שתף קטע נבחר

צוקרברג לוקח אחריות: "עשינו טעויות, אנחנו חייבים להשתפר"

מנכ"ל ומייסד פייסבוק שובר שתיקה לראשונה מאז התפוצצה פרשת הפרת הפרטיות של משתמשי הרשת החברתית: "אנחנו עובדים כדי להבין בדיוק מה קרה ואיך לוודא שזה לא יקרה שוב"

כמעט שבוע מאז התפוצצות השערוריה הגדולה בתולדות פייסבוק, מארק צוקרברג שובר שתיקה: בפוסט שהעלה הערב לרשת החברתית, גולל המנכ"ל והמייסד את האירועים בציר הזמן שוהבילו להפרת הפרטיות של למעלה מ-50 מיליון משתמשים, באמצעות חברת "קיימברידג' אנליטיקה" ותחת עינה הפקוחה של פייסבוק.

 

"יש לנו אחריות להגן על המידע שלכם", כתב צוקרברג, "ואם אנחנו לא מצליחים בכך אז לא מגיע לנו לשרת אתכם. אני עובד כדי להבין בדיוק מה קרה וכדי להבטיח שזה לא יקרה שוב. החדשות הטובות הן, שאת האמצעים למנוע ממקרה כזה לקרות נקטנו כבר לפני שנים, אבל גם עשינו טעויות. יש עוד עבודה לעשות, ואנחנו מוכרחים להשתפר".

 

מארק צוקרברג (צילום: EPA)
מארק צוקרברג. "מבטיח שזה לא יקרה שוב"(צילום: EPA)

 

בהמשך הפוסט, צוקרברג מסביר על התפתחותה של פייסבוק כפלטפורמה לפיתוח אפליקציות חיצוניות, ועל השימוש בפרטי משתמשים, שהתחיל על-ידי פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קיימברידג' בשם אלכסנדר קוגאן, שהעביר את הנתונים ל"קיימברידג' אנליטיקה" תוך הפרת תנאי השירות של פייסבוק.

 

"בשנת 2015 למדנו מעיתונאי של ה'גרדיאן' שהמידע שותף עם 'קיימברידג' אנליטיקה'. מיד חסמנו את קוגאן ודרשנו שהוא והחברה ימחקו את המידע מהשרתים שלהם. הם סיפקו לנו אישור לכך שעשו זאת. זו הייתה הפרת אמון בין קוגאן ו'קיימברידג'' לבין פייסבוק, אבל בעיקר הפרת אמון בין פייסבוק לבין האנשים שחולקים איתנו את המידע שלהם ומצפים שנגן עליו".

 

 

בהמשך הפוסט, מפרט צוקרברג את הצעדים המרכזיים שפייסבוק מתכוונת לנקוט: ראשית, חקירה מקיפה של כלל האפליקציות החיצוניות מבוססות הפלטפורמה של פייסבוק מאז שנת 2014. שנית, יצירת מגבלות מחמירות נוספות עבור אפליקציות שעושות שימוש במידע של המשתמשים, ולבסוף גם פיתוח כלי עבור המשתמשים עצמם, שבאמצעותו יוכלו לוודא איזה מידע הם משתפים עם אפליקציות חיצוניות.

 

את הפוסט הוא חותם בלקיחת אחריות: "אני הקמתי את פייסבוק, ובסופו של דבר האחריות בהגנה על המידע המצוי בפלטפורמה היא עלי. אני מתכוון ברצינות לעשות כל מה שדרוש כדי להגן על הקהילה שלנו".

 

גם סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, הגיבה הערב ואמרה: "בילינו את הימים האחרונים בחקר המקרה. אני מתחרטת עמוקות על כך שלא עשינו מספיק בנושא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
מארק צוקרברג. התייחסות ראשונה
צילום: Gettyimages
מומלצים