שתף קטע נבחר

בהוראת העליון: נאשם בסחר בקנאביס שוחרר למעצר בית

המדינה התנגדה לאפשר לצעיר המואשם בשורת עבירות לשהות במעצר בית אצל אחותו בשל פעילותו ב"טלגראס". המקרה הגיע עד ביהמ"ש העליון

בית המשפט העליון ביטל לאחרונה את החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, והורה לשחרר לאלתר צעיר המואשם בשלוש עבירות של סחר בקנאביס וכן בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. השופט יוסף אלרון דחה את עמדת המדינה שלפיה העובדה שהצעיר משתמש באפליקציית "טלגראס" כדי להסוות את פעילותו מעידה על מסוכנותו.

 

כתב האישום נגד הצעיר הוגש בחודש שעבר ובמקביל ביקשה המדינה לעצור אותו עד תום ההליכים. בית משפט השלום בירושלים קיבל את בקשת הנאשם לשחררו למעצר בית אצל אחותו, בפיקוח ובערבות בני משפחתו. בכך הוא דחה את עמדת המדינה, שטענה שהוא, בין היתר משום שהוא עושה שימוש באפליקציית "טלגראס", שנועדה להסוות את פעולותיו בעבירות המיוחסות לו.

 

החלטת בית המשפט נומקה בין היתר בעובדה שלנאשם אין עבר פלילי, וכן בכך שמדובר "בסמים שאינם סמים קשים, בכמויות קטנות, ובאישומים ממוקדים מאוד". בית המשפט גם דחה את טענת המדינה שלפיה בכל מקרה ההחלטה אם לשחרר את הנאשם צריכה להתקבל לפי תסקיר מעצר, שעתיד היה להתקבל רק ב-19 במרס, יותר מחודש אחרי מועד ההחלטה.

 

יום למחרת קיבל בית המשפט המחוזי בעיר ערר שהגישה המדינה, והורה להשאיר את הנאשם במעצר ולהגיש תסקיר מעצר בתוך כשבועיים. על החלטה זו הגיש הנאשם בקשת רשות ערר לעליון, שבה נטען בין היתר כי מדובר בהחלטה "השוללת מבית המשפט הנכבד את סמכותו הטבעית לבחון חלופת מעצר בעצמו וזאת אף מבלי להיזקק לשירות המבחן בשלב הראשוני".

 

לפני שהכריע לגופו של עניין הבהיר שופט העליון יוסף אלרון שהבקשה מצדיקה דיון בערכאה שלישית, שכן היא מעוררת שאלה חשובה בנוגע לחיוניות תסקיר המעצר ולסמכותו של בית המשפט לשחרר עצירים גם בהיעדרו של תסקיר.

 

הוא מתח ביקורת על בית המשפט המחוזי וציין כי החלטתו לא עולה בקנה אחד עם העקרונות שהותוו בעבר על ידי העליון: "בית משפט זה שב והבהיר כי אין בית המשפט מחויב להורות על הגשת תסקיר מעצר טרם קבלת החלטה בנוגע לשחרור לחלופת מעצר".

 

השופט הוסיף שהנכונות להורות על שחרור לחלופת מעצר תגבר במצב שבו חל עיכוב בהגשת התסקיר, באופן שגורר הימשכות של המעצר. זאת על ידי הסדר זמני עד לקבלת התסקיר, שתאפשר בחינה מחודשת בהתאם לממצאיו.

 

כמו כן התקבלה טענת הנאשם שלפיה בית משפט השלום בחן את חלופות המעצר לעומקן, ובסופו של דבר הגיע למסקנה כי "בנסיבות העניין יש לגלות רגישות למצבו... אשר נעדר עבר פלילי, וכן להתחשב בכך שהאישומים המיוחסים לו עוסקים בכמויות קטנות יחסית של סם מסוג קנאביס".

 

לסיכום קבע השופט אלרון שהנאשם ישוחרר ממעצר באופן מיידי, בכפוף לתנאים שנקבעו בבית משפט השלום. לאחר קבלת התסקיר, בית משפט השלום יבחן את החלטתו מחדש.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד ארז בר-צבי, עו"ד מיכאל זמיר
  • ב"כ המשיבה: עו"ד נגה בן-סידי
  • עו"ד נדב גרינולד עוסק בפלילים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עומר לוי
עו"ד נדב גרינולד
עומר לוי
מומלצים