שתף קטע נבחר

תיעוד: כך הסתננו פלסטינים מעזה והציתו כלי הנדסי של צה"ל

ארבעה פלסטינים חמקו מכוח צה"ל ליד הגדר באזור כיסופים והציתו כלי הנדסי במסגרת הקמת המכשול התת-קרקעי. בתיעוד נראה כיצד נכנסו לשטח ישראל לאחר שטנק עבר בסביבה. צה"ל תקף בתגובה מחנה אימונים של חמאס ברפיח

 

 

 

ארבעה פלסטינים תועדו בעת שהסתננו אתמול (שבת) מרצועת עזה לאזור כיסופים והציתו כלי הנדסי של צה"ל העוסק בהקמת המכשול התת-קרקעי. הם צולמו מכיוון הרצועה לאחר שטנק חלף במקום וחצו את הגדר. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הלילה בתגובה מטרה במחנה אימונים של חמאס ברפיח שבדרום הרצועה.

 

הארבעה הגיעו עד לכלים ההנדסיים של צה"ל כשהם מצוידים במכלי דלק שנועדו להצית את הכלי ההנדסי של סולל בונה שנמצא בשימוש צה"ל. הם נמלטו חזרה לאחר שהבחינו בכוח צה"ל. לא היו נפגעים באירוע, אך נזק קל נגרם לכלים ההנדסיים. בפתח הכתבה: הסרטון המתעד את ארבעת המסתננים מעזה.  

כניסת נערים מעזה לגבולות ישראל ושריפת מחפר ()
חצו את הגדר

כניסת נערים מעזה לגבולות ישראל ושריפת מחפר ()
רצו לעבר הכלים ההנדסיים

כניסת נערים מעזה לגבולות ישראל ושריפת מחפר ()
נכנסו עם דלק וניסו להצית כלים הנדסיים

כניסת נערים מעזה לגבולות ישראל ושריפת מחפר ()
ברחו חזרה לרצועת עזה
 

מתחקיר ראשוני עולה כי ארבעת הפלסטינים שחצו את הגדר שבאזור כיסופים, הגיעו למתחם הנדסי שמכיל תלוליות אדמה, סמוך לגבול. במתחם חנו כלים גדולים של צה"ל להקמת המכשול החדש נגד מנהרות. הם ניסו להעלות באש את הכלים עם מכלי בנזין שהביאו עמם. נזק קל נגרם לאחד הכלים. הארבעה נמלטו חזרה לשטח הרצועה אחרי שזיהו את כוח צה"ל מתקרב לנקודה זמן קצר לאחר מכן. ככל הנראה, מדובר בניסיון סמלי וחובבני של ארבעת הפלסטינים אך יוצא דופן בתעוזתו ובאופיו ביחס לחציות אחרות של פלסטינים את גדר הגבול. פעולה זו וקבלת משמעות לנוכח העיתויו שלה ימים ספורים לפני מצעד המחאה הגדול לעבר הגבול שיוזם חמאס.

 

לפי הסרטון, הפלסטינים חצו לעומק של עשרות מטרים מגדר הגבול ונכנסו למתחם כלי ההנדסה שהיה ללא שמירה בשבת מאחר ואין עבודות. ייתכן והפלסטינים נטלו את הסיכון ולא ידעו בוודאות שהמתחם אינו מאוייש.

 

כך או כך נראה שמטרת האירוע, שתועד היטב ומראש בצד הפלסטיני, היא להבעיר את השטח תחת המסר הבא: חציית הגדר לישראל באור יום ועם תיקים מלאים באמל"ח היא אפשרית וקלה, ואף ללא פגע ובאין מפריע.

הנזק שנגרם לכלי ההנדסה שהוצת על ידי הפלסטינים ()
הנזק שנגרם לכלי ההנדסי בעקבות ההצתה

הנזק שנגרם לכלי ההנדסה שהוצת על ידי הפלסטינים ()
 

בצה"ל ציינו כי הקבוצה שהתה זמן קצר בצד הישראלי עד שנסה חזרה לעזה והוסיפו כי בכל מקרה לא פגעה בתשתיות או ברכבים הצבאיים. עם זאת, בצילומים שהופצו בשעות הלילה על ידי הפלסטינים, נראה בבירור עשן הבעירה מיתמר מהמתחם מוקף סוללות האדמה, וכן התוצאה בדמות מנועים ומצברים של הכלים כשהם חרוכים ומפוייחים. כוח הנדסי מיוחד שהגיע למקום שלל אפשרות להנחת מטען חבלה במקום.

 

בתגובה לחדירה ולניסיון ההצתה תקפו הלילה מטוסי קרב של חיל האוויר מטרה במחנה אימונים של חמאס ברפיח שבדרום הרצועה. בהודעת הצבא נכתב: "צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון לפגוע בתשתיות ביטחוניות ובגדר הביטחון וכן כל הפרה של הריבונות הישראלית מעל ומתחת לקרקע. האירוע שהתרחש אמש, שבו זוהתה פגיעה בגדר הביטחון וניסיון להצתת כלי רכב הנדסי, הינו אירוע חמור נוסף ברצף אירועים במרחב הגדר.

 

"ארגון הטרור חמאס הוא האחראי הבלעדי לנעשה ברצועה וממנה. צה"ל מזהיר מפני אירועים שבהם אזרחים נקראים ל'הפגנות' שמשמשות כיסוי לפגיעה בתשתיות ביטחוניות ולניסיון פגיעה באזרחי ישראל או בחיילי צה"ל. נמשיך להגיב ביד קשה לכל ניסיון מסוג זה", נמסר מדובר צה"ל.

 

באוגדת עזה נערכים לצעדות המוניות לעבר הגבול שחמאס יוזם. הצעדות אמורות להתקיים בחודש הקרוב. ההיערכות תכלול גם עיבוי המכשול ההנדסי בפירמידות של תלתליות ושימוש באמצעים מתקדמים נגד מפרי סדר.

  

מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הזהיר כי "חמאס מנצל וינצל את ההפגנות מול הגדר כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, שייטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור".

 

בפוסט שפורסם באלמונסק, עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, נכתב: "ברור שחמאס נכשל בניהול הרצועה. ידוע שחמאס מתעדף את צרכיו על פני האוכלוסייה. חמאס מעודד את יציאת האוכלוסיה להפגנות ולהפרות סדר על הגדר לעבר הצד הישראלי. חמאס מנצל וינצל את ההפגנות כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, גם אם הם ייטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור. חמאס משקיע כסף בהפגנות במקום שישקיע זאת בבריאות ותשתיות מים ואיכות הסביבה. לכן, אל תאפשרו לחמאס להשתמש בנשים, ילדים ואוכלוסיה תמימה. נפעל בנחישות וביד קשה נגד כל פגיעה בתשתיות בטחוניות ישראליות ובניסיון כניסה לעבר ישראל".


פורסם לראשונה 24/03/2018 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים