שתף קטע נבחר

הרוג בכביש המנהרות; ירי בגילה

אש נפתחה אמש לעבר שכונת גילה בירושלים ולעבר כביש המנהרות, שם נפגע צחי ששון, בן 35 מראש צורים. צילה שטריקר, בת 90 מגילה: "כדור עף לי דרך הבית. איך אני לא אפחד?". תושבים בגילה: "שרון יביא שקט"

צחי ששון, בן 35 מראש צורים, שנסע אמש (א') בכביש המנהרות בירושלים, נהרג לאחר שנפגע בראשו מירי. כוחות צה"ל ומד"א התקשו לפנות אותו בשל הירי באיזור, אך בסופו של דבר הוא פונה ל"הדסה עין כרם", שם הוא נפטר מפצעיו. "ששון הוא אב לשניים, קצין שיריון במילואים", סיפרו חבריו, "הוא עבד בחברת היי טק והיה אדם נפלא. אשתו עשוייה מברזל, אבל היא לאט לאט מעכלת את הבשורה הקשה". הלוויתו של ששון תיערך ב-13:00 בהר המנוחות בירושלים. מסע ההלוויה ייצא מקיבוצו בשעה 11:30.
ששון נהג במכוניתו, מדגם "סקודה", מכיוון ירושלים לביתו. כשיצא מן המנהרה הצפונית שבין שתי המנהרות ועלה על הגשר המוביל למנהרה הדרומית, נפתחה לעבר רכבו אש ממזרח וכדור אחד, ככל הנראה מרובה M-16, חדר לראשו. המכונית התנגשה במחסומי הבטיחות ונעצרה כעבור כמה עשרות מטרים.
בועז אלינסון, חובש מד"א שהשתתף בחילוץ ההרוג, סיפר ל-ynet כי "הגענו תוך חצי דקה, ראינו שיורים, עצרנו את הניידת בצד, התכופפנו, שמנו שכפ"צים וקסדות. אמרנו 'על החיים ועל המוות' ורצנו לראות מה קורה ברכב. ראינו שהוא פצוע מירי בראש. שלפנו אותו מהרכב תחת אש, לקח לנו זמן אבל עשינו זאת. לא היה עיכוב אבל זה לקח קצת זמן".
לזירת הפיגוע הגיעו מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תת אלוף בני גנץ ומפקד חטיבת בית לחם, אלוף משנה מרסל אביב.
מכוניתו של ששון חולצה בגרירה על ידי ג'יפ צבאי ממוגן ורק בתוך המנהרה הועמסה המכונית על גרר אזרחי ונלקחה לירושלים.
כביש המנהרות נסגר לתנועה לאחר אירוע הירי ובאוגדת איו"ש קיימו הלילה המפקדים הערכת מצב באשר לצעדי הנגד ובאשר לפתיחת הכביש לתנועה.
שלושה ישראלים נפצעו באורח קל בתאונת דרכים שאירעה בכביש המנהרות מיד לאחר כך. ככל הנראה, הסיבה לתאונה הייתה הירי הכבד על הכביש. הם פונו ל"הדסה עין כרם" לקבלת טיפול רפואי.

שוב יורים על גילה

גם לעבר שכונת גילה הסמוכה נפתחה אמש אש. דירה ושתי מכוניות בגילה נפגעו. התושבים בגילה האפילו את הבתים, מחשש לפגיעת צלפים. כוחות צה"ל השיבו אש כבדה לעבר מקורות הירי בבית ג'אלה.
הירי פגע בביתה של צילה שטריקר, בת 90 ברחוב הגפן, בשעה שישבה מול הטלוויזיה בסלון דירתה, עם המטפלת. הקליע עבר דרך חלון דירתה, חצה את החדר וחדר אל קיר דלת הכניסה שממול. שטריקר סיפרה, רגעים אחדים לאחר הירי, על רגעי החרדה שעברו עליה: "ישבתי על הספה עם המטפלת שלי, ראינו טלוויזיה, בגילי כל הבילוי שלי זו הטלוויזיה, פתאום היה בום והמטפלת לקחה אותי לשבת במסדרון, היא אמרה לי שקליע נכנס לדירה ויש חור בקיר, אני בת למעלה מ-90, איך אני לא אפחד, אני לא יודעת איפה אשן הלילה, כי גם החדר שינה שלי פונה לבית ג'אלה. כבר היה שקט כמה זמן, חשבנו שזה נגמר. אני יום ולילה מתפללת שיהיה שלום".
פלי, המטפלת הפיליפינית של שטריקר, אמרה כי השתיים ילונו הלילה במסדרון הדירה הקטן והצר, המקום היחיד שאינו חשוף לירי. "באתי מהפיליפינים לעבוד בישראל, ובסוף אני איהרג פה", אמרה פלי בחיוך, כששטריקר מחבקת ומנשקת אותה בחום ואומרת: "היא הצילה אותי".
אלי עמר, תושב רחוב האנפה, אמר בעקבות הירי: "שרון היה צריך להיבחר כבר מזמן. הוא יכתיב את השקט ויביא ביטחון למדינה, שרון הוא איש שהתמתן כבר מזמן, הוא עבר הרבה מלחמות והוא יביא לנו את השקט, עכשיו כששוב חזרנו אל הייסורים האלה". איציק גמיש, אף הוא תושב הרחוב, אמר: "אין נוסחת פלא, אני הצבעתי לשרון ואני מאמין שהוא יתפקד טוב, אבל זה לא משהו שקורה בין לילה"

גינוי חריף

פלסטינים פתחו באש אמש גם לעבר קבר רחל הסמוך, מכיוון מחנה הפליטים אל עאידה. איש לא נפגע והחיילים השיבו באש לעבר מקורות הירי.
מקורות פלסטינים מדווחים כי בירי של צה"ל על בית ג'אלה נפצעו שני תושבים וניזוקו 10 בתים. עוד מדווחים הפלסטינים כי בעימותים שהתפתחו במספר מוקדים הערב נפגעו שישה פלסטינים.
ראש הממשלה, אהוד ברק, גינה בחריפות את רציחתו של האזרח הישראלי בכביש המנהרות ושלח את תנחומיו הכנים למשפחה. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי ברק הנחה את צה"ל ואת זרועות הביטחון לפעול בתקיפות נגד מבצעי הפיגוע ושולחיהם ולוודא כי אלה יקבלו את העונש הראוי להם, כפי שאירע במקרים הקודמים.
ברק הוסיף, כי הוא סבור ש"טרור אינו עורך הבחנה בין ממשלה אחת בישראל לאחרת ולצד המאבק הבלתי מתפשר בטרור לא יהיה מנוס בטווח הארוך להיפרדות בין ישראל לפלסטינים, שתביא לביטחון לאזרחי ישראל", דברי ברק.

אירועים נוספים

מיפקדת כוחות צה"ל בצפון רצועת עזה הורתה אמש לתושבי נצרים להיכנס לחדרים המוגנים בבתיהם בשל התרעה על ירי אפשרי של פצצות מרגמה מעזה.
פלסטינים פתחו בירי לעבר כוח צה"ל בצומת הכניסה הצפונית לג'נין. איש לא נפגע וחיילי צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי. ירי בוצע גם לעבר אזור התעשייה בנווה דקלים. איש לא נפגע והחיילים לא השיבו באש כיוון שלא זיהו את מקורות הירי.
חייל צה"ל נפצע אחר הצהרים באורח קל מירי שבוצע לעבר מוצב צה"ל סמוך להתנחלות תל כטיפה שבדרום רצועת עזה. החייל טופל במקום ולא נזקק לטיפול בבית החולים. כמו-כן, ירו פלסטינים לעבר כוח צה"ל סמוך ליישוב גדיד. לא היו נפגעים וחיילי צה"ל השיבו באש לעבר מקורות הירי.
אזרח ישראלי נפצע קל מאבנים שנזרקו לעבר מכוניתו בצומת ארם מצפון לירושלים.
הפצוע פונה לבית החולים הדסה הר הצופים.
פלסטינים ירו המחאן-יונס לאזור התעשייה של נווה דקלים. לא היו נפגעים.
בכפר אל חאדר שבאזור בית לחם יידו פלסטינים אבנים לעבר כלי רכב ישראלים. כמה כלי רכב ניזוקו. לא היו נפגעים בנפש.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
מקום הפיגוע
צילום ערוץ 1
צילום רפרודוקציה ידיעות אחרונות
ההרוג, צחי ששון
צילום רפרודוקציה ידיעות אחרונות
מומלצים