שתף קטע נבחר

מלצרים על חוק הטיפים החדש: "נישאר עם מעט מאוד כסף"

ההחלטה שקיבל בית הדין לעבודה שלפיה התשר שנותנים הלקוחות ישולם בתוך המשכורת פיצל את העובדים בתחום. בעלי מסעדות ובתי קפה אמרו ל-ynet: "סוף סוף המסים יהיו על העובדים". מנגד המלצרים חוששים לפגיעה במשכורות שלהם: "רוצים לעשות כסף מהר. מי יבוא עכשיו לעבוד במקצוע?"

 

 

פסיקת בית הדין הארצי לעבודה אתמול (ב'), שלפיה התשרים שמשלמים לקוחות במסעדות ובתי קפה יחשבו הכנסה לעסק וישולמו כשכר עבודה לעובדי השירות, הצליחה לחלק את העובדים בבתי הקפה והמסעדות בראשון לציון ששוחחו אמש עם ynet. חלק חשבו שהרעיון בעיקרו טוב, ואחר אפילו התעקש שההחלטה תקל עליו. "מעכשיו כל המסים יהיו על העובד, הביטוח הלאומי ומס הכנסה, וזה מוריד ממני הרבה כאב ראש והרבה לחץ", אמר.

 

 

ההסדר, שאמור להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, צפוי להשפיע משמעותית על 200 אלף עובדי ענף המסעדנות כמו גם על הלקוחות. על פי ההחלטה, בהמשך להפיכת הטיפים לשכר יחויב המעסיק לשלם למלצרים זכויות סוציאליות, תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי. בעוד החוק יסדיר את תשלומי השכר לעובדים, הוא גם יכניס מעט סדר לעולם הטיפים, שכן החל מכניסתו לא יוכלו המלצרים לקחת לעצמם כסף מזומן שקיבלו אלא יעבירו אותו למנהל המשמרת או לבעל המסעדה ויקבלו אותם בחזרה בתלוש המשכורת, לאחר כלל ההורדות השונות.

 

מנהל מסעדת "תרזה" בקניון הזהב ראשון לציון, גיא רוף, טוען שההחלטה תעשה סדר בבלגן: "זה טוב למלצרים ועושה סדר למסעדות. ברור שכמו כל חוק ייקח זמן עד שהוא ייצא לפועל, אבל דברים יסתדרו כי משנים פה דבר מרכזי בעולם המסעדות".

 

רוף, שהיה מלצר בעצמו במשך חמש שנים, מעריך שהצלחת ההסדר תלויה בבעלי העסקים ובאכיפה נכונה שלו: "החוק יכול להטיב עם העסקים אבל כמובן שצריכים פה אכיפה טובה. ייתכן שהמלצרים ייפגעו מזה, אבל אולי גם ייהנו ממנו כי דרך זה ניתן יהיה לשמר את העובדים לאורך זמן עם משכורת גבוהה ומסודרת".

נתנאל ויטנר מלצר מסעדת קקאו (צילום: משי בן עמי)
נתנאל ויטנר וזיו מזרחי מ"קקאו"(צילום: משי בן עמי)

גיא רוף מלצר מסעדת תרזה (צילום: משי בן עמי)
גיא רוף ממסעדת תרזה(צילום: משי בן עמי)

מנגד, המלצרים עדיין ספקנים. נתנאל וינטר (22), שעובד ברשת "קקאו", טוען שלא מדובר בחוק טוב: "בסופו של דבר אנחנו מחפשים עבודה זמנית לעשות בה כסף טוב ועכשיו רוצים לפגוע בזה. אין הרבה עבודות בשוק שאפשר לעשות בהן כסף מהר".

 

חברו למשמרת זיו מזרחי (22) מוסיף: "החוק עוד לא נכנס לתוקף, אז יש עוד זמן לעבוד כמלצרים. אבל זה חוק שפוגע בנו. אני בטוח שפחות אנשים יבואו לעבוד כמלצרים. חבר'ה, תהיו ברמנים".

 

גם ברשת המתחרה "ארקפה" התגובות של המלצרים דומות. תאיר בן ה-18 נדהם לקרוא על הפסיקה וטען שהיא תפגע בהכנסות המלצרים: "זה ביזיון. זה מוריד לנו משמעותית את השכר. הרי אחרי שיורידו לנו את כל המסים נשאר עם מעט מאוד כסף".

 

לדבריו בארקפה מקובל לחלוק בטיפים היומיים של המלצרים: "לא אקח לעצמי דבר כמו שאני לא לוקח היום. אם אקבל את זה בשכר - אקבל בשכר".

 

חברו יובל חמו (21) טוען שההסדר החדש יכול להיות חיובי כי הוא ימנע מהמעסיק לרמות את המלצרים בלקיחת הטיפים לעצמו: "במקומות אחרים שבהם עבדתי בעבר היו אחראי משמרת שהיו מעלימים טיפים ממלצרים בסוף היום וזה מכעיס. עכשיו, כשבעל הבית יהיה מחויב לשלם את הטיפים, זה יכול להועיל למלצרים".


פורסם לראשונה 26/03/2018 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משי בן עמי
זיו מזרחי מ"קקאו"
צילום: משי בן עמי
מומלצים