שתף קטע נבחר

אדלשטיין לח"כים ולעובדים: אם יהיו שינויים בטקס המשואות, לא ניקח חלק

במכתב ששיגר יו"ר הכנסת ל-120 הח"כים ולעובדי המשכן, שהגיע לידי ynet, מסביר אדלשטיין מדוע לא ישתתף יחד עם העובדים בטקס יום העצמאות אם ישונו הנהלים, בהם שילוב נאום רה"מ נתניהו: "מדובר בפגיעה באירוע ממלכתי לראשונה מקום המדינה, זה ילבה את המחלוקות בינינו"

בעקבות היוזמה של שרת התרבות מירי רגב לשלב בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-70 נאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מאיים שלא להגיע. אם לא יגיע לטקס, מלבדו ייעדרו גם כל אנשי משמר הכנסת. היום (ה') הפיץ אדלשטיין מכתב לכל חברי הכנסת, שהגיע לידי ynet, שבו הוא הסביר להם מדוע לא ישתתף באירוע אם נתניהו ינאם. "אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד", כתב יו"ר הכנסת לח"כים.

 

"ביומיים האחרונים עלתה מחדש הצעת רגב לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל", כתב אדלשטיין לח"כים. "אם הדבר אכן יתממש תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש. אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

  ()
המכתב ששלח אדלשטיין לח"כים ולעובדים

 

אדלשטיין נימק את החלטתו וכתב: "כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, אני מרגיש שעליי להסביר לכם את ההחלטה. גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היום-יום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת, שהישגיה הכבירים נובעים מרוח הלכידות שנושבת בה".

 

עוד כתב יו"ר הכנסת כי "לכן דווקא הכנסת, שבה מתאספים נציגיהם של כל איש ואישה בישראל, שבה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה – באחדות, בכבוד ובממלכתיות".

 

רגב מצידה הודיעה כי האיום של אדלשטיין לא מקובל עליה וכי בשבוע הבא היא צפויה להיפגש עם נתניהו ולהמליץ לו לנאום. רגב טוענת כי על פי ההמלצה של ועדת טקסים וסמלים, נכון יהיה לאפשר לראש ממשלה לנאום בטקס יום העצמאות פעם בעשר שנים.

 

ביום ראשון, בוועידת "ישראל, סיפור הצלחה" של ynet ו"ידיעות אחרונות", התייחס יו"ר הכנסת לעימות בינו לבין נתניהו על נושא הנאום בטקס הדלקת המשואות: "אפשר לומר על ראש הממשלה הרבה דברים, אבל טיפש הוא לא. מישהו נתן לו עצת אחיתופל והציע לו לנאום בטקס הדלקת המשואות".

 

אדלשטיין נשאל אם הוא מתכוון לשרה מירי רגב וענה מבלי להזכיר את שמה: "ראש הממשלה חיש מהר הבין, גם הבהרתי לו את ההמשמעות. הרעיון, אני מקווה, נגנז אחת ולתמיד".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים