שתף קטע נבחר

פלסטינית נורתה למוות – המדינה תשלם מיליון שקל

במהלך האינתיפאדה השנייה פתחו חיילים בירי על רכב הסעות שהוביל פועלות לעבודה בקריית מלאכי. בית המשפט קבע: החיילים במחסום התרשלו

בית משפט השלום בירושלים קבע לאחרונה שהמדינה תפצה בכמיליון שקל את ילדיה של פלסטינית חד-הורית מאזור חברון, שנהרגה מירי חיילי צה"ל בעת שהייתה בדרכה לעבודה בישראל במהלך האינתיפאדה השנייה. השופט מרדכי בורשטין קיבל את התביעה של היורשים שטענו שהחיילים התרשלו, ודחה את טענת המדינה שמדובר היה ב"פעולה מלחמתית".

 

ביום האירוע ב-2001 יצאה האישה בת ה-39 עם נשים נוספות למפעל עופות בקרית מלאכי. כשרכב ההסעות נכנס לשטח ישראל פתחו לעברו חיילים בירי והיא הגיעה לבית החולים ללא רוח חיים. לטענת היורשים הירי בוצע ללא הצדקה ועל המדינה לפצות אותם. המדינה טענה מנגד שהרכב נסע בדרך אסורה לתנועה והדבר עורר את חשדם של חיילי הסיור. הם ביקשו לעצור את הרכב לבדיקה אך הנהג לא שעה לסימונים והם פתחו במרדף.

 

במהלך המרדף ניסו החיילים לחסום את נתיב הנסיעה שלו, אך הוא נמלט מהמקום. בשלב זה הם פתחו בנוהל מעצר חשוד שבמסגרתו קראו לנהג לעצור, ביצעו ירי אזהרה ולאחר מכן ירו לגלגלים. הם חדלו כשאבד קשר העין עם הרכב.

 

המדינה הוסיפה כי מדובר היה בתקופה שבה התרחשו אירועי טרור רבים והתקבלו התרעות על חדירת מחבלים. טענתה המרכזית הייתה שהירי בוצע במסגרת "פעולה מלחמתית" המוגנת מפני תביעות נזיקין.

 

השופט מרדכי בורשטין שככלל, המדינה אינה אחראית בנזיקין כשמדובר בפעולה מלחמתית של צה"ל, פעולה "שנוהגים או רגילים לבצעה תוך כדי מלחמה". הוא הוסיף כי בתקופה הרלבנטית התנהלה באזור יהודה ושומרון ועזה לחימה קשה ובוצעו אלפי פיגועים נגד ישראלים.

 

עם זאת הוא ציין שהמחסום שבו בוצע הירי אינו בגדר פעולה צבאית שמתבצעת רק בשעת לחימה, אלא במסגרת התנהלות שגרתית. כמו כן, ניכר מהעדויות שהסכנה שנשקפה לכוח הצבאי לא הייתה ממשית בנסיבות אלה נקבע שלא מדובר ב"פעולה מלחמתית" וההגנה אינה עומדת למדינה.

 

השופט בורשטין פסק שאכן החיילים התרשלו במהלך באירוע. לדבריו, אמנם הרכב שבו נסעה המנוחה נכנס לשטחי ישראל שלא כדין, אך לצד חובתם של כוחות צה"ל להגן על ביטחון הציבור, מוטלת עליהם החובה להגן על שלום הפרט. בפסק הדין הוא כתב שבמהלך האירוע נורו כדורים רבים לעבר כלי הרכב אף שלא הייתה סכנה מוחשית ומידית לחיי החיילים.

 

כמו כן, סימני הירי בחלון הרכב והעובדה הקליע חדר לצווארה של המנוחה מעידים שהחיילים חרגו באופן ניכר מהוראות הפתיחה באש. אמנם לא ניתן להתעלם מהתקופה שבה התרחש האירוע, נקבע, אך אין במתיחות כשלעצמה כדי להצדיק את הכוח הבלתי סביר שהפעילו החיילים כלפי נוסעי הרכב.

 

בנסיבות אלה קיבל השופט בורשטין את התביעה ופסק לטובת יורשי ההרוגה 910 אלף שקל על הכאב והסבל שחוותה טרם מותה, הפסדי השתכרות, אובדן שירותי אם והוצאות קבורה. עוד חויבה המדינה בהוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 180 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד גאדה חליל-יאסין ועו"ד עאמר יאסין
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד אלון לוי ליטן (פרקליטות מחוז מרכז –אזרחי)
  • עו"ד דוד מנע עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אילוסטרציה
צילום: EPA
עו"ד דוד מנע
מומלצים