שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נכה טיפס על הידיים למחנה הבסיס של האוורסט
  סקוט בן ה-28 מאוסטרליה, שנפצע בתאונת אופנוע בגיל 17, התכונן 8 חודשים למבצע הקשה, ואחרי טיפוס מפרך בכיסא גלגלים ועל הידיים הפך לַמשותק הראשון שמגיע למחנה, בגובה 5,364 מטר

  סקוט דולן, אוסטרלי בן 28 המרותק לכיסא גלגלים, השלים השבוע בכוחות עצמו את הטיפוס למחנה הבסיס של האוורסט והיה בכך לאדם הראשון המשותק בשתי רגליו ומצליח בכל זאת לצלוח את המסע – כמעט ללא עזרה.

  סקוט דולן נכה משותק (צילום: AFP)
  דולן מובל באחד הרגעים הקשים של המסע(צילום: AFP)

  סקוט דולן נכה משותק (צילום: AFP)
  "ישבתי על סלע וחשבתי - מה עכשיו?". דולן(צילום: AFP)

  הטיפוס הקשה באדמת הטרשים ובאוויר דליל החמצן גרם לדולן שבר מאמץ. חלק מהדרך הוא עבר בכיסא הגלגלים, והיכן שלא התאפשר לו לעשות זאת – התקדם בעזרת ידיו. במקרים אחדים היה צורך לשאת אותו.

   

  מחנה הבסיס של האוורסט שוכן בגובה 5,364 מטר מעל פני הים, ודולן הגיע אליו ביום ראשון השבוע. כדי להשלים את המסע הוא לא נזקק לזמן ארוך בהרבה מזה שנדרש למטפסים שאינם סובלים ממוגבלות פיזית.

  סקוט דולן נכה משותק (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  "כשהגעתי היה לי קשה לנשום כי הלכתי על הידיים, אבל אני זוכר שהבטתי למעלה וראיתי כ-20 איש", סיפר. "כשהגעתי אליהם הם החלו להריע לי".

   

  כדי ללכת על הידיים עטה דולן חמישה זוגות של כפפות. ביום השביעי נשבר אחד מגלגלי הכיסא שלו. "הייתי זה הרוס מזה", סיפר עם שובו לקטמנדו, בירת נפאל. "ישבתי לבד על סלע וחשבתי לעצמי איך אני הולך לעשות את זה עכשיו". הצוות שליווה אותו קשר חבל לצד השבור של כיסא הגלגלים כדי למנוע ממנו ליטות על צדו.

  סקוט דולן נכה משותק (צילום: AFP)
  המטפס האוסטרלי בקטמנדו(צילום: AFP)

  דולן מרותק לכיסא גלגלים מאז שעמוד השדרה שלו נשבר בתאונת אופנוע כשהיה בן 17. לטרק באוורסט הוא התכונן שמונה חודשים, ובמהלכם הוא ערך מדי יום אימונים קרדיו-וסקולריים ואימוני כוח כדי להתחזק. הוא מעיד כי למרות האימונים הדרך הייתה קשה פי שניים ממה שציפה.

   

  "לא ציפיתי שהשטח יהיה אכזרי כל כך", סיפר. "מעולם לא ראיתי משהו כזה ומעולם לא התאמנתי על משהו כזה". דולן שילם מחיר על המאמץ: ביום שני פינה אותו מסוק לקטמנדו, ושם הוא אושפז בבית חולים. בצילום רנטגן התגלה שבר מאמץ בעצם הזנב שלו, אך הוא צפוי להחלים החלמה מלאה.

   

  כעת נערך דולן להרפתקה הבאה שלו, והוא רוצה גם להשתתף כנציג אוסטרליה בתחרויות השחייה באולימפיאדת הנכים בטוקיו ב-2020.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים