שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המבקר: "האיחור בגילוי הכור - ליקוי מודיעיני חמור"
  מחלקת הביטחון במשרד מבקר המדינה עקבה ב-2007 אחרי תהליך קבלת ההחלטות במודיעין עד להשמדת הכור בסוריה. הבוקר נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי בדו"ח סודי ביותר שהוגש לראש הממשלה דאז אולמרט, קבע המבקר: נמצאו ליקויים חמורים בעבודת גופי המודיעין

   

  האם האיחור בגילוי הכור הגרעיני הסורי היה "מחדל מודיעיני מהדהד" של אמ"ן, כפי שהגדיר זאת ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, או שהמודיעין פעל כשורה כשהצליח להביא את קצה החוט שחשף את תוכנית הגרעין הסורית?

   

  "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר כי מתברר שכבר ב-2007 הגיש מבקר המדינה דו"ח שכלל בין היתר בדיקה של הסוגיה המודיעינית שסביב חשיפת הכור הסורי. המסקנה בדו"ח הייתה ברורה: המבקר מצא ליקויים חמורים בעבודת גופי המודיעין שהיו, מופקדים על מתן התרעה על קיומו של הכור בסוריה וקבע שמדובר ב"הפתעה אסטרטגית".

  עמוס ידלין, תמיר פרדו והכור בסוריה (צילום: מארק ניימן/לע
  פרדו טען לכישלון, ידלין טען שאמ"ן ידע(צילום: מארק ניימן/לע"מ, יאיר שגיא)

  הדו"ח חובר לאחר שבחודש מרץ 2007, זמן קצר אחרי גילוי הכור, מחלקת הביטחון במשרד מבקר המדינה נכנסה לתמונה ועקבה אחר תהליך קבלת ההחלטות בגופי המודיעין ואחרי הפעילות שנעשתה בהמשך עד להשמדת הכור. הדו"ח, שהוגדר סודי ביותר, הוצג בפני ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ועוד מספר מצומצם של אישים בכירים שהיו מעורבים בתחום המודיעין.

   

  היתרון בדו"ח המבקר היה שהוא חובר ממש בזמן אמיתי, כך שהנתונים שעל בסיסם פעלו אנשי קהילת המודיעין היו מונחים גם בפני אנשי מבקר המדינה.

   

  הדו"ח החמור של המבקר נראה כעומד בסתירה לדברים שהשמיע בימים האחרונים מי שעמד ב-2007 בראש אגף המודיעין, אלוף (מיל') עמוס ידלין. לטענת ידלין, אמ"ן היה מודע לקיומה של פעילות גרעינית בסוריה זמן רב לפני חשיפת הכור, ומי שהכשיל את אמ"ן היה המוסד.

   

  לעומת ידלין, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו טוען היום בדברים שאמר למוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" כי האיחור בגילוי הכור היה "מחדל מודיעיני בסדר גודל של מלחמת יום כיפור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים