שתף קטע נבחר

שוויון במספר היהודים והמוסלמים בין הירדן לים

סגן ראש המינהל האזרחי מסר בדיון ועדת חוץ וביטחון כי בשטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה רשומים כחמישה מיליון פלסטינים. נתוני הלמ"ס: בישראל חיים 6.4 מיליון יהודים ו-1.5 מיליון מוסלמים. לבני תקפה את רעיון הסיפוח, ח"כ גליק השיב: להאמין לנתונים - כמו להאמין ששמעון פרס עדיין מוביל בסקרים

שוויון דמוגרפי במספר היהודים והמוסלמים בין הים לירדן. כך עולה מנתונים שמסר הבוקר (יום ב') סגן ראש המינהל האזרחי, אלוף-משנה אורי מנדס, בדיון של ועדת החוץ והביטחון בנושא העיצומים של עובדי המינהל האזרחי.

 

ביהודה ושומרון ורצועת עזה רשומים כחמישה מיליון פלסטינים (לא כולל פלסטינים במזרח ירושלים). מנתוני הלמ"ס לשנת 2016, בישראל חיים 6.44 מיליון יהודים ו-1.52 מיליון מוסלמים.

 

בסך הכול חיים בין הים לירדן 6.5 מיליון מוסלמים. המינהל האזרחי נשען בנתוניו הסטטיסטיים על הלמ"ס הפלסטיני, שנחשב גוף אמין למדי.

פלסטינים ביהודה ושומרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פלסטינים ביהודה ושומרון(צילום: AFP)

יו''ר ועדת החוץ והביטחון, ח''כ אבי דיכטר (הליכוד), דרש ממשרד הביטחון לקבל את הנתונים במסמך רשמי. בסיכומו של הדיון אמר דיכטר: ''אני לא זוכר שהפלסטינים הציגו מספר כזה. מדובר בנתון חדש לגמרי, משמעותי ומפתיע מאוד. אם הוא מדויק, הוא מפתיע ומדאיג. אם הוא לא מדויק אנחנו כמובן רוצים לדעת מה הנתון המדויק''.

 

במסגרת הדיון, הציג גיא גולדשטיין סגן מתאם הפעולות בשטחים, נתונים לגבי המנהל האזרחי. לדבריו: ''המינהל האזרחי לאורך השנים במגמת צמצום מתמשכת מבחינת המשאבים לצורך ביצוע משימותיו. אחרי הסכם אוסלו היה צמצום הן בתקציב והן בכוח האדם. יש פיחות זוחל בכוח האדם. התקציב עבר פיחות של עשרים מיליונים''.

 

לדבריו, לאחר הסכמי אוסלו תקציב המנהל האזרחי עמד על 286 מיליון ש''ח. לעומת זאת היום התקציב עומד על 170 מיליון ש''ח. בנוגע לאוכלוסיה הפלסטינית ביהודה ושומרון, לדבריו, האוכלוסיה הפלסטינית באזור צמחה ממיליון ל-3 מיליון, ואילו האוכלוסיה היהודית צמחה ממאה אלף ל-400 אלף.

 

לשאלת הוועדה מהו היקף האוכלוסייה הפלסטינית המקבלת שירותים מהמנהל האזרחי ביו"ש, השיב אל"מ מנדס: "במרשם האוכלוסין הפלסטיני רשומים כיום כשלושה מיליון פלסטינים כתושבי יו"ש. אנו מעריכים שבפועל שוהה בשטח אוכלוסייה של 2.7-2.5 מיליון פלסטינים, גם בשל רישום נפטרים וגם בשל הגירה שמתקיימת לארצות העולם. כך למשל, פלסטיני שנולד בברזיל וחי שם כל חייו, עדיין רשאי להירשם במרשם האוכלוסין והפלסטינים מנפיקים לו דרכון".

 

על כך אמר ח''כ דיכטר: ''כל סקר דמוגרפי לא מסוגל להציג בתוך 25 שנה גידול של פי 3 באוכלוסיה. ממיליון ל-3 מיליון אין דרך לעשות את זה אלא בעלייה. צמיחה כזו יכולה לעניין את שיאי גינס''.

רחבת הכותל (צילום: AP)
ילדים ברחבת הכותל. ארכיון(צילום: AP)
 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר: "מדובר בחמישה מיליון פלסטינים שלא הולכים לשום מקום, למרות התמיכה הנהדרת של טראמפ, פנס ועכשיו גם בולטון. האחריות להיפרד מהם היא שלנו בלבד".

 

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגיבה בציוץ בחשבון הטוויטר שלה לנתונים ותקפה את רעיון הסיפוח: "אם לא נתעורר מהזיות הסיפוח, נאבד את הרוב היהודי. ככה פשוט".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הוסיף: "אלה נתונים שמהווים תמרור אזהרה להנהגה ישראלית שלא מבינה את עצמת הסכנה הדו-לאומית וממשיכה לייצר מציאות בלתי הפיכה של מדינה אחת. כל מי שחרד למדינת הלאום היחידה של העם היהודי חייב להתייצב לצד המטרה של היפרדות מהפלסטינים ומימוש חזון שתי המדינות".

 

ח"כ עמיר פרץ: "הנתונים שהוצגו על ידי המינהל האזרחי צריכים להדליק נורה אדומה. בין אם חיים 2 או 3 מיליון פלסטינים ביו"ש: ברור שבקצב הזה ישראל לא תישאר מדינה יהודית ואנו צועדים לפתרון המדינה האחת לפי חזונו של עזמי בשארה. רק היפרדות לשתי מדינות להבטיח ביטחון ושגשוג כלכלי במדינה דמוקרטית עם רוב יהודי".

 

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "הוויכוח מופרך. תקראו כל מומחה ישראלי. כולם אומרים שבין הים לירדן מתקיים היום בקושי רוב יהודי. המשמעות היא אחת: אם לא נפרד מהפלסטינים, ישראל לא תוכל להיות יהודית (אם נספח את איו"ש) או דמוקרטית (אם נמשיך לשלוט בהם ללא זכויות)".

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "לא מדובר במידע חדש. לכן הצומת שאנחנו נמצאים בו עכשיו היא ברורה: או שתי מדינות על בסיס 67' או מדינה אחת שהיא מדינת אפרטהייד או מדינה אחת דמוקרטית בה לכולם יש זכות הצבעה. אין שום אופציה אחרת, ולפחות את האמת הפשוטה הזאת צריך לומר בבירור".

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) הגיב ללבני: "לבנות תיאוריות על בסיס הנתונים הללו זה בערך כמו להאמין שתהליך אוסלו יביא שלום או שפרס עדיין מוביל בסקרים או שהמחנצ בראשות בוז'י הולך להקים ממשלה. אלו אמונות שלצערכם פעם אחר פעם המציאות והעובדות טופחות על פניהן".

 

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), טען כי הנתונים לא מדויקים. "מתאם פעולות הממשלה בשטחים לא מילא את אחריותו לספור ולדעת כמה פלסטינים יש ביהודה ושומרון או לפחות בשטחי C והוא מסתמך על דיווחי הרשות הפלסטינית בלבד. הרשות משקרת וסופרת גם 317 אלף תושבי מזרח ירושלים. הרש"פ גם אינה מדווחת על נפטרים וכך הוגש לוועדה מסמך, שלפיו בעשור האחרון נולדו ביהודה ושומרון פי 10 ערבים ממה שנפטרו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, AFP
דגלי ישראל ודגלים פלסטיניים
צילום: AP, AFP
מומלצים