שתף קטע נבחר

בג"ץ, תן להכניס חמץ לבתי החולים

אי אפשר שלא להזדעזע כשמאבטחים מחטטים בתיקי חולים ובני משפחותיהם כדי לוודא שחלילה לא תהיה שם איזו לחמנייה. זאת אחת הסיבות לבג"ץ שהגשתי נגד הנוהל הפוגעני כלפי חילונים. הגיע הזמן להגיד - עד כאן

 

ארכיון (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ארכיון(צילום: אלעד גרשגורן)

תארו לעצמכם קרוב משפחה שנאלץ להתאשפז בבית חולים דווקא בתקופת פסח. תארו לכם שאותו חולה הוא חילוני שאינו שומר כשרות, או לא יהודי, או אפילו לא אוכל לחם אבל לא אוהב אוכל של בתי חולים. מתברר שהחולה המסכן הזה הוא לא רק קורבן של מצבו הבריאותי אלא גם להלכות כשרות מחמירות שימנעו ממנו לאכול את מה שהוא רוצה ובוחר. למה? כי איפשהו הוחלט שבתי חולים מוגדרים בכללותם כמתחם כשר לפסח, ומחשש חמץ אסור להכניס אליהם בשבוע הזה אוכל מבחוץ.

 

 

לא שיש חוק בנושא, אבל זה לא מפריע לרבנות הראשית להוציא הוראה כזו ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן לדרוש את אכיפתה. מה התוצאה? שאותו חולה אומלל חייב לאכול בפסח רק את מה שבית החולים נותן לו. במילים אחרות: מדינת ישראל נכנסת לו לפה גם כשהוא שרוי על מיטת חוליו.

 

חמור יותר: בשנים האחרונות מקבלים יותר ויותר מאבטחים הנחיה לחטט בתיקי המבקרים בכניסה לבתי חולים כדי לוודא שהם לא מסתירים בהם, חס וחלילה, חמץ. כלומר, הם מנצלים את העובדה שהסכמנו לוותר על זכותנו לפרטיות לטובת שיקולי ביטחון, וחודרים לנו למרחב הכי אישי ואינטימי לצורך ביקורת דתית. אבל למשטרת דת כזו אף אחד מאיתנו לא הסכים, וודאי שאין חוק שמאפשר הפרה כל כך בוטה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

 

למה זה קורה? כי אנחנו, החילוניים, הורגלנו במשך שנים לכבד את הצרכים של הדתיים בלי שיכבדו גם אותנו ואת הצרכים האנושיים שלנו. לאף אחד מאיתנו אין בעיה עם זה שאדם דתי יקפיד לאכול בפסח רק מה שהוא בוחר לאכול, וכולנו נזדעזע אם היינו מגלים שבמדינה אחרת בודקים ליהודים בתיקים כדי לוודא שהם לא מסתירים מצות. זה נשמע משהו שלקוח מעידן אחר, אולי מתקופת אנוסי ספרד. אבל כשזה קורה לנו, והכפייה הדתית נכנסת לפינו, החיישנים שלנו לא קופצים מספיק חזק.

 

הרי היה ניתן לפתור את הבעיה הזו בקלות. ממילא המטבח, חדרי האוכל וכלי האוכל של בית החולים כשרים. כל שנדרש זה להגדיר מתחמים כשרים וכאלו שאינם כשרים בתוך בית החולים, באופן מספיק הגון ונדיב שיאפשר לכל אחד מהצדדים לבוא על סיפוקו. זה עדיין יאפשר ליהודים דתיים תנאי כשרות נוחים יותר מאלו הנהוגים בכל רחבי העולם שבו יהודים דתיים מוקפים בחמץ של הגויים ובכל זאת מסתדרים.

 

אבל במדינת ישראל אף פעם לא חושבים לאזן את האינטרסים בין הדתיים לחילוניים. לכן, כשמשתלטת טרפת פסח על המדינה, סובלים מזה חיילים חילוניים ולא יהודיים שנאלצים לעבור מסדרי חמץ קפדניים, לעיתים גם ימים אחדים לפני החג, וסובלים מזה טיילים חילונים ולא יהודים שלא מורשים להכניס אוכל לבחירתם לפארקים הלאומיים דה-פקטו נמנעת מהם היכולת לנפוש באתרים הללו.

 

אפשר להמשיך ולהזכיר כל מיני מכשירים בסיסיים כמו מיקרוגל, טוסטר או מתקני שתייה שאסור להשתמש בהם לאורך כל הפסח במקומות סגורים כמו בסיסי הצבא או בתי חולים, ויש דוגמאות רבות אחרות. הגיע הזמן שאנחנו נאמר - עד כאן, הפגיעה בנו הפכה לבלתי סבירה. צריך למצוא הסדרים אחרים שיאפשרו לדתיים לשמור על דתם אבל בלי לפגוע בנו לשווא, ואם לפגוע – אז באופן מינימלי ומידתי.

 

הפורום החילוני, יחד עם ישראל חופשית והרבה עותרים אחרים, הגיש בג"ץ נגד הנוהג לאסור על הכנסת מזון חיצוני לבתי החולים ונגד החיטוט בתיקים לאיתור חמץ. בעינינו, זו ירייה ראשונה במאבק להשיב לחילונים את זכויותיהם הבסיסיות ביותר נגד גזרות הדת המתרבות.

 

אנחנו מקווים שבית המשפט יאמר את דברו בעניין עוד השבוע וישחרר את החולים ומקורביהם מעוד שבוע מסויט. במקביל אנחנו נערכים לדרך ארוכה ומגייסים תרומות למימון הבג"ץ באמצעות give-back, פלטפורמת התרומות של הדסטארט.

 

ד"ר רם פרומן הוא יו"ר הפורום החילוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים