שתף קטע נבחר

ההסבר להפעלת כיפת ברזל: "רגישות יתר של המערכת, היו חמש שניות להחליט"

מטח מיירטי מערכת כיפת ברזל בעקבות ירי מקלעים מעזה הוביל את חיל האוויר לתחקר את האירוע. מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', אומר כי לא היה מדובר בטעות אנוש וגם לא בתקלה טכנית: "לא לוקחים סיכונים במצב שבו יש סיכוי לפגיעה בתושבים או בנכסים"

 

לא היו טעויות ולא לוקחים סיכונים: אלו המסקנות שעולות מתחקירים שנערכו בחיל האוויר בעקבות הפעלת מערכת כיפת ברזל אמש לאחר שירי מקלעים חריג נורה מעזה במסגרת התמרון הצבאי של הזרוע הצבאית של חמאס.

 

"לא הייתה טעות אנוש ולא הייתה תקלה טכנית", אמר היום (ב') מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ'. "הייתה ויש רגישות יתר של המערכות בהתאם להערכות מצב שאנו עושים מעת לעת אל מול זירה ותרחיש מסוים. לא דין זירת עזה כמו דין זירת הצפון. ההגנה על תושבי ישראל גוברת בכל מקום שיש לנו דילמה: בשגרה אנו לא נוטלים סיכונים ולו במצבים שיש בהם פוטנציאל לפגיעה הכי קטנה בתושבים או בנכסים".

 

לדברי תא"ל חיימוביץ', "המערכת אתמול זיהתה ירי תלול מסלול שאיים לפגוע במרחב זיקים. בשגרה אנו משתדלים לא ליטול סיכונים ולכן גם מספר הטילים לא מבטא את מספר האיומים ולא את מספר הסיכונים. אנו רוצים למקסם את ההגנה ויש לזה מחירים. עלות המחיר נמצאת מחוץ לשיקול הצבאי והמבצעי בעת קבלת ההחלטות. לא רק שלא הייתה תקלה טכנית ולא טעות אנוש אלא הכוחות פעלו במקצועיות וגם ילמדו מהאירוע הזה".

 

חמאס ניצל רגישות בהפעלה של מערכת כיפת ברזל והיא גרמה למכ"ם המערכת לזהות ריבוי את הקליעים כחימוש ממשי ומאיים על שטח ישראל. כך או כך, התמונה שהציג היום חיל האוויר היא חלקית משיקולים של ביטחון מידע, גם אם הכוח פעל במקצועיות ולא היה מדובר בתקלה טכנית או טעות אנוש.

יירוט כיפת ברזל עוטף עזה ()
בזה אחר זה שוגרו מיירטי כיפת ברזל

הקצין הזים טענות פלסטיניות על נפילת טילים מיירטים בשטח רצועת עזה. "היה גילוי של שיגור במסלול מרצועת עזה לשטח ישראל. הוא התנהג בצורה בליסטית לכל דבר ועניין. לא עניין אותי באותו רגע אם זה פצמ"ר, רקטה או מקלע כבד".

 

הקצין הסביר גם כי "אנו פועלים בסביבה מאוד מורכבת בה יש מרגמות, טילים, רקטות, מקלעים ומקלעים כבדים. חלקם תקניים וחלק לא. האירוע של אמש היה עם זמן תגובה של 5 שניות שבו היה צריך להחליט ולזה צריך אומץ, חדות ומקצוענות כי הטווח היה אמש של 5 ק"מ. היה פוטנציאל אמש שאזרחים ייפגעו ואף אזרח לא נפגע. בשגרה נמשיך להקטין את הסיכונים גם במחירים של עלויות גבוהות".

 

הקצין ציין כי ירי המקלעים זוהה על-ידי המערכת כירי תלול מסלול שהתנהג באופן בליסטי. "בשגרה איירט איומים שבחירום לא איירט ואם צריך גם בשגרה אשלח מיירטים כפולים לעבר איומים", הבהיר הקצין. "יש רקטות כיום שנורים כמו פגזים ארטילרים ויש פצמ"רים שמתנהגים כמו טילים. יש מירוץ למידה ופיתוחים חדשים אצל אויבנו. אמש בוודאות היה זיהוי של מסלול בליסטי".

 

הבכיר הוסיף גם: "אני לא חושש ממצב שבו אשאר בלי טילים מיירטים. אין מערכת ללא מגבלות וללא תורפות. אין הרבה זמן להתלבטויות במצבים כאלה. בין סיכון לסיכוי אני מעדיף לקחת סיכוי. אמש כן חצה חימוש לעבר ישראל ולא היווה איום על תושבי ישראל".

 

מפקד מערך ההגנה האווירית סירב לומר כמה טילים מיירטים נורו אמר, אך לפי ההערכות מדובר בעשרות טילים בעלות של כמאות-אלפי שקלים. תא"ל חיימוביץ' סירב להגיד אם אמש נחשפה נקודת תורפה של המערכת. בפועל, ה"חימוש" שתיאר הקצין הביר ככזה שחצה לשטח ישראל התגלה בסופו של דבר כקליעי מקלע כבד שהסיכוי שיאיימו על תושבים הוא נמוך עד אפסי.

יירוט כיפת ברזל עוטף עזה ()

מפקד מערך ההגנה האווירית צביקה חיימוביץ' (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד מערך ההגנה האווירית צביקה חיימוביץ'(צילום: דובר צה"ל)

תוך דקות בודדות נשמעה שורת אזעקות במועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב וכן בשדרות. מערכת כיפת ברזל הופעלה וטילים מיירטים שוגרו בזה אחר זה, אבל לאחר זמן קצר הודיע דובר צה"ל: "לא בוצע מטח לעבר שטח מדינת ישראל. המצב בעוטף עזה הוא של שגרה. מיירטי כיפת ברזל הופעלו בגלל ירי מקלעים מהרצועה ללא נפילות בשטח הארץ.

 

כשעתיים לאחר האזעקות נמסר כי טנק צה"ל תקף שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה. בדובר צה"ל חזרו על כך שמדובר בירי מקלעים חריג, וכי חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה, וצה"ל רואה בחומרה ירי מכל סוג שהוא לעבר שטח מדינת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים