שתף קטע נבחר

טראמפ פותח באש על אמזון: "כמעט שאינה משלמת מסים"

נשיא ארה"ב תקף בחריפות את ענקית הקמעונאות בטוויטר, על רקע דיווחים על מטענים אישיים שיש לו נגד החברה ומייסדה ג'ף בזוס. "החברה גורמת הפסדים עצומים לארצות הברית", טען

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תוקף בחריפות את אמזון. בציוץ שפרסם האשים את החברה בגרימת נזק לארה"ב בגין העלמות מס וניצול לרעה של שירות הדואר.

 

"הבעתי את דאגתי בנוגע לאמזון הרבה לפני הבחירות. בניגוד לאחרים, היא משלמת מעט או כלל לא משלמת מסים למדינות והנהגות מקומיות, משתמשת בשירות הדואר שלנו כנער שליחויות פרטי (מה שגורם הפסדים עצומים לארצות הברית) וגורמת לאלפים רבים של קמעונאים לפשוט רגל", צייץ הנשיא.

 

הטענות מתפרסמות על רקע דיווח של Axios מאתמול, ולפיו לנשיא יש מטענים אישיים נגד אמזון ומייסדה ג'ף בזוס. לפי מקורות המקורבים לנושא, שוקל טראמפ להטיל מגבלות שונות על החברה. מניית אמזון הגיבה בירידה לדיווח, מה שהוביל למחיקת כ-30 מיליארד דולר משווי החברה.

 

 

לפי מקורות Axios, שחשף את הסיפור, נשיא ארה"ב התבטא פעמים רבות בעבר נגד החברה בפורומים מצומצמים. טראמפ קיבל תלונות מצד קמעונאיות מסורתיות על הקושי להתחרות באמזון, ועל איך סגירת חנויותיהן משפיעה גם על שווקי נדל"ן במדינות ארה"ב השונות - תחום שקרוב לליבו של הנשיא.

 

נשיא ארה
דונלד טראמפ(צילום: AP)

 

בנוסף, טען טראמפ בעבר - הן בפורומים סגורים והן בטוויטר - שאמזון מקבלת תנאים מועדפים משירות הדואר האמריקאי (טענות שהתבררו כשגויות). ואולם, הבעיה של טראמפ עם אמזון נושאת יותר מכל אופי אישי: ג'ף בזוס, מנכ"ל החברה, מחזיק גם בוושינגטון פוסט, כלי תקשורת פופולרי שמותח לא פעם ביקורת על התנהלות הנשיא ומדיניותו בנושאים רבים.

 

בשלב זה, מעריכים מקורות Axion, אין לטראמפ תוכנית קונקרטית לפגיעה באמזון. הנשיא שואף לשנות את תנאי המס שלה, ואולי להטיל עליב מגבלות נוספות - אך מדובר במהלך שיכול להצריך חקיקה סדורה, מה שעלול לעורר התנגדות בבית המחוקקים האמריקני.

 

אמזון היא חברה פופולרית מאוד בקרב מושלי מדינות ארה"ב, משום שכל תשתית שהיא מקימה מתאפיינת בסדרי גודל עצומים - דבר שמצמצם אבטלה בטווח הקצר. ראשי ערים ומושלים רוצים את אמזון בשטחם ומתעלמים מהשפעות דוגמת ג'נטריפיקציה (גלישה של אוכלוסייה מבוססת לאזורים חלשים ומוזנחים) ודיווחים על פגיעה בזכויות עובדים ובעסקים קטנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים