שתף קטע נבחר

האו"ם אישר חמש החלטות נגד ישראל: "ההטיה חייבת להיפסק"

אישור ההחלטות במועצת זכויות האדם גררה ביקורת נוקשה מצד ארה"ב. השגרירה באו"ם ניקי היילי כתבה: "המועצה מראה שהיא מטופשת ולא ראויה לשמה". במקביל, אישרה המועצה רק שתי החלטות נגד סוריה, ואחת נגד איראן וצפון קוריאה

ממשיכה להיות קול נוקשה נגד מועצת זכויות האדם. ניקי היילי (צילום: AP) (צילום: AP)
ממשיכה להיות קול נוקשה נגד מועצת זכויות האדם. ניקי היילי(צילום: AP)

מועצת זכויות האדם של האו"ם אישרה הלילה (שבת) חמש החלטות נגד מדיניותה של ישראל בנוגע לפלסטינים. מנגד העבירה המועצה שתי החלטות נגד סוריה והחלטה אחת בלבד נגד כמה מדינות, בהן איראן וצפון קוריאה. המהלך גרר ביקורת חריפה מצד ארצות הברית.

 

לפני תשעה חודשים דרשה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי מהמועצה להפסיק את ההטיה בהחלטותיה נגד ישראל. במקביל העלתה היילי את האפשרות שארה"ב תמשוך את חברותה במועצה אם מצב זה לא ישתנה.

 

עם זאת, סיים הלילה הארגון, שמכיל 47 מדינות חברות, את הדיון הארוך ביותר בשנה ואימץ את ההחלטות נגד ישראל, עם דגש על פעולותיה מול הפלסטינים. במקביל אישרה המועצה החלטה שתומכת ברצונם של הפלסטינים להקים מדינה.

 

 

חשבון הטוויטר של המשלחת האמריקנית לאו"ם פרסם תגובה קשה מצד היילי ותגובתה של דוברת מחלקת המדינה הת'ר נוארט לאישור ההחלטות. נוארט כתבה: "שוב, מועצת זכויות האדם נכשלה במחויבותה להגן על זכויות האדם ברחבי העולם. ההטיה נגד ישראל חייבת להיפסק. מדינות נוספות חייבות להתערב".

 

בין ההחלטות שאושרו נגד ישראל היו הצעות שדנו ב"זכויות האדם בגולן הסורי הכבוש", ב"זכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית", ב"מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים, בהם מזרח ירושלים", ב"ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים, בהם מזרח ירושלים ובגולן הסורי הכבוש" וב-"וידוא האחריות הישראלית והשגת הצדק לכל הפרות החוק הבינלאומי בשטחים הפלסטינים הכבושים".

 

ההחלטות שהתקבלו בז'נבה כוללות קריאה לעמידה מאחורי החלטה 2334, שאושרה בסוף 2016 ולפיה ההתנחלויות אינן חוקיות. ההחלטה קוראת למדינות "לגנות את הרחבת ההתנחלויות ולהבחין בין ישראל לבין השטחים שכבשה". החלטה נוספת שאושרה מבקשת לקרוא לישראל להימנע מהרחבת הבנייה והאכלוס ברמת הגולן, מתוקף היות שטח כבוש.

 

 תגובת שגרירת ארה"ב באו"ם להחלטות:

 

 

השגרירה היילי תקפה אתמול את המועצה שיושבת בז'נבה שבשוויץ ואמרה כי היא מקיימת בכל שנה בחודש מרץ שני דיונים על הפרות זכויות אדם – האחד על ישראל והשני על כל השאר. "כשמועצת זכויות האדם של האו"ם מתייחסת לישראל בצורה גרועה יותר מאשר לצפון קוריאה, איראן וסוריה – היא מראה כי היא מטופשת ולא ראויה לשמה", אמרה היילי.

 

היא הוסיפה: "הגיע הזמן שהמדינות שיודעת שהמצב יכול להיות יותר טוב ידרשו שינוי. רבים מאמינים כי האג'נדה של המועצה מוטה באופן מוגזם נגד ישראל, אך מעט מדי מוכנים לפעול". היא אמרה כי ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ ממשיך לשקול את המשך החברות של המדינה במועצה.

 

"המועצה נכשלה בתפקידה, שמירה על זכויות האדם ברחבי העולם, כשהאג'נדה שלה נגד ישראל מובילה אותה – כמו היום", אמרה השגרירה האמריקנית, "לסבלנות שלנו כלפי המועצה יש גבול. פעולותיה היום מוכיחות בצורה ברורה כי הארגון איבד מאמינותו כתומך בזכויות אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שגרירת ארה"ב באו"ם היילי
צילום: EPA
מומלצים