שתף קטע נבחר

צליאק זה לא רק בלחם: כך נראה בית ללא גלוטן

אחרי שמעין סבלה חודשים ארוכים מכאבי בטן בלתי פוסקים, גילו הוריה שהיא סובלת מצליאק. בדיקת דם שערכו גם לאחיה העלתה שגם הוא סובל מהרגישות. "הקנייה הראשונה בסופר הייתה קשה", אומרת האם, אפרת, "אבל עם הזמן גילינו שזה לא נורא, יש תחליפים". כך נראים חיי משפחה ללא גלוטן

 בשיתוף שטראוס

 

 

לאופיר ואפרת עמרם מפתח תקווה יש שלושה ילדים מתוקים: ליאור הבכור (9.5), מעין האמצעית (7.5) ותמר הקטנה (4.5). לפני כמה שנים מעין החלה להתלונן על כאבי בטן קשים ובלתי מוסברים. "היינו רצים לרופא כל שני וחמישי, עד שהגענו במקרה לרופא מחליף שהמליץ לבדוק צליאק", נזכר אופיר. "אז עשינו בדיקת דם, והבדיקה, שהייתה צריכה לצאת בטווח של בין 0 ל-40, יצאה עם ערכים של 800".

 

מאכלים שמכילים גלוטן (צילום: shutterstock)
לא רק בלחם. גלוטן(צילום: shutterstock)
 

אחרי שגילו כי מעיין סובלת מהתסמונת, כל המשפחה הקרובה הייתה צריכה להיבדק, וכך הבינו ההורים שגם לאחיה הגדול של מעיין, ליאור, יש צליאק. ההורים ההמומים נאלצו להתמודד עם מציאות חיים חדשה שבה שניים מילדיהם לא יכולים לאכול שום מאכל שיש בו גלוטן. "אנשים לא יודעים מה זה צליאק", אומרת אפרת, "הם חושבים שזה רק בלחם או בקמח. אבל זה בכל דבר". "כשרגישים לגלוטן", מוסיף אופיר, "גם אם נכנס פירור של גלוטן לגוף הוא גורם לדלקת במעי".

 

"היינו צריכים להיות חזקים, אבל יש רגעי שבירה"

"זה היה הלם, לא ידעתי איך להכיל את זה", מספרת אפרת על התקופה הראשונה לאחר גילוי המחלה, "אבל היינו צריכים להיות חזקים בשביל הילדה. כשאנחנו לבד, יש לנו רגעי שבירה", היא מודה.

 

גם שגרת החיים בבית, מההרגלים הקטנים ועד האירועים הגדולים - השנתה בעקבות האבחון. "הקנייה הראשונה בסופר אחרי האבחון הייתה קשה", אומרת אפרת. "אתה עומד מול המדף ואתה לא יודע מה לעשות. מה לשים בעגלה, מה כן, מה לא".

 

אבל עם הזמן, התרגלו בני המשפחה למצב החדש. לדברי אופיר, אחד הדברים שעזרו להם לסתגל היה ההתחברות לקבוצות מקוונות של אנשים שנמצאים באותה סירה. "זה לקח זמן, אבל פתאום התחברנו בפייסבוק לקבוצה של צליאק. פתאום גילינו את עמותת הצליאק וארגון זכויות הצליאק. גילינו שהחיים הם לא כל כך קשים ויש הרבה מוצרים על המדף, הרבה תחליפים".

 

"בהתחלה כשסיפרו לי, לא ממש הבנתי, וחשבתי שזה מפחיד ושכולם הולכים לצחוק עלי", מספרת מעין. "אבל אז התרגלתי, ודווקא הם דואגים לי לאוכל". "חשבתי שזה יהיה לי קשה נורא", מוסיף ליאור. "אבל התרגלתי ואלה החיים שלי היום".

 

בשיתוף שטראוס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליאור ומעין עמרם. התרגלו למצב החדש
ללא גלוטן
ד"ר רק שאלה
מומלצים