שתף קטע נבחר

עיטור מופת ללוחם מאמ"ן ששהה בשטח אויב תוך סיכון חייו

רב-אלוף גדי איזנקוט העניק עיטור מופת ללוחם וצל"ש לסיירת מטכ"ל וליחידות במערך המבצעים המיוחדים של אמ"ן על "פעילות מבצעית תוך הפגנת אומץ לב, נחישות, תושייה ודבקות במטרה תוך סיכון חיים"

 

 

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט העניק אמש (יום ג') את עיטור המופת - השלישי בחשיבותו וביוקרתו בצה"ל אחרי עיטור הגבורה ועיטור העוז - ללוחם ממערך המבצעים המיוחדים של אמ"ן על חלקו במבצע חשאי מחוץ לגבולות המדינה שנערך בשנה החולפת, שכלל שהייה בשטח אויב תחת סכנת חיים ממשית תוך ביצוע המשימה שעליה הופקד באופן מוצלח. צל"ש הרמטכ"ל לסיירת מטכ"ל וליחידות במערך המבצעים המיוחדים.

 

מצה"ל נמסר כי עיטור המופת הוענק ללוחם בין השאר על הישג מבצעי בולט ומשמעותי ותרומה חשובה לביטחון מדינת ישראל. "הלוחם הפגין בפעילות המבצעית אומץ לב רב, מקצועיות, נחישות, תושייה ודבקות במשימה - שראויים לשמש מופת", נמסר מדובר צה"ל. עיטור המופת האחרון שניתן בזמן שאינו מלחמה היה לפני שמונה שנים. עיטור המופת האחרון חולק בצה"ל ב-2014 לסגן איתן פונד מגדס"ר גבעתי, שהשתתף במרדף אחר חוטפי גופתו של הדר גולדין ז"ל בצוק איתן.

טקס הענקת עיטור מופת צל
טקס הענקת העיטורים והצל"שים על-ידי הרמטכ"ל(צילום: דובר צה"ל)

הטקס נערך במעמד הרמטכ"ל, ראש אמ"ן היוצא, אלוף הרצי הלוי, מפקדי היחידות ולוחמים. צל"ש הרמטכ"ל ניתן כאמור לסיירת מטכ"ל וליחידות במערך המבצעים המיוחדים "על פעילות מבצעית תוך הפגנת אומץ לב, נחישות, תושייה ודבקות במטרה תוך סיכון חיים. תרומת המבצעים לאמ"ן, לצה"ל ולביטחון מדינת ישראל רבה מאוד".


טקס הענקת עיטור מופת צל
(צילום: דובר צה"ל)
 

טקס הענקת עיטור מופת צל
(צילום: דובר צה"ל)

טקס הענקת עיטור מופת צל
(צילום: דובר צה"ל)

טקס הענקת עיטור מופת צל
(צילום: דובר צה"ל)

רב-אלוף איזנקוט אמר כי "המבצעים של היחידות לאורך השנים מאופיינים ביצירתיות, באומץ שמצוינות בו פעם אחר פעם היכולת המודיעינית, היכולת המבצעית, היכולת הטכנולוגית והיכולת האנושית, מה שמאפיין את כל המבצעים של היחידות לדורותיה.

 

"בכל זאת, אני חושב שבמבצע הזה היה דבר מה נוסף, הדבקות במשימה לאור המטרה והנחישות לבצע מבצע בתנאים מורכבים. בזכות הפעילות הזאת יש גם יכולת יוצאת דופן ברמה הטקטית, גם ברמה האופרטיבית וגם ברמה האסטרטגית. זה דבר שאנחנו פוגשים באופן שבו העליונות המודיעינית יוצרת לנו כמדינה וכצבא יכולת להתמודד עם הרבה מאוד אתגרים".

 

הרמטכ"ל הוסיף: "אני מצדיע ליחידות על הביצוע והתרומה לביטחון מדינת ישראל. אני מנצל את הטקס הקצר הזה להביע הערכה גדולה מאוד לראש אגף המודיעין, הרצי, שהתחלף אחרי שלוש וחצי שנים. הטקס הצנוע הזה והאותות המחולקים בו הם הצצה קטנה לעשייה מבצעית חסרת תקדים וייחודית שבוצעה בתקופתך. אני חושב שהיכולות והניסיון הביאו לדחיפה פנטסטית של היכולת המופלאה של מערך המבצעים המיוחדים ושל היחידות, לקידום אתגרים פורצי דרך".

 

טקס הענקת עיטור מופת צל
(צילום: דובר צה"ל)

 

צל"ש ליחידה 504 על מבצעים חשאיים

בתחילת השבוע ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, העניק ציון לשבח ליחידה 504, על מבצעים חשאיים של היחידה בשנים 2017-2016. "צל"ש אנו נותנים כשאנחנו רוצים לשבח, פשוטו כמשמעו. כשאנחנו רואים עשייה לא רגילה, שמתגברת על מכשולים, בעיות ודברים לא צפויים. העשייה של 504 מרשימה מאוד. היחידה ציידה את ארגז הכלים שלה ביכולות שונות ומגוונות, והיא יחידה מקצועית, יוזמת, אחראית שחושבת יצירתי ומביאה פתרונות מיוחדים לבעיות מורכבות", אמר.

 

מפקד היחידה, אלוף-משנה ת', אמר כי "הצל"ש הוא ביטוי הערכה לכל העוסקים במלאכה, לאנשי היחידה וגם לשותפים הרבים באמ"ן, בצה"ל ובקהילת המודיעין, שמסייעים, תומכים ועובדים אתנו כתף אל כתף. מבקש להודות לראש אמ"ן על הגיבוי והתמיכה לכל אורך הדרך".

 

 

צל״ש ראש אגף המודיעין ליחידה 504 (צילום: דו
צל"ש ליחידה 504(צילום: דו"צ)

צל״ש ראש אגף המודיעין ליחידה 504 (צילום: דו
(צילום: דו"צ)

 

 

504 היא יחידה מובחרת באגף המודיעין שאחראית על הפקת מודיעין ממקור אנושי במגוון שיטות, תוך התאמת יכולותיה לאתגרים המשתנים. היחידה אחראית על הפעלת סוכנים מחוץ לגבולות מדינת ישראל, ונותנת מענה ראוי לאתגרים מודיעיניים ולמגוון משימות המוטלות עליה על ידי אמ"ן וצה"ל.

 

לוחמי היחידה נטלו חלק בשורת מבצעים חשאיים בשנתיים האחרונות. הצל"ש הוענק ליחידת מפעילי הסוכנים של אמ"ן דווקא כאשר התחזקו הזרועות האחרות של המודיעין: הסיגינט (האזנות), ויזינט (מודיעין חזותי - מלווינים וממל"טים) והסייבר. 504, שאמונה על הזרוע הקלאסית של המודיעין האנושי (יומינט), פעלה בצל של יחידות איסוף המבוססות על טכנולוגיה, אך שמרה על רלוונטיות וכאמור הצל"ש שקיבלה הוכיח שאף מעבר לכך. לפני כשנה פורסם ב-ynet סיפור רציחתו של סא"ל יהודה אדרי ז"ל, קצין ותיק ומוערך ביחידה, שנורה למוות על-ידי הסוכן הפלסטיני שהפעיל בגזרת בית לחם בתחילת האינתיפאדה השנייה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
איזנקו מעניק את עיטור המופת
צילום: דובר צה"ל
מומלצים