שתף קטע נבחר

48 אגורות לקוט"ש: הקלות בייצור חשמל בגגות

רשות החשמל אישרה הסדרה למתקנים סולארים לייצור חשמל - שאותם ניתן להקים על גגות בתים קטנים, גגות תעשייתיים, גגות מבני ציבור, חניונים, פרגולות, מאגרי מי שתיה ומי קולחין ובריכות דגים

עוד צעד לקראת ייצור חשמל ירוק: מליאת רשות החשמל אישרה היום (ג') הסדרות למתקנים סולאריים בדגש על גגות. מטרת ההסדרות, מציינים ברשות, היא לאפשר לבעלי גגות, קרקעות ומאגרי מים לייצר חשמל באמצעות אנרגיית השמש לשימוש עצמי ולמכור את העודפים לרשת החשמל הארצית.

 

הרשות מאפשרת להקים את המתקנים על גגות בתים קטנים, גגות תעשייתיים, גגות מבני ציבור, חניונים, פרגולות, מאגרי מי שתיה ומי קולחין ובריכות דגים. הקמת המתקנים תתאפשר הן ככיסוי עילי של מבנים ומאגרים אלו או על דפנות המבנים והמאגרים.

 

מתקן לייצור חשמל על גג (באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע) (באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע)
מתקן לייצור חשמל על גג(באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע)

 

בין היתר אישרו הסדרה תעריפית לגגות קטנים (עד 100 קו"ט). הרשות קובעת מכסה ראשונית של 300 MW למתקני גגות קטנים (עד 15 קו"ט) ובינוניים (עד 100 קו"ט). בעלי גגות שייצרו על 15 קו"ט יקבלו 48 אגורות עבור כל קו"ט ואילו יצרנים גדולים יותר יקבלו 45 אגורות. ברשות החשמל אמרו כי התעריפים מובטחים ל-25 שנה ואינם צמודים למדד.

 

לצרכנים תתאפשר בחירה בין שתי שיטות התחשבנות: התחשבנות לפי ייצור (תשלום תעריף קבוע לכל קוט"ש המיוצר במתקן אם נצרך או לא) ולפי הזרמה (צריכה עצמית ותשלום על עודפים המוזרמים לרשות בלבד). עוד אישרו תיקון הסדרת מונה נטו. בכל הנוגע להגבלת ההסדרה להקמה על גגות ומאגרי מים, זו תחול על צרכנים שטרם הגישו בקשה למחלק במועד כניסת ההחלטה לתוקף. כמו כן יחלו ברגולציה אשר תאפשר השתלבות בהסדרה של צרכני מספקים פרטיים – שינוי זה יחול גם על מתקנים של מספקים פרטיים אשר קמו טרם קבלת ההחלטה.

 

בארגון גרינפיס אמרו כי "מדובר בהשקעה בעלת תשואה של 12-15% והסדרה זו צפויה להביא להקמה מהירה של עשרות אלפי גגות בישראל בשנים הקרובות".

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ייצור חשמל מהשמש
צילום: דובר צה"ל
מומלצים