הייתם עושים אם הייתי משלם 300 מיליון דולר כדי שיטבחו את האבות של כולכם? האם תדווח על זה או שתמשיכו לשתוק כמו אצל הפלסטינים?"

 

באוקטובר 2015 עלו שני מחבלים פלסטינים על אוטובוס בקו 78 בירושלים ופתחו בירי. שני נוסעים - חביב חיים ואלון גובברג - נהרגו במקום. ריצ'רד לייקין נפצע בפיגוע באורח אנוש, ולאחר שבועיים נקבע מותו.

ריצ'רד לייקין ז"ל. נרצח בגיל 76 ()
ריצ'רד לייקין ז"ל. נרצח בגיל 76

הבן מיכה דיבר אמש בוועדה באו"ם בדיון מיוחד שעסק בנושא הפרות זכויות אדם בשטחים. הוועדה מינתה חוקר מיוחד לענייני זכויות אדם בשטחים, מייקל לינק מקנדה, שהציג דו"ח נגד ישראל והאשים אותה בעוולות הכיבוש ובפגיעה בנשים ובילדים.

 

לאחר מכן הועלו לדיון חמש החלטות אנטי-ישראליות והחל מרתון ארוך של דיונים. מיכה לייקין-אבני, שהעלה בין היתר לאחר רצח אביו את סוגיית ההסתה ברשתות החברתיות, הגיב בדיון בשם מכון "טורו לזכויות האדם והשואה".

 

"משלמים באופן שיטתי עבור רצח יהודים" 

"אבי נרצח באכזריות בגיל 76 על ידי טרוריסטים פלסטינים", אמר מיכה בנאומו. "הוא נורה בראש ושוסף על ידי סכין לאחר שנפל לקרקע. הנשיא אבו מאזן והרשות הפלסטינית העניקו לרוצחיו ולבני משפחותיהם שלושה מיליון דולר. כן, שמעתם נכון, שלושה מיליון דולר. לרשות הפלסטינית יש חוק תשלום עבור רצח. הפלסטינים משלמים באופן שיטתי עבור רצח יהודים. יותר מ-300 מיליון דולר בשנה, זה בערך 10% מהתקציב של הרשות הפלסטינית".

 

הבן אמר עוד: "הם משתמשים בכסף הזה כדי לתת פרס למחבלים. מר לינק, הדו"ח שלך, כמו כל הדו"חות וההחלטות של המועצה הזאת, אינם מזכירים את חוק התשלום עבור רצח. הוא משאיר בחוץ את השימוש במימון האו"ם ככופר דם. מר לינק, מה אם אני הייתי משלם שלושה מיליון דולר כדי שירצחו את אבא שלך? לירות לו בראש? חברי מועצה? מה היה קורה אם הייתי משלם 300 מיליון דולר כדי שיטבחו את האבות של כולכם? האם תדווחו על זה? או שתמשיכו לשתוק?"

 

לסיכום דבריו אמר לייקין-אבני: "לעצום עיניים בזמן שכספי האו"ם וכספי מדינותיכם משמשים כצינור דרכו הרשות הפלסטינית משלמת עבור רצח חפים מפשע הוא מעשה חסר מצפון. העובדה שאינכם מדווחים או מגנים פשעים אלו, הופכים אתכם לשותפים לפשע של רצח אבי, ולרצח של אבות יהודים רבים, אימהות וילדים, שהפלסטינים משלמים עבור רציחתם. אני קורא למועצה וכל חברי האו"ם להפסיק את המימון לרשות הפלסטינית עד שהפלסטינים יפסיקו לשלם עבור רצח יהודים".

מיכה אבני ()
"מתעסקים בישראל יותר מכול שאר המדינות". לייקין-אבני

לייקין-אבני אמר ל-ynet כי "אחרי שסיימתי את דבריי, נשיא הוועדה העיר הערה כללית שזה 'לא מנומס' להזכיר אנשים בשם. זאת פעם שנייה שלי בוועדה לזכויות האדם באו"ם, צריך להבין במה מדובר. זאת מפלצת שכל מטרתה האמיתית היא לקדם את האנטישמיות ולתקוף את ישראל. מתעסקים בישראל יותר מכול שאר המדינות בעולם יחד".

 

הוא אמר עוד בהקשר זה: "מלעמין מסוריה, סודן, צפון קוריאה. מתעלמים מהטרור האיסלאמי, מההסתה ומתשלומי הרשות הפלסטינית למחבלים. אבל חס וחלילה אם תבקר אותם ותשתמש בשם של כל אחד מחברי הוועדה, אז יגידו לך שזה 'לא מנומס'".

 

מאז רצח אביו עוסק כאמור לייקין-אבני רבות בסוגיית ההסתה ברשתות החברתיות. הוא כתב מאמרי דעה וטורים, השתתף בסרטים דוקומנטריים, ערך הרצאות ברחבי העולם וגם הגיש שתי תביעות אזרחיות נגד פייסבוק. כחלק מריכוז הפעילות בנושא הוא הקים תנועה נגד הסתה במדיה החברתית בשם Stop Incitement.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים